Duozinal

Duozinal to lek przeciwalergiczny dostępny bez recepty. Zawiera dwie substancje czynne: cetyryzynę oraz wapń (w postaci chlorku wapnia). Stosuje się go do łagodzenia objawów związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, takich jak kichanie, świąd nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie. Może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Duozinal jest lekiem o działaniu przeciwalergicznym. Lek zawiera dwie substancje czynne: cetyryzyny dichlorowodorek i wapnia chlorek.

Wskazania do stosowania
U dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i powyżej:
– łagodzenie objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (takich jak kichanie, świąd nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie);
– łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki (takich jak świąd, pokrzywka, zaczerwienienie skóry).

Skład

Substancjami czynnymi leku są: cetyryzyny dichlorowodorek, wapń w postaci wapnia chlorku dwuwodnego.
5 ml syropu zawiera 2,5 mg cetyryzyny dichlorowodorku oraz 58 mg jonów wapnia w postaci wapnia chlorku dwuwodnego.

Pozostałe składniki to: sacharoza, potasu sorbinian, aromat waniliowy AR 0345 (diacetyl, etylu maślan, wanilina, glikol 1,2-propylenowy, woda), sukraloza, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek do stosowania doustnego.
Do dawkowania leku należy używać miarki dołączonej do opakowania. Umożliwia to odmierzanie dokładnej dawki.

Zalecana dawka
– Dzieci w wieku od 2 lat do 6 lat: 5 ml syropu 2 razy na dobę.
– Dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat: 10 ml syropu 2 razy na dobę.
– Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 20 ml syropu raz na dobę.

Jeśli objawy nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie u dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Przedawkowanie

W razie zastosowania dawki leku większej niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania:
dezorientacja, biegunka, zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenic, świąd, niepokój (zwłaszcza ruchowy), uspokojenie, senność, osłupienie, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, drżenie, zatrzymanie moczu lub nadmierne oddawanie moczu, utrata apetytu, bóle mięśni i stawów, wymioty, nudności, wzmożone pragnienie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy przyjmować godzinę przed posiłkiem, popijając dużą ilością płynu, aby zapobiec podrażnieniu żołądka. Nie zaleca się popijania leku napojami mlecznymi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek można stosować w ciąży jedynie, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Leku Duozinal nie należy przyjmować w okresie karmienia piersią, ponieważ lek przenika do mleka matki i może powodować objawy niepożądane u dziecka.

Ulotka Duozinal

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Duozinal (forum)

Stosujesz Duozinal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

6 komentarzy do “Duozinal”

 1. Witam, podawałam lek mojemu 4,5 letniemu dziecku. Katar sienny co prawda zmniejszył się ale doszły skutki uboczne w postaci zatrzymania moczu i ból w dole brzucha.

  Odpowiedz
 2. Pomaga na alergię syna chyba najlepiej ze wszystkich stosowanych środków. Dużą zaletą jest dla mnie również forma podania. Syn ma problem z połknięciem jakichkolwiek, nawet najmniejszych tabletek na alergię tak więc zawsze kończyło się mocnym rozdrabnianiem. Podanie mu syropu jest wygodniejsze. Efekty są widoczne już po pierwszych podaniach. Nie powoduje zadnych skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 3. Świetny lek na alergię. Cena nie jest wysoka (jest wiele środków z bardzo podobnym składem i jednocześnie wyższej cenie) i nie powoduje u mnie senności, jak wcześniejsze leki antyalergiczne, które stosowałam. Szybko przynosi ulgę. Nie odczuwam dzięki temu kichania i łzawienia.

  Odpowiedz
 4. Bardzo pomocny środek w moim przypadku. Alergia dopadła mnie jakieś kilka lat temu, chociaz nigdy jej nie mialam. Katar oraz łzawienie. Przetestowałam kilka polecanych mi przez farmaceutów środkow, niektóre niestety odpadały bo powodowały u mnie senność. Duozinal nie powoduje żadnych efektów ubocznych, używam go od wielu miesięcy już i działa świetnie. Opakowanie jest dość ekonomiczne.

  Odpowiedz
 5. Polecam nie tylko przy antybiotykoterapii, ale każdemu, kto ma wrażliwy żołądek. Srodek ma oznaczone szczepy oraz przetestowaną skuteczność. Pomaga w problemach gastrologicznych. Przyjmuje wraz ze sniadaniem z rana, dodatkowo staram się codziennie wspierać organizm za pomocą jogurtów.

  Zaskoczylo mnie również to, ze od kiedy przyjmuje probiotyk praktycznie nie chorowałam. Wcześniej lapałam rózne zapalenia, przeziębienia, od czasu wprowadzenia moja odporność znacznie się polepszyła.

  Odpowiedz
 6. Mam wiele alergii, ale od wielu lat najbardziej dokuczliwa u mnie jest alergia na roztocza. Pracuję w sklepie z tekstyliami, tak więc jestem narazona na kontakt z tymi pajęczakami. Swoje mieszkanie dostosowałam do moich problemów, ale powiedzmy sobie szczerze – nie pozbędziemy się nigdy roztoczy całkowicie. Duozinal dobrze sobie jednak z ta alergią radzi. I daje mi lepszy komfort w codziennym życiu. Cena jest przystępna, podobnie nie ma problemu z dostępnościa syropu.
  Poza tym nie zauważyłam przyzwyczajenia organizmu Zwykle wiele leków po jakimś czasie przestawało być skutecznych. Ten działa tak samo dobrze jak rok temu kiedy pierwszy raz go spróbowałam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Duozinal. Podziel się doświadczeniami na forum.