Panacit

Panacit to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol. Jest to preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany jest w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, ból zęba, ból pleców, bólu menstruacyjnego (miesiączki), bóli mięśni i stawów związanych z grypą. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Panacit. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancją czynną leku Panacit jest paracetamol, który należy do grupy leków przeciwbólowych i obniżających gorączkę.

Lek Panacit jest stosowany w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, ból zęba, ból pleców, bólu menstruacyjnego (miesiączki), bóli mięśni i stawów związanych z grypą i (lub) gorączką.

Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej po upływie 5 dni w przypadku bólu i 3 dni w przypadku gorączki, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Panacit, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest paracetamol; każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.

Inne składniki leku to: powidon K30, skrobia żelowana kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, kwas stearynowy 50.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Panacit – jak stosować?

Zalecane dawkowanie:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (powyżej 55 kg masy ciała):
1 – 2 tabletki (500-1000 mg) jednorazowo, jeśli jest to konieczne, można powtarzać co 4 do 6 godzin, aż do 6 tabletek (3000 mg) w ciągu 24 godzin.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Młodzież w wieku 12 – 15 lat (o masie ciała 40-55 kg):
1 tabletka (500 mg), maksymalnie 4-6 razy w ciągu 24 godzin.

Dzieci w wieku 9 – 12 lat (o masie ciała 30-40 kg):
1 tabletka (500 mg), maksymalnie 3 do 4 razy w ciągu 24 godzin.

Dzieci w wieku 6 – 9 lat (o masie ciała 22-30 kg):
1/2 (pół) tabletki (250 mg), maksymalnie 4 do 6 razy w ciągu 24 godzin.
Najmniejsza dawka dobowa jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci w każdej grupie wiekowej.

Tabletki należy połykać popijając dużą ilością wody lub rozpuścić tabletki w dużej ilości wody, dobrze wymieszać i wypić.

Leku Panacit nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Odstęp pomiędzy dawkami musi wynosić co najmniej 4 godziny.

Leku nie należy łączyć z innymi produktami zawierającymi paracetamol. Nie należy przekraczać zalecanej dobowej dawki.

Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, lub objawy nasilają się lub jeśli występują inne objawy, leczenie należy przerwać, a następnie skonsultować się z lekarzem.

Skuteczna dawka dobowa nie powinna być większa niż 60 mg paracetamolu/kg mc. na dobę (do 2 g paracetamolu/dobę) w następujących przypadkach:
– dorośli o masie ciała mniejszej niż 50 kg,
– łagodna lub umiarkowana niewydolność wątroby, zespół Gilberta (rodzinna niehemolityczna żółtaczka),
– odwodnienie,
– długotrwałe niedożywienie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt dużej ilości paracetamolu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, ze względu na ryzyko opóźnionego, poważnego uszkodzenia wątroby.

W przypadku zażycia większej niż zalecana ilości leku mogą wystąpić nudności i wymioty.

W większości przypadków nie występuje utrata przytomności. Należy jednak zasięgnąć natychmiastowej pomocy medycznej.

Jeśli pomoc przyjdzie za późno, uszkodzenie wątroby może być nieodwracalne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Panacit – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zachować ostrożność podczas stosowaniu paracetamolu, jeśli regularnie spożywa się duże ilości alkoholu. W tym przypadku należy stosować nie więcej niż 2 g paracetamolu (4 x 500 mg tabletki) na dobę. Nie wolno spożywać alkoholu podczas trwania leczenia.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Panacit w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna zwrócić się do lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.

Lek Panacit może być stosowany w okresie ciąży. Należy zastosować najniższą możliwą dawkę, która zmniejsza ból i (lub) gorączkę i używać go w jak najkrótszym możliwym czasie. Jeśli ból i (lub) gorączka nie ustąpią lub jeśli konieczne będzie przyjmowanie leku częściej niż jest to zalecane, należy skontaktować się z lekarzem.

Choć paracetamol przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach, nie obserwowano działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią. W zalecanych dawkach, paracetamol może być stosowany krótkotrwale przez kobiety karmiące piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Panacit

Ulotka Panacit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Panacit przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Panacit m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Panacit w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Panacit

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Panacit? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Panacit. Podziel się doświadczeniami na forum.