LACTULOSE-MIP

Podmiot odpowiedzialny: MIP Pharma Polska Sp. z o.o.

REKLAMA

CO TO JEST I JAK DZIAŁA LACTULOSE-MIP?

Lactulose-MIP 9,75 g/15 ml syrop jest dwucukrem złożonym z D-galaktozy i fruktozy. Jest lekiem łagodnie przeczyszczającym o działaniu osmotycznym. Za przeczyszczające działanie laktulozy odpowiedzialne są dwa zjawiska:
– cukier i kwasy powodują zmiany ciśnienia osmotycznego (zwiększenie objętości treści jelitowej), co
pośrednio wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit.
– kwasy pobudzają perystaltykę jelit w sposób bezpośredni.
Przyjmuje się, że za działanie laktulozy polegające na zmniejszeniu stężenia amoniaku we krwi, odpowiedzialne są następujące zjawiska:
– rozkład laktulozy powoduje zmniejszenie wartości pH, co prowadzi do jonizacji amoniaku. W ten sposób powstają niewchłanialne i nietoksyczne jony amoniowe. Proces ten prowadzi do zmniejszenia wchłaniania amoniaku z okrężnicy.
– pod wpływem zwiększonego stężenia węglowodanów i wynikającego stąd zakwaszenia treści jelita, enzymy proteolityczne jelita zostają wyparte na rzecz enzymów sacharolitycznych, dzięki czemu powstaje mniej amoniaku.
– zmniejszona wartość pH w jelicie powoduje, że amoniak z krwi przechodzi bezpośrednio do kwaśnej treści jelita.
– podanie laktulozy prowadzi do zwiększenia stężenia węglowodanów w okrężnicy. Dzięki temu dla całej flory bakteryjnej powstaje względny deficyt azotu, który następnie jest kompensowany przez zużycie amoniaku pochodzącego z rozkładu mikroorganizmów.
W przypadku encefalopatii wątrobowej laktuloza zmniejsza stężenie amoniaku we krwi o ok. 25 do 50%. Działanie lecznicze może wystąpić po upływie kilku godzin do kilku dni.

Wskazania do stosowania
Zaparcia.
Zapobieganie i leczenie encefalopatii wątrobowej.

REKLAMA

CO ZAWIERA LACTULOSE-MIP?

15 ml syropu zawiera substancję czynną laktulozę (Lactulosum) 9,75 g oraz substancje pomocnicze: aromat wiśniowy IFF 16-21-3618, kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona.

DAWKOWANIE PREPARATU LACTULOSE-MIP

Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, ciężkości i przebiegu choroby.
Laktulozę należy przyjmować doustnie. Do dawkowania syropu służy dołączona miarka. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować następujący schemat stosowania leku:

Zaparcia
Dorośli: 10 – 15 ml Lactulose-MIP (6,5 g – 9,75 g laktulozy) 1 do 2 razy na dobę.
Dzieci: Początkowo 10 – 25 ml Lactulose-MIP (6,5 g – 16,25 g laktulozy) na dobę, przez 2-3 dni.
Następnie 5 – 15 ml Lactulose-MIP (3,25 g – 9,75 g laktulozy) na dobę.

Encefalopatia wątrobowa
Dawki należy zwiększać stopniowo.
Dorośli: początkowo 10 do 15 ml syropu Lactulose-MIP (6,5 g – 9,75 g laktulozy) 3 razy na dobę, później zwiększyć do 30 – 45 ml syropu Lactulose-MIP (19,5 do 29,25 g laktulozy) 3 do 4 na dobę.
Dawkowanie należy tak dostosować, żeby pacjent wydalał luźny stolec 2 do 3 razy na dobę.
Dzieci: brak danych 15 ml syropu zawiera maksymalnie 2,4 g węglowodanów m.in. fruktozę, galaktozę, laktozę, co odpowiada 0,2 jednostkom chlebowym.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Po przedawkowaniu może wystąpić biegunka, utrata elektrolitów, skurcze w jamie brzusznej.
W razie konieczności należy zastosować leczenie objawowe.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Brak informacji na temat związku stosowania leku Lactulose-MIP z jedzeniem i piciem.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ LACTULOSE-MIP W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Nie stwierdzono wpływu laktulozy na reprodukcję i rozwój potomstwa u zwierząt.
Laktuloza może być stosowana w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

ULOTKA LEKU LACTULOSE-MIP

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 6817702 - sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O LACTULOSE-MIP - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here