Metmin

Lek Metmin zawiera furoinian mometazonu. Jest przeznaczony do stosowania do nosa. Mometazon należy do glikortykosteroidów. Hamuje uwalnianie mediatorów reakcji alergicznej, dzięki czemu działa przeciwzapalnie na śluzówkę. Jego właściwości są również wykorzystywane w zwalczaniu polipów w nosie, powodując stopniowe ich zmniejszanie się, dzięki czemu ułatwia oddychanie.Wskazaniem do stosowania jest leczenie objawów sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dzieci od 3. roku życia i dorosłych oraz polipów nosa u dorosłych.

Katar sienny, zwany także alergicznym nieżytem nosa, powoduje objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar, swędzenie oczu, przekrwienie, kichanie i ciśnienie w zatokach. Ale w przeciwieństwie do przeziębienia, nie jest wywoływany przez wirusa. Przyczyną jest reakcja alergiczną zapoczątkowana przez czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne , takie jak pyłki, roztocza lub sierść zwierząt domowych. Metmin zmniejszając obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa, łagodzi kichanie, swędzenie oraz uczucie zatkanego nosa.

Polipy nosa to miękkie, bezbolesne, nienowotworowe narośla na błonie śluzowej nosa lub zatok. Zwisają jak łzy lub winogrona. Wynikają z przewlekłego stanu zapalnego i są związane z astmą, nawracającymi infekcjami, alergiami, wrażliwością na leki lub niektórymi zaburzeniami immunologicznymi. Małe polipy nosa mogą nie powodować objawów. Większe narośla lub grupy mogą blokować drogi nosowe lub prowadzić do problemów z oddychaniem, utraty węchu i częstych infekcji.

Jaki jest skład Metmin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian. Każda dostarczana dawka zawiera 50 mikrogramów mometazonu furoinianu w postaci jednowodnej.

Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, glicerol, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna i karmeloza sodowa, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Metmin – jak stosować?

Lek jest przeznaczony dla dzieci od 3. roku życia i osób dorosłych. W leczeniu kataru siennego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkowanie należy zmniejszyć do jednej dawki aerozolu raz na dobę. Dzieci w wieku 3-11 lat powinny stosować jedną dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.Nie należy przekraczać maksymalnej dziennej dawki, czyli czterech dawek aerozolu do każdego otworu nosowego. Pacjenci z silnymi objawami alergii powinni mieć zalecone
stosowanie leku Metmin przed rozpoczęciem sezonu pylenia.

Leczenie polipów wymaga użycia dwóch dawek do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę przez 5-6 tygodni. Jeżeli po tym czasie nie nastąpi poprawa, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjmowanie zbyt dużych dawek leku może spowodować zaburzenia układu hormonalnego na osi podwzgórze – przysadka – nadnercza. Nadmierne przyjmowanie hormonów egzogennych może być przyczyną depresji psychogennej, a u dzieci wpływać na zaburzenia rozwoju i wzrostu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metmin – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metmin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego leku w okresie ciąży oraz zdolności przenikania do mleka. Dlatego nie zaleca stosowania mometazonu w ciąży i przez kobiety karmiące piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Metmin

Adamed Pharma S.A.

Ulotka Metmin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Metmin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metmin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Metmin w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Metmin

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metmin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

29 komentarzy do “Metmin”

  1. To jest bardzo skuteczny lek na alerie – zatkany nos z przyczyn alergicznych. Jest świetny na zatkane uszy (trąbki eustachiasza) od kataru wewnętrznego z przyczyn alergicznych. I od momentu zaaplikowania leku naprawdę nie trzeba długo czekać na efekt – może z 10 minut. Natomiast nie pomaga na katar z przeziębienia. Wiem to z doświadczenia. Lek biorę od już od około sześciu lat – czasem z większą, czasem z mniejszą częstotliwością. Natomiast od trzech lat mam ogromne problemy z tyciem i nigdzie w ulotce nie mogę doczytać, żeby było to wymienione w skutkach ubocznych. Co prawda od trzech lat mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy, ale aktualnie TSH mam wyrównane farmakologicznie. Momester jest sterydem, a sterydy powodują tycie, więc sama jestem ciekawa jak to jest z tym lekiem – powoduje czy nie powoduje tycia?

    Odpowiedz
  2. Biorę w tym samym czasie ten lek i Heviran. Dostałam reakcji alergicznej w postaci pokrzywki na dekolcie… :/
    Jest to uwzględnione w działaniach niepożądanych. Mam opory przed lekami sterydowymi bo to trochę one way ticket.
    Pierwszy raz mam problemy z zatokami (pozostałości covida).
    Nie wiem czy go nie odstawić :/

    Odpowiedz
  3. Mieszane uczucia. Lek jest skuteczny i szybko działa lecz pojawiły się skutki uboczne opisane w ulotce. Po 2 aplikacji krwotok z nosa i brak smaku i węchu. 10 min przed podaniem smak był.

