Carbetocin Mercapharm

Carbetocin Mercapharm to lek stosowany do zapobiegania atonii macicy po porodzie drogą cięcia cesarskiego wykonywanego w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. Jest to stan, w którym macica traci zdolność do skurczu, co może prowadzić do poważnego krwawienia. Lek ten jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Carbetocin Mercapharm jest karbetocyna. Jest ona podobna do substancji o nazwie oksytocyna, która jest wytwarzana przez organizm w celu wywołania skurczów macicy podczas porodu.

Lek Carbetocin Mercapharm jest stosowany do leczenia kobiet tuż po urodzeniu dziecka przez cięcie cesarskie.

U niektórych kobiet, po cięciu cesarskim, macica nie obkurcza się wystarczająco szybko. W takiej sytuacji istnieje większe prawdopodobieństwo, że kobiety będą krwawiły bardziej niż zwykle. Lek Carbetocin Mercapharm powoduje obkurczanie się macicy i zmniejsza ryzyko krwawienia.

Skład

– Substancją czynną leku jest karbetocyna.
Każdy mililitr (mL) roztworu zawiera 100 mikrogramów karbetocyny.

– Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas octowy lodowaty (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Carbetocin Mercapharm jest podawany we wstrzyknięciu do jednej z żył, natychmiast po urodzeniu dziecka przez cięcie cesarskie wykonane w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. Dawka to jedna fiolka (100 mikrogramów).

Lek Carbetocin Mercapharm należy stosować wyłącznie w szpitalu, pod odpowiednim nadzorem Lekarskim.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego podania zbyt dużej dawki leku Carbetocin Mercapharm, macica może skurczyć się na tyle silnie, że może ulec uszkodzeniu lub może wystąpić znaczne krwawienie.
U pacjentki może również wystąpić senność, apatia i ból głowy, spowodowane nagromadzeniem się wody w organizmie. Pacjentka będzie leczona innymi lekami, możliwe jest również leczenie chirurgiczne.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Nie wolno stosować leku Carbetocin Mercapharm w okresie ciąży, ale można go podać po zakończeniu ciąży przez cięcie cesarskie.
Niewielkie ilości karbetocyny przenikają z krwi do mleka kobiet karmiących piersią, ale uważa się, że ulega ona rozkładowi w jelitach dziecka.

Ulotka Carbetocin Mercapharm

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Carbetocin Mercapharm (forum)

Stosujesz Carbetocin Mercapharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Carbetocin Mercapharm. Podziel się doświadczeniami na forum.