Acular

Acular to lek stosowany w leczeniu stanów zapalnych oka, takich jak zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, zapalenie twardówki i zapalenie ciała rzęskowego. Preparat zawiera ketorolak, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Afrin

Afrin

Afrin to aerozol do nosa, który zawiera oksymetazolinę jako substancję czynną. Oksymetazolina działa jako dekongestant, zwężając naczynia krwionośne w nosie, co pomaga zmniejszyć obrzęk i zatkanie nosa. Afrin jest stosowany do objawowego leczenia zatkania nosa spowodowanego przez przeziębienie, alergie lub inne infekcje górnych dróg oddechowych.Afrin jest dostępny bez recepty.

Agapurin SR 400

Agapurin SR 400 to lek zawierający pentoksyfyllinę, który jest stosowany do poprawy krążenia krwi. Pentoksyfyllina zwiększa elastyczność czerwonych krwinek, hamuje agregację płytek krwi i zmniejsza lepkość krwi, co prowadzi do poprawy przepływu krwi. Agapurin SR 400 jest stosowany w leczeniu objawów niedokrwienia kończyn dolnych, takich jak ból nóg podczas chodzenia, ból spoczynkowy i owrzodzenia. Agapurin SR 400 jest dostępny tylko na receptę.

Akistan

Akistan to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną latanoprost. Jest to lek zalecany w czasie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry1. Działa poprzez zwiększenie naturalnego przepływu płynu z wnętrza gałki ocznej do krwi. W 1 ml leku znajduje się 50 mikrogramów substancji1.

Akistan DUO

Akistan DUO to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol. Latanoprost zwiększa odpływ płynu z gałki ocznej do krwioobiegu, a tymolol zmniejsza ilość płynu produkowanego w oku. Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Akistan DUO jest dostępny na receptę.

Alcaine

Lek Alcaine to krople do oczu, które zawierają substancję czynną chlorowodorek proksymetakainy. Są one stosowane w okulistyce do znieczulenia powierzchniowego przed różnymi zabiegami, które wymagają szybkiego i krótkotrwałego znieczulenia, takimi jak pomiar tonometryczny ciśnienia śródgałkowego, usuwanie ciał obcych lub szwów spojówkowych i rogówkowych, czy przygotowanie do usunięcia zmętniałej soczewki. Lek Alcaine jest dostępny na receptę.

Alerpalux

Alerpalux to lek przeciwalergiczny i przeciwhistaminowy, który skutecznie łagodzi objawy sezonowego alergicznego zapalenia spojówek. Jego działanie polega na zmniejszaniu nasilenia reakcji alergicznej. Alergiczne zapalenie spojówek to dolegliwość, która może być wywołana przez różnego rodzaju alergeny, takie jak kurz domowy, sierść zwierząt czy pyłki. Lek jest dostępny na receptę.

Alleoptical

Alleoptical

Alleoptical to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną – sodu kromoglikanu o stężeniu 20 mg/ml. Jest to lek przeciwalergiczny, stosowany w łagodzeniu objawów oraz leczeniu alergii ocznych u dzieci i dorosłych. Pomaga zarówno na całoroczne alergiczne zapalenie spojówek, jak i na sezonowe, wywołane przez różne rodzaje pyłków. Lek jest dostępny bez recepty.

Allergo-Comod

Allergo-Comod to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną kromoglikan sodowy. Jest stosowany w ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek, na przykład zapalenie spojówek spowodowane katarem siennym, wiosenne alergiczne zapalenie rogówki i spojówek. Lek jest dostępny bez recepty.

Allergocrom

Allergocrom to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo do oka. Substancją czynną preparatu jest kromoglikan sodowy, substancja o działaniu przeciwalergicznym. Kromoglikan sodowy, poprzez stabilizację błon komórek tucznych, hamuje powstawanie odczynów alergicznych w odpowiedzi na alergeny. Preparat jest wskazany w ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek.

Allergovit

Allergovit to lek stosowany w terapii alergenowej, który jest dostępny na receptę. Jest to szczepionka podskórna, która powinna być podawana wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny z doświadczeniem w leczeniu alergii. Lek jest dostosowywany indywidualnie do pacjenta, a stopień wrażliwości jest określany na podstawie szczegółowego wywiadu i diagnostyki. Wskazania do stosowania Allergovit obejmują różne rodzaje alergii, takie jak alergia na pyłki roślin.

