Alomide

Lek Alomide jest lekiem przeciwalergicznym stosowanym miejscowo, który hamuje reakcję nadwrażliwości typu I. Stabilizuje komórki tuczne, zapobiegając uwalnianiu histaminy i innych mediatorów reakcji zapalnej, oraz hamuje chemotaksję eozynofili. Jest przeznaczony do leczenia objawów niezakaźnego alergicznego zapalenia spojówek. Alomide jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Alomide. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Alomide jest przeznaczony do leczenia objawów niezakaźnego alergicznego zapalenia spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek. Spojówka jest delikatną błoną, pokrywającą wewnętrzną część powieki i przednią powierzchnię oka. Zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem, bolesnością i obrzękiem i może być powodowane przez uczulenie (alergie).

Lek Alomide należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwalergicznymi.

Zastosowanie leku Alomide zgodnie z zaleceniem lekarza pomoże zmniejszyć zaczerwienienie, obrzęk i podrażnienie oka.

Jaki jest skład Alomide, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lodoksamid. 1 ml roztworu zawiera 1 mg lodoksamidu (w postaci trometaminy lodoksamidu).

Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, mannitol, disodu edetynian, hypromeloza, sodu cytrynian dwuwodny, kwas cytrynowy jednowodny, tyloksapol, wodorotlenek sodu i/lub kwas solny (do uzyskania odpowiedniego pH), woda oczyszczona.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Alomide – jak stosować?

Młodzież oraz dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku)
Zazwyczaj stosowana dawka leku Alomide to jedna do dwóch kropli do oka lub oczu, cztery razy na dobę, w regularnych odstępach czasu.

Dzieci
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku Alomide u dzieci w wieku poniżej 4 lat. U dzieci w wieku 4 lat i starszych powinna być zastosowana taka sama dawka jak dla osób dorosłych. Lekarz określi, jak długo należy stosować lek. Lek Alomide przeznaczony jest wyłącznie do podawania do oczu.

Sposób podawania leku w postaci kropli do oczu:
1. Przygotować butelkę leku Alomide i lustro.
2. Umyć ręce.
3. Odkręcić zakrętkę.
4. Jeśli po zdjęciu zakrętki kołnierz zabezpieczający jest poluzowany, należy go usunąć przed zastosowaniem leku.
5. Wziąć butelkę do ręki i skierować ją do góry dnem, trzymając kciukiem i palcem środkowym.
6. Odchylić głowę do tyłu. Powiekę dolną odchylić czystym palcem ku dołowi, tak aby utworzyła się „kieszonka” pomiędzy powieką i gałką oczną; do niej powinna trafić kropla.
7. Przybliżyć końcówkę butelki do oka. Dla ułatwienia można posłużyć się lustrem.
8. Nie dotykać końcówką zakraplacza oka, powieki, okolic oka ani innych powierzchni. Mogłoby to spowodować zakażenie kropli. Stosowanie zakażonych kropli może prowadzić do niebezpiecznych powikłań a nawet do utraty wzroku. Lekko nacisnąć dno butelki, aby spowodować wypłynięcie pojedynczej kropli leku Alomide. Jeżeli kropla nie trafi do oka należy ponowić próbę zakroplenia leku.
9. Po zastosowaniu leku w postaci kropli do oczu, zdjąć palec, którym trzymało się dolną powiekę. Zamknąć oczy i przez 1 minutę delikatnie ucisnąć palcem kącik oka w okolicy nosa (rysunek 4). Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu.
10. Jeżeli konieczne jest podawanie kropli do obu oczu, należy powtórzyć czynności wymienione powyżej w stosunku do drugiego oka.
11. Bezpośrednio po użyciu leku zakręcić butelkę.
12. W tym samym czasie należy korzystać z jednej butelki z lekiem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zakroplenia do oczu nadmiernej ilości kropli, przemyć oczy letnią wodą. Nie należy dodatkowo zakraplać leku, aż do czasu przyjęcia kolejnej dawki o zwykłej porze. W przypadku przypadkowego połknięcia należy natychmiast zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub ośrodka leczenia zatruć.

Objawy przedawkowania po podaniu doustnym mogą obejmować: uczucie gorąca, uderzenia gorąca na skórze, nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, kurcze w jamie brzusznej, ból głowy, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, luźne stolce, nagłe parcie na mocz, częstomocz oraz podwyższenie ciśnienia krwi, ustępujące po krótkim czasie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alomide – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Alomide w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Brak danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące miejscowego stosowania produktu Alomide u kobiet w ciąży.

Nie ma danych, czy lodoksamid przenika do mleka ludzkiego.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Alomide

Ulotka Alomide – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Alomide przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Alomide m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki produtku leczniczego.

Sprawdź cenę i dostępność Alomide w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Alomide

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Alomide? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Alomide. Podziel się doświadczeniami na forum.