MONOPROST

Podmiot odpowiedzialny: LABORATOIRES THEA

WSKAZANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

MONOPROST należy do grupy leków znanych jako prostaglandyny. Lek obniża ciśnienie w gałce ocznej poprzez zwiększenie naturalnego odpływu cieczy wodnistej z oka do krwioobiegu.

Lek MONOPROST jest stosowany w leczeniu choroby określanej jako jaskra otwartego kąta oraz stanu określanego jako nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Obydwa stany związane są z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i mogą wpływać na jakość widzenia.

SKŁAD

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

– Substancją czynną leku jest latanoprost.
1 ml kropli do oczu zawiera 50 mikrogramów latanoprostu.

– Pozostałe składniki to: makrogologlicerolu hydroksystearynian 40, sorbitol, karbomer 974P, makrogol 4000, disodu edetynian, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

DAWKOWANIE

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować? Instrukcja stosowania.

Zazwyczaj stosowana dawka
· Lek Monoprost należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
· Zwykle zalecana dawka dla osób dorosłych (w tym pacjentów w podeszłym wieku) to 1 kropla do chorego oka (oczu) raz na dobę. Najlepszą porą do zakroplenia leku jest wieczór.
· Nie należy stosować leku MONOPROST częściej niż raz na dobę, gdyż częstsze stosowanie może zmniejszyć skuteczność leczenia.
· Lek MONOPROST należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, tak długo, aż lekarz nie zaleci przerwania leczenia. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Osoby stosujące soczewki kontaktowe
Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, należy je wyjąć przed zastosowaniem leku MONOPROST. Po zastosowaniu leku MONOPROST należy odczekać 15 minut przed założeniem soczewek kontaktowych.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

W przypadku podania większej ilości kropli do oczu u pacjenta może dojść do umiarkowanego podrażnienia oczu z zaczerwienieniem i łzawieniem. Objawy te powinny ustąpić, ale jeśli pacjent jest zaniepokojony, powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania porady.

Jeżeli dojdzie do przypadkowego połknięcia leku Monoprost, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów. Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol?

Brak danych na temat stosowania MONOPROST z jedzeniem i piciem.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

STOSOWANIE W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Nie stosować leku MONOPROST w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

ULOTKA LEKU (pliki PDF lub DOC) - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL (pliki PDF lub DOC) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 3550154.

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

OPINIE PACJENTÓW / FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

8 KOMENTARZE

  1. Po pierwszym zakropleniu dziwne uczucie w oku. Jakby odrętwienie. Następnego dnia od rana oko jakby „nie swoje”. Po południu zaburzenia widzenia, obraz zamglony i lekko podwójny. Oko zrobiło się żółto-szare. Lekarz z którym konsultowałem się telefonicznie zalecił nie przerywać kuracji więc wieczorem zakropliłem. Trzeciego dnia (czyli po 2 zakropleniach) od rana podwójne widzenie . Pojechałem do okulisty który w oku nic niepokojącego nie znalazł poza przebarwieniem , kazał odstawić lek i zlecił konsultację neurologiczną. Po CT głowy i badaniu neurolog wykluczył aby przyczyną podwójnego widzenia były zmiany w mózgu , wskazując jednocześnie jako prawdopodobną przyczynę lek. Kolejna konsultacja okulistyczna – zalecenie odstawienia leku. W ulotce ostrzegają że możliwe są zaburzenia widzenia ale nie spodziewałem się czegoś takiego. Dzisiaj (6 dzień od pierwszego zakroplenia) widzenie OK ale oko nadal „odrętwiałe”.

  2. Po 5 dniach stosowania wysypka skórna na nogach i ucisk sera oraz kołatanie . krople lekarz kazał odstawić, a teraz przepisał i maść pimafukort na wysypkę skórną, mnóstwo czerwonych plam i drobnych plamek na nogach od kostek aż poza kolana

  3. w pare minut po podaniu leku nastapilo mrowienie glowy,twarzy i konczyn oraz cos niepokjacego w okolicy serca jakby kolatanie cos trudnego do okreslenia

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here