Leki przeciwalergiczne – tabletki na alergię

Wykaz leków przeciwalergicznych, stosowanych w leczeniu chorób alergicznych. Przygotowana przez nas lista leków uwzględnia produkty dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty, które skutecznie pomagają zmniejszyć objawy alergiczne, poprzez zahamowanie działania histaminy. Wśród nich znajdują się nie tylko leki, ale także wyroby medyczne i suplementy, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu oddechowego i wspierają prawidłowe działanie systemu immunologicznego. Znajdziesz tu ulotki leków alergicznych oraz opinie pacjentów o lekach na alergię.

Zobacz także:

Doustne preparaty na alergię
Krople do oczu na alergię
Leki na katar sienny
Odczulanie (immunoterapia alergenowa)
Pokrzywka – preparaty na alergie skórne

Leki na alergie bez recepty i na receptę

Alergia jest dolegliwością, która polega na nieprawidłowej reakcji organizmu – układu odpornościowego człowieka na alergen. Występują one licznie w środowisku. Mogą to być: pyłki roślin (kwitnących drzew, czy traw), kurz domowy, sierść zwierząt domowych, pożywienie (cytrusy , ryby, orzechy). Paradoksalnie, alergie mogą wywoływać także leki np. penicylyna lub środki przeciwbólowe.

Niestety uważa się, iż nie jest możliwe całkowite wyleczenie się z alergii, zazwyczaj trwa ona do końca życia, czasem też objawy mogą ulec wygaszeniu. Jeżeli objawy się nasilają, a pacjent odczuwa dyskomfort w codziennych czynnościach, wówczas wprowadzane jest leczenie farmakologiczne. Dowiedz się więcej o lekach, które mogą załagodzić uciążliwe objawy alergii. Zapoznaj się z ulotką i opiniami pacjentów, którzy stosowali leki na alergię. Powyższy wykaz leków zawiera leki na alergie bez recepty oraz na receptę.

Do najpopularniejszych substancji o działaniu przeciwalergicznym należą: leki przeciwalergiczne oraz przeciwhistaminowe II generacji, takie jak  desloratadyna, cetyryzyna. Czy np. substancja silniejsza od cetyryzyny nazywana lewocetyryzyną.

Alergia – leki dla dzieci i dla dorosłych

Co mi dolega – alergia czy nietolerancja pokarmowa?
Wiele osób myli nietolerancję pokarmową z alergią. Pytanie więc, jakie są pomiędzy nimi różnice? I jak ocenić, czy potrzebne będzie przejście na dietę? Powyżej analizujemy istotę i znaczenie tych dwóch terminów, a także prezentujemy leki na alergię dostępne na rynku, wśród których znajdują się preparaty dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę. Sprawdź, czym różni się alergia od nietolerancji pokarmowej i zobacz, jakie leki na alergię można stosować dla dzieci, a jakie są przeznaczone dla osób dorosłych.

Nietolerancja pokarmowa a alergia

To pewna nadwrażliwość na rodzaj spożywanej żywności lub jej konkretny składnik. Jeśli w naszym organizmie brakuje enzymu odpowiedzialnego za rozłożenie danego związku, zaczynają się problemy gastryczne. Popularne są nietolerancje fruktozy, laktozy i histaminy. Po zjedzonym posiłku obfitującym w składnik, którego nasz organizm nie jest w stanie rozłożyć, mogą pojawić się:

  • wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • infekcje,
  • wysypka,
  • bóle reumatyczne,
  • migreny.

Potencjalnych przyczyn występowania nietolerancji jest niestety wiele. Obecnie żyjemy w czasach, w których konsumujemy wiele przetworzonej żywności, zawierającej sztuczne barwniki, emulgatory i konserwanty – nasze organizmy, czasem po prostu sobie z nimi nie radzą. Dużą rolę może odgrywać w tym wszystkim również wysokie zanieczyszczenie środowiska oraz uwarunkowania genetyczne. Osoby, które zauważyły u siebie nietolerancję pokarmową, powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i uzyskać skierowanie na dalsze badania. Stosowanie leków na alergię na własną rękę w tym przypadku może wyrządzić wiele szkód w organizmie. Najczęściej zalecana jest też dieta, która całkowicie wyklucza podrażniający składnik. Nie należy bagatelizować zaleceń lekarza, bowiem lekceważenie objawów może przyczynić się do pogorszenia stanu i pojawienia się niebezpiecznych chorób.

Alergia pokarmowa leki bez recepty

To silna reakcja immunologiczna na określony czynnik, w wyniku której pojawia się wysypka, zaczerwienienie skóry, obrzęk powodujący problemy ze swobodnym oddychaniem, duszności, katar, kichanie czy nawet wymioty oraz biegunka. Może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

W przypadku alergii, należy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania skierowania na odpowiednie badania alergologiczne i recepty na niezbędne leki. O ile alergie na różnego rodzaju pyłki nie należą do groźnych (choć potrafią znacznie uprzykrzyć życie), o tyle spożycie niewłaściwego pokarmu czy ukąszenie przez owada może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet do zgonu. Dlatego zawsze należy nosić przy sobie leki antyhistaminowe przepisane przez lekarza, które w razie potrzeby będzie można spożyć niezwłocznie po kontakcie z alergenem. Natomiast widząc silną reakcję alergiczną u osoby trzeciej, powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Substancje czynne wykorzystywane do leczenia schorzeń o charakterze alergicznym:

Adrenalina
Cetyryzyna
Chlorek dwuwodny wapnia
Deksametazon
Desloratadyna
Feksofenadyna
Fenylefryna
Flutykazon
Hydrokortyzon
Kromoglikan sodu
Ksylometazolina
Lewocetyryzyna
Loratadyna
Metyloprednizolon
Mometazon
Oksymetazolina
Oksymetazolina
Prednizolon
Pseudoefedryna
Rupatadyna