Monoprost


Działanie i wskazania

MONOPROST należy do grupy leków znanych jako prostaglandyny. Lek obniża ciśnienie w gałce ocznej poprzez zwiększenie naturalnego odpływu cieczy wodnistej z oka do krwioobiegu.

Lek MONOPROST jest stosowany w leczeniu choroby określanej jako jaskra otwartego kąta oraz stanu określanego jako nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Obydwa stany związane są z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i mogą wpływać na jakość widzenia.

Skład

– Substancją czynną leku jest latanoprost.
1 ml kropli do oczu zawiera 50 mikrogramów latanoprostu.

– Pozostałe składniki to: makrogologlicerolu hydroksystearynian 40, sorbitol, karbomer 974P, makrogol 4000, disodu edetynian, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka
· Lek Monoprost należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
· Zwykle zalecana dawka dla osób dorosłych (w tym pacjentów w podeszłym wieku) to 1 kropla do chorego oka (oczu) raz na dobę. Najlepszą porą do zakroplenia leku jest wieczór.
· Nie należy stosować leku MONOPROST częściej niż raz na dobę, gdyż częstsze stosowanie może zmniejszyć skuteczność leczenia.
· Lek MONOPROST należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, tak długo, aż lekarz nie zaleci przerwania leczenia. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Osoby stosujące soczewki kontaktowe
Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, należy je wyjąć przed zastosowaniem leku MONOPROST. Po zastosowaniu leku MONOPROST należy odczekać 15 minut przed założeniem soczewek kontaktowych.

Przedawkowanie

W przypadku podania większej ilości kropli do oczu u pacjenta może dojść do umiarkowanego podrażnienia oczu z zaczerwienieniem i łzawieniem. Objawy te powinny ustąpić, ale jeśli pacjent jest zaniepokojony, powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania porady.

Jeżeli dojdzie do przypadkowego połknięcia leku Monoprost, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych na temat stosowania MONOPROST z jedzeniem i piciem.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Nie stosować leku MONOPROST w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
(18 ocen, średnia: 7,28 na 10)
Loading...

10 KOMENTARZE

  1. Złe samopoczucie po miesiącu brania i szybkie bicie serca niewiem czy to krople ale wydaje się ze tak.. senność oddech cezki

  2. Po pierwszym zakropleniu dziwne uczucie w oku. Jakby odrętwienie. Następnego dnia od rana oko jakby „nie swoje”. Po południu zaburzenia widzenia, obraz zamglony i lekko podwójny. Oko zrobiło się żółto-szare. Lekarz z którym konsultowałem się telefonicznie zalecił nie przerywać kuracji więc wieczorem zakropliłem. Trzeciego dnia (czyli po 2 zakropleniach) od rana podwójne widzenie . Pojechałem do okulisty który w oku nic niepokojącego nie znalazł poza przebarwieniem , kazał odstawić lek i zlecił konsultację neurologiczną. Po CT głowy i badaniu neurolog wykluczył aby przyczyną podwójnego widzenia były zmiany w mózgu , wskazując jednocześnie jako prawdopodobną przyczynę lek. Kolejna konsultacja okulistyczna – zalecenie odstawienia leku. W ulotce ostrzegają że możliwe są zaburzenia widzenia ale nie spodziewałem się czegoś takiego. Dzisiaj (6 dzień od pierwszego zakroplenia) widzenie OK ale oko nadal „odrętwiałe”.

  3. Po 5 dniach stosowania wysypka skórna na nogach i ucisk sera oraz kołatanie . krople lekarz kazał odstawić, a teraz przepisał i maść pimafukort na wysypkę skórną, mnóstwo czerwonych plam i drobnych plamek na nogach od kostek aż poza kolana

  4. w pare minut po podaniu leku nastapilo mrowienie glowy,twarzy i konczyn oraz cos niepokjacego w okolicy serca jakby kolatanie cos trudnego do okreslenia

Please enter your comment!
Please enter your name here