Allertec

Allertec krople doustne

Allertec to lek przeciwalergiczny, którego głównym składnikiem aktywnym jest cetyryzyna. Stosuje się go u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i powyżej. Lek łagodzi objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (takich jak zatkany nos, duża ilość wodnistej wydzieliny z nosa, swędzenie nosa, częste kichanie, zaczerwienienie oczu, łzawienie, swędzenie oczu). Lek jest dostępny na receptę.

Allestin

Allestin to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu objawów sezonowych i niesezonowych alergicznych zapaleń spojówek. Lek ten jest dostępny w postaci kropli do oczu. Allestin zawiera substancję czynną o nazwie azelastyna. Lek ten działa poprzez zmniejszenie produkcji histaminy, substancji chemicznej, która jest często odpowiedzialna za objawy alergii.

Alomide

Lek Alomide jest lekiem przeciwalergicznym stosowanym miejscowo, który hamuje reakcję nadwrażliwości typu I. Stabilizuje komórki tuczne, zapobiegając uwalnianiu histaminy i innych mediatorów reakcji zapalnej, oraz hamuje chemotaksję eozynofili. Jest przeznaczony do leczenia objawów niezakaźnego alergicznego zapalenia spojówek. Alomide jest dostępny na receptę.

Alphagan

Alphagan to lek w postaci kropli do oczu, którego substancją czynną jest winian brymonidyny. Lek ten należy do grupy sympatykomimetyków i jest stosowany w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Może być stosowany w monoterapii u pacjentów, u których leczenie miejscowymi lekami blokującymi receptory β-adrenergiczne jest przeciwwskazane, lub jako leczenie wspomagające w połączeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie śródgałkowe, kiedy ciśnienie śródgałkowe jest niewystarczająco zmniejszane przy zastosowaniu pojedynczego leku. Alphagan jest dostępny na receptę.

Apo-Lataprox

Apo-Lataprox to lek w postaci kropli do oczu, który zwiększa naturalny odpływ płynu z wnętrza gałki ocznej do krwioobiegu. Stosuje się go w leczeniu schorzeń związanych z występowaniem zwiększonego ciśnienia śródgałkowego, takich jak jaskra oraz nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Lek jest dostępny na receptę.

ApoTilaprox

ApoTilaprox to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol. Latanoprost zwiększa odpływ cieczy wodnistej z oka do krwioobiegu, a tymolol zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej w oku. Lek jest stosowany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Lekarz zwykle przepisuje ApoTilaprox, jeśli inne stosowane leki nie przyniosły oczekiwanej poprawy.

Aprokam

Aprokam to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Jest to antybiotyk, cefalosporyna II generacji, zawierający substancję czynną cefuroksym. Lek jest dostępny na receptę. Głównym wskazaniem do stosowania Aprokam jest zapobieganie pooperacyjnemu zapaleniu wnętrza gałki ocznej po operacji usunięcia zaćmy.

Artelac

Artelac to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) zapewniający odpowiednie nawilżenie rogówki i spojówek. Preparat zawiera substancję hypromelozę, rozpuszczalną w wodzie pochodną celulozy. Hypromeloza jest substancją wiskoelastyczną, posiada właściwości fizykochemiczne pozwalające na stosowanie jej w preparatach tzw. „sztucznych łez”. Jest wskazany w leczeniu objawowym zespołu suchego oka. Preparat może także być stosowany do zwilżania twardych soczewek kontaktowych.

Arteoptic

Arteoptic to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną – chlorowodorek karteololu. Jest to nieselektywny antagonista receptorów β-adrenergicznych, który obniża prawidłowe i podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Stosowany jest w leczeniu chorób oczu, takich jak nadciśnienie oczne oraz przewlekła jaskra otwartego kąta przesączania. Lek Arteoptic jest dostępny na receptę.

