Katar sienny – jak się go pozbyć?

Najczęściej atakuje wiosną i latem, pojawiają się męczące objawy takie jak wiecznie zatkany nos i kichanie. Niekiedy bywa mylony ze zwykłym przeziębieniem, jednak nie ma z nim nic wspólnego- katar sienny, to coraz częstsza przypadłość. Jeśli dokucza i Tobie koniecznie przeczytaj jak skutecznie z nim walczyć.

Przyczyny i objawy kataru siennego

Jego przyczyną jest alergia wziewna, której najczęstszym powodem są pojawiające się w powietrzu już w pierwszych dniach wiosny, pyłki roślin. Pierwsza zaczyna pylić leszczyna- już w lutym, jest ona jednym z najczęstszych alergenów o tej porze roku. Następnie od marca do maja pojawiają się pyłki olchy, topoli, brzozy oraz dębu. Największe stężenie pyłków w powietrzu odnotowuje się jednak od połowy maja do lipca, kiedy to kwitną rośliny zielne takie jak komosa, pokrzywa, szczaw, babka, liczne trawy i zboża.

Objawy kataru siennego to wodnisty katar oraz gwałtowne napady kichania (tak zwane serie).  Alergiczny nieżyt nosa różni się od przeziębieniowego tym, że wydzielina jest rzadka, przeźroczysta i cieknie z nosa niemalże bez przerwy, a śluzówka nosa nie jest przy tym bardzo przekrwiona. W przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej katar jest gęsty, często zielono-żółty i zazwyczaj ustępuje po upływie mniej więcej tygodnia. Katar sienny natomiast trwa tak długo, dopóty jesteśmy narażeni na działanie alergenów, co w praktyce oznacza, że może on nam dokuczać nawet przez kilka tygodni nieustannie. Jest on niezwykle uciążliwy zarówno w dzień, jak i w nocy, powoduje bowiem również obrzęk śluzówki w obrębie nosa i zatok, przez co utrudnia swobodne oddychanie i często uniemożliwia zaśnięcie w nocy.

Katar sienny – jak się go pozbyć

Skuteczne metody leczenia

Doraźnie możesz sobie pomóc, przyjmując preparaty z pseudoefedryną, które zmniejszą obrzęk śluzówki nosa i pozwolą Ci wreszcie oddychać bez problemów. Pamiętaj jednak, aby nie stosować takich leków dłużej niż trzy dni, są wyłącznie środkiem doraźnym. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, możesz także skorzystać z wody morskiej w sprayu do nawilżania nosa. Jednak, żeby całkowicie pozbyć się problemu konieczne będzie długotrwałe przyjmowanie leków antyhistaminowych na katar sienny zaleconych przez lekarza. Może je przepisać internista. Mimo to koniecznie udaj się do specjalisty alergologa, aby wykonać testy uczuleniowe. Dzięki nim poznasz sprawców Twojego kataru siennego i będziesz mogła skuteczniej z nimi walczyć.

Oprócz przyjmowania leków możesz zdecydować się na odczulanie. Tak zwana immunoterapia polega na podaniu serii szczepionek w formie zastrzyku podskórnego. Zawierają one alergen, który powoduje u Ciebie objawy chorobowe. W kolejnych dawkach szczepionki jego stężenie wzrasta, a organizm stopniowo uczy się go tolerować i przestaje tworzyć reakcje obronne w postaci objawów alergicznych.

Warto udać się do lekarza i zacząć przyjmować leki lub skorzystać z odczulania, aby móc swobodnie cieszyć się pięknymi porami roku, jakimi są wiosna i lato, zamiast siedzieć w domu i walczyć z przykrymi objawami alergii.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.