    Odpowiedz
  4. Po prostu rewelacja. Tyle lat się męczyłem z alergią na pyłki, jak głupek. W końcu poszedłem do alergologa, jedna wizyta i przepisał mi metmin. Po kilku dniach stosowania jak ręką odjął! Nie muszę brać żadnych tabletek ani innych środków, tylko to. Zero złych objawów, działa jak marzenie. Wreszcie mogę oddychać nosem, iść na spacer do parku, lasu. Nie muszę nawet pamiętać o braniu ze sobą chusteczek!

    Odpowiedz
  5. W moim przypadku po tygodniu stosowania zacząłem odczuwać, że po ściankach gardła spływa mi jakaś dziwna ropna wydzielina…. ale to nie jest najgorsze. Dosłownie tydzień na tych sterydach i moje włosy się przerzedziły jak u 50-latka, a mam 24 lata. Tragedia.

    Odpowiedz
  6. Stosowałem Buderhin, a teraz po namowie lekarza przeszedłem na Metmin.
    Szczerze powiedziawszy po Burderhinie świetnie się czułem!
    Natomiast Metmin to katastrofa, ból nosa, podrażniona błona śluzowa, nie polecam w żadnym wypadku.

    Odpowiedz
  7. Od kilku lat cierpialam na zatoki,okropny bol glowy,ktory uniemozliwial mi normalne funkcjonowanie.Bralam garsciami ibuprom na zatoki bo tylko on mi pomagal.Ale tylko na kilka dni pomimo ze bralam po dwie tabletki 3 czasem 4 razy na dobe. Sprawdzilam chyba wszystkie leki(dostepne bez recepty i na nia) Plukanie zatok tez nie przynosilo mi jakiejs dluzszej ulgi.
    Poszlam do laryngologa i dostalam te krople.
    Polecam i to bardzo!!!
    Od czasu jak je stosuje nie wzielam ani jednej tabletki!!!!Boje sie przestac stosuje je od 2 miesiecy.
    Pewnie nie kazdemu pomagaja ale warto sprobowac.

    Odpowiedz
  8. Laryngolog zapisał mi Metmin aerozol do nosa.Jest to lek sterydowy ,mam pytanie ,czy ten lek powoduje tycie?Bo kortykosteroidy powodują tycie i stąd moje pytanie .Z góry dziękuję za odpowiedż.

    Odpowiedz
    • Moja córka po nim nie tyje a dodam że jeszcze bierze steryd wziewny i tez nic. Wydaje mi się że to jest to sprawa indywidualna

      Odpowiedz
    • Mam podobny problem z zatkanymi uszami, wczoraj byłam u laryngologa i przepisał mi Metmin. Mam nadzieję że mi pomoże, bo już miesiąc męczę się z głuchotą. Pytanie czy długo czekałaś na efekt poprawy słyszalności, jeśli możesz to odpowiedz. Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Witam Pani Aniu, a czy schodzila Pani gęsta wydzielina z nosa z krwią po Metminie i po jaki czasie odetkaly się Pani uszy ? Mam zatkane ucho już 2 tyg i dostaje szału stosuje antybiotyk Zinnat na zatoki i metmin i nie ma żadnej poprawy.Jestem załamana tym niedosluchem

      Odpowiedz
  9. Dla mnie ten lek jest świetny dla mojego synka, gdy tylko coś się zaczyna, podajemy do przez kilka dni i po katarze nie ma śladu. Buderhin nie działał wogóle.

    Odpowiedz
  10. Jestem alergikiem i niestety ale ten lek nie pomaga prawie wogóle. Są to źle wydane pieniądze. Lepiej wziąć lek Buderhin, ten lek też jest na recepte ale jest skuteczny a tutaj jak bym wode do nosa psikał.

    Odpowiedz
  11. U mojego dziecka testy wykazały alergię na roztocza i pleśnie. Alegrolog zapisała Metmin. Sprawdził się. Dziecko też dostawało Nasometin. Też się sprawdził.

    Odpowiedz
    • Jak długo Pani dziecko miało podawany metmin ? Bo mój syn ma już prawie 3 miesiące, bo ma nawracający katar alergiczny i boję się czy nie za długo ?

      Odpowiedz
      • Mi powiedziała alergologii ze góra do 7 tygodni nie dluzej bo może uszkodzić błonę śluzową nosa, ale mój syn ma 4 latka wiec może dla tego ze jest mały.
        Może starsze dzieci i dorośli inaczej, najlepiej skonsultować z 2 lekarzami na wszelki wypadek.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Metmin. Podziel się doświadczeniami na forum.