Arucom

Arucom to lek w postaci kropli do oczu, który obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe oka. Składa się z dwóch substancji czynnych: latanoprostu i tymololu. Latanoprost zwiększa naturalny odpływ cieczy wodnistej z oka do krwi, a tymolol zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej w oku. Lek jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, u których reakcja na miejscowo stosowane leki β-adrenolityczne lub analogi prostaglandyn jest niewystarczająca. Arucom jest dostępny na receptę.

Arulatan

Arulatan to lek na receptę, który jest stosowany do zmniejszania podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem śródgałkowym oraz z jaskrą otwartego oka. Działa jako selektywny prostanoidowy agonista receptorów FP, będąc jednocześnie analogiem prostaglandyny F2alfa.

Arutidor

Arutidor to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Wskazania do jego stosowania są indywidualne i zależą od konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta. Szczegółowe informacje na temat tego leku, w tym dawkowanie i możliwe skutki uboczne, powinny być dostarczane przez lekarza lub farmaceutę.

Atecortin

Atecortin to lek złożony, który jest stosowany miejscowo do leczenia bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu. Składa się z trzech substancji czynnych: oksytetracykliny, polimyksyny B i hydrokortyzonu. Oksytetracyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin, które mają działanie bakteriostatyczne, hamując syntezę białek bakteryjnych i tym samym powstrzymując rozwój bakterii. Polimyksyna B to antybiotyk polipeptydowy o działaniu bakteriobójczym, który niszczy bakterie poprzez uszkodzenie ich ścian komórkowych. Hydrokortyzon jest lekiem z grupy kortykosteroidów, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe. Atecortin jest zwykle stosowany w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek i brzegów powiek, woreczka łzowego, rogówki, twardówki, owrzodzenia rogówki oraz po zabiegach operacyjnych na gałce ocznej. Stosuje się go również w zakażeniu ucha środkowego i zewnętrznego, czyrakach lub zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest dostępny na receptę.

Atropinum Sulfuricum WZF 1%

Atropinum Sulfuricum WZF

Atropinum Sulfuricum WZF 1% to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera atropinę. Stosowany jest miejscowo do oka w celu rozszerzenia źrenicy i porażenia akomodacji oka. Lek ten jest często wykorzystywany w diagnostyce okulistycznej, a także w leczeniu zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego, aby zapobiec zrostom tęczówkowo-soczewkowym. Atropinum Sulfuricum WZF 1% jest dostępny na receptę.

AXIPIO

AXIPIO to lek zawierający substancję czynną apiksaban, który należy do grupy leków przeciwzakrzepowych. Działa poprzez blokowanie czynnika Xa, kluczowego czynnika krzepnięcia krwi, co pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi. Wskazaniami do stosowania AXIPIO są profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dorosłych pacjentów po przebytym planowym zabiegu plastyki stawu biodrowego lub kolanowego oraz profilaktyka udaru mózgu i zatorowości ogólnoustrojowej u dorosłych pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków z co najmniej jednym z następujących czynników ryzyka: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, objawowa niewydolność serca, wiek >= 75 lat, udar mózgu lub przemijający napad niedokrwienny w wywiadzie. Lek jest dostępny na receptę.

Azarga

Azarga to lek w postaci kropli do oczu, który jest stosowany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym. Jest to lek złożony, który działa silniej niż przy stosowaniu monoterapii każdego ze składnika. Lek jest dostępny na receptę.

Azelastin Comod

Azelastin Comod to lek w postaci kropli do oczu, zawierający chlorowodorek azelastyny, który należy do grupy leków przeciwhistaminowych. Lek jest stosowany w celu leczenia i zapobiegania dolegliwościom oczu spowodowanym przez katar sienny (alergiczne zapalenie spojówek) u dorosłych i dzieci w wieku 4 lat i powyżej. Jest również stosowany w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej. Azelastin Comod jest dostępny bez recepty.

Azelastin POS

Azelastin POS to lek przeciwhistaminowy dostępny w postaci aerozolu do nosa i kropli do oczu. Substancją czynną jest azelastyna, która blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1), hamując działanie histaminy, substancji biorącej udział w powstawaniu objawów zapalnych i alergicznych. Azelastin POS łagodzi objawy alergiczne takie jak obrzęk i świąd błon śluzowych, kichanie i wyciek z nosa. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania leku jest alergiczne zapalenie śluzówki nosa oraz alergiczne zapalenie spojówek.

Azelastin URSAPHARM

Azelastin URSAPHARM to lek przeciwhistaminowy dostępny w postaci kropli do oczu oraz aerozolu do nosa. Substancja czynna, azelastyna, hamuje działanie histaminy, substancji wydzielanej w organizmie podczas reakcji alergicznej. Lek jest stosowany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz w leczeniu i zapobieganiu dolegliwościom oczu spowodowanym przez katar sienny (alergiczne zapalenie spojówek). Azelastin URSAPHARM jest dostępny bez recepty.

Azelastine hydrochloride Kohne

Azelastine hydrochloride Kohne to lek przeciwhistaminowy, który jest stosowany miejscowo do nosa. Jest skuteczny w leczeniu objawów alergii, takich jak kichanie, swędzenie, zatkany nos, wodnisty wyciek z nosa oraz zaczerwienienie i swędzenie oczu. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazaniami do stosowania są stany zapalne pochwy z towarzyszącymi upławami, zapalenie pochwy wywołane przez bakterie lub Trichomonas vaginalis, zapalenie sromu i świąd, zewnętrzne i wewnętrzne obtarcia oraz drobne uszkodzenia błon śluzowych sromu i pochwy.

Azelastine-Brown

Azelastine-Brown to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną azelastynę. Jest wskazany do leczenia i zapobiegania objawom sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci od 4. roku życia, a także do leczenia objawów niesezonowego (całorocznego) alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych. Lek jest dostępny na receptę.

Azopt

Azopt to lek na receptę, który zawiera substancję czynną brynzolamid. Jest to inhibitor anhydrazy węglanowej stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wskazany jest w leczeniu nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania. Może być stosowany w monoterapii u dorosłych nie reagujących wystarczająco na leki z grupy beta-blokerów lub u których stosowanie beta-blokerów jest przeciwwskazane, a także w leczeniu skojarzonym z beta-blokerami lub analogami prostaglandyn.

Azyter

Azyter to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera azytromycynę, antybiotyk z grupy makrolidów. Stosuje się go w miejscowym leczeniu różnych zakażeń oka pochodzenia bakteryjnego, takich jak ropne zapalenie spojówek i jaglicze zapalenie spojówek. Lek jest dostępny na receptę.

Bador

Lek Bador występuje w formie kropli do oczu i stosowany jest w celu zmniejszenia ciśnienia w oku. Zawiera dorzolamid, który należy do grupy leków znanych jako „blokery anhydrazy węglanowej” i zmniejsza ciśnienie w oku.

Berberil

Berberil to lek w postaci kropli do oczu, który jest przeznaczony do stosowania w przypadku podrażnienia oczu i alergicznego zapalenia spojówek. Substancją czynną preparatu jest tetryzolina, która działa pobudzająco na układ adrenergiczny, obkurczając naczynia krwionośne i zmniejszając obrzęk oraz przekrwienie. Lek jest stosowany w leczeniu podrażnienia oczu spowodowanego przez dym, wiatr, wodę chlorowaną i światło, a także w leczeniu alergicznego zapalenia oka, powstałego np. na tle kataru siennego i nadwrażliwości na pyłki. Berberil jest dostępny bez recepty.

Betadrin

Preparat w formie kropli do oczu stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) o działaniu przeciwalergicznym, dodatkowo zmniejszający przekrwienie oczu – zwłaszcza jeśli ich przyczyną jest uczulenie. Zawiera dwie substancje czynne difenhydraminę (działa przeciwalergiczne) i nafazolinę (obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne).

Betamann

BETAMANN to lek występujący w postaci kropli do oczu to, który odpowiada za obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zawiera nieselektywnego antagonistę receptorów beta-adrenergicznych – metypranolol. Leczenie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (nadciśnienie oczne), przewlekłej postaci jaskry otwartego kąta przesączania, jaskry.

Betoptic 0.5%

Krople do oczu zawierające betaksololu chlorowodorek, są stosowane w leczeniu podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej u pacjentów cierpiących na przewlekłą jaskrę z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym.

Betoptic S

Betoptic S to lek na receptę, który jest stosowany w formie kropli do oczu. Zawiera substancję czynną betaksolol, która obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej w oku. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania.

Leki oczne i schorzenia okulistyczne

Lista leków okulistycznych, stosowanych w leczeniu wzroku. Przygotowana przez nas lista zawiera nie tylko leki okulistyczne dostępne na receptę i bez recepty, ale także wyroby medyczne oraz suplementy, które dzięki zawartym składnikom przyczyniają się do utrzymania prawidłowego widzenia. Prezentowane preparaty mogą być stosowane między innymi do obniżania ciśnienia w oku, leczenia objawów towarzyszących zespołowi suchego oka, przewlekłej jaskry oraz wielu chorób związanych z nadciśnieniem ocznym. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach okulistycznych.

Zobacz także:

Jaskra
Krople do oczu
Zaćma
Zapalenie spojówek
Żele i maści do oczu

Zdrowe oczy – okno na świat

Jak mawiają poeci, oczy są naszym oknem na świat. Dbać o nie musimy szczególnie, bowiem są niezwykle wrażliwe na wszystko, z czym mamy do czynienia: płyny, kurz, pył, promienie słoneczne i sztuczne, przyprawy, a nawet brak snu. Wielu z nas ma także wadę wzroku, która wymaga okularów lub szkieł kontaktowych. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się okulistyka, a także dowiedz się, jakie leki okulistyczne mogą być wykorzystywane do leczenia chorób oczu.

Okulistyka, czym się zajmuje?

Dziedzina medycyny, dzięki której możemy zadbać lepiej o nasze oczy, to okulistyka. Okulista to lekarz, który posiada pełną wiedzę na temat budowy, zasad funkcjonowania i chorób oka. U okulisty nie tylko dobierzemy właściwe szkła korekcyjne, ale przede wszystkim wyleczymy wiele schorzeń o charakterze wirusowym, bakteryjnym i genetycznym, stosując odpowiedni lek okulistyczny zalecony przez specjalistę.

Lekarze specjaliści dbający o oczy

Naszymi oczami zajmują się także: optometrysta, który dobiera korekcję optyczną okularów i soczewek kontaktowych, ortoptysta, który zajmuje się diagnozą i rehabilitacją zaburzeń widzenia, optyk – ten przyszykuje dla nas okulary, tyflopedagog – specjalista od edukacji i rehabilitacji niewidomych i słabowidzących oraz kontaktolog – który w małym palcu ma wiedzę medyczną i optyczną, której używa, aby wykonać dla nas idealne soczewki kontaktowe.

Leki stosowane w okulistyce

Wszyscy lekarze i specjaliści potrzebują wsparcia farmakologii. Nie inaczej jest w przypadku leczenia schorzeń, zaburzeń wzroku, w zakażeniach, czy dbania o komfort naszych oczu. Oczy są niezwykle podatne na alergie, a często są pierwszym organem, który nas o niej informuje. Dlatego wsparcie farmakologiczne w okresie wiosenno-letnim, kiedy pylenie drzew, traw i kwiatów ma negatywny wpływ na nasz organizm, a wiecznie załzawione i zaczerwienione oczy „wołają” o krople czy tabletki na uczulenie. Również brak snu, czy zbyt długa praca przy komputerze wywołują dyskomfort, który powinniśmy jak najszybciej usunąć. Leków okulistycznych wymagają także schorzenia, które nie mijają wraz z sezonem, jak jaskra, astygmatyzm i oraz wady wzroku.

Szybki dostęp do aktualnej listy leków refundowanych, zamienników i substancji, które właśnie pojawiły się na rynku farmaceutycznym ułatwi szybkie rozwiązanie problemu z naszym widzeniem.

Substancje stosowane w leczeniu rozmaitych chorób oczu:

Nafazolina
Polimyksyna B

Jaskra:

Bimatoprost
Brymonidyna
Brynzolamid
Dorzolamid
Latanoprost
Trawoprost
Tymolol

Zapalenie spojówek:

Kromoglikan sodu
Azelastyna
Cetyryzyna
Difenhydramina
Gentamycyna
Lewocetyryzyna
Moksyfloksacyna
Neomycyna
Tobramycyna