Akistan

Akistan to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną latanoprost. Jest to lek zalecany w czasie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry1. Działa poprzez zwiększenie naturalnego przepływu płynu z wnętrza gałki ocznej do krwi. W 1 ml leku znajduje się 50 mikrogramów substancji1.

Alphagan

Alphagan to lek w postaci kropli do oczu, którego substancją czynną jest winian brymonidyny. Lek ten należy do grupy sympatykomimetyków i jest stosowany w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Może być stosowany w monoterapii u pacjentów, u których leczenie miejscowymi lekami blokującymi receptory β-adrenergiczne jest przeciwwskazane, lub jako leczenie wspomagające w połączeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie śródgałkowe, kiedy ciśnienie śródgałkowe jest niewystarczająco zmniejszane przy zastosowaniu pojedynczego leku. Alphagan jest dostępny na receptę.

Apo-Lataprox

Apo-Lataprox to lek w postaci kropli do oczu, który zwiększa naturalny odpływ płynu z wnętrza gałki ocznej do krwioobiegu. Stosuje się go w leczeniu schorzeń związanych z występowaniem zwiększonego ciśnienia śródgałkowego, takich jak jaskra oraz nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Lek jest dostępny na receptę.

ApoTilaprox

ApoTilaprox to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol. Latanoprost zwiększa odpływ cieczy wodnistej z oka do krwioobiegu, a tymolol zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej w oku. Lek jest stosowany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Lekarz zwykle przepisuje ApoTilaprox, jeśli inne stosowane leki nie przyniosły oczekiwanej poprawy.

Artelac

Artelac to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) zapewniający odpowiednie nawilżenie rogówki i spojówek. Preparat zawiera substancję hypromelozę, rozpuszczalną w wodzie pochodną celulozy. Hypromeloza jest substancją wiskoelastyczną, posiada właściwości fizykochemiczne pozwalające na stosowanie jej w preparatach tzw. „sztucznych łez”. Jest wskazany w leczeniu objawowym zespołu suchego oka. Preparat może także być stosowany do zwilżania twardych soczewek kontaktowych.

Arteoptic

Arteoptic to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną – chlorowodorek karteololu. Jest to nieselektywny antagonista receptorów β-adrenergicznych, który obniża prawidłowe i podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Stosowany jest w leczeniu chorób oczu, takich jak nadciśnienie oczne oraz przewlekła jaskra otwartego kąta przesączania. Lek Arteoptic jest dostępny na receptę.

Arucom

Arucom to lek w postaci kropli do oczu, który obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe oka. Składa się z dwóch substancji czynnych: latanoprostu i tymololu. Latanoprost zwiększa naturalny odpływ cieczy wodnistej z oka do krwi, a tymolol zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej w oku. Lek jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem oraz podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, u których reakcja na miejscowo stosowane leki β-adrenolityczne lub analogi prostaglandyn jest niewystarczająca. Arucom jest dostępny na receptę.

Arulatan

Arulatan to lek na receptę, który jest stosowany do zmniejszania podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem śródgałkowym oraz z jaskrą otwartego oka. Działa jako selektywny prostanoidowy agonista receptorów FP, będąc jednocześnie analogiem prostaglandyny F2alfa.

Arutidor

Arutidor to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Wskazania do jego stosowania są indywidualne i zależą od konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta. Szczegółowe informacje na temat tego leku, w tym dawkowanie i możliwe skutki uboczne, powinny być dostarczane przez lekarza lub farmaceutę.

Atropinum Sulfuricum WZF 1%

Atropinum Sulfuricum WZF

Atropinum Sulfuricum WZF 1% to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera atropinę. Stosowany jest miejscowo do oka w celu rozszerzenia źrenicy i porażenia akomodacji oka. Lek ten jest często wykorzystywany w diagnostyce okulistycznej, a także w leczeniu zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego, aby zapobiec zrostom tęczówkowo-soczewkowym. Atropinum Sulfuricum WZF 1% jest dostępny na receptę.

Azarga

Azarga to lek w postaci kropli do oczu, który jest stosowany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym. Jest to lek złożony, który działa silniej niż przy stosowaniu monoterapii każdego ze składnika. Lek jest dostępny na receptę.

Azopt

Azopt to lek na receptę, który zawiera substancję czynną brynzolamid. Jest to inhibitor anhydrazy węglanowej stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wskazany jest w leczeniu nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania. Może być stosowany w monoterapii u dorosłych nie reagujących wystarczająco na leki z grupy beta-blokerów lub u których stosowanie beta-blokerów jest przeciwwskazane, a także w leczeniu skojarzonym z beta-blokerami lub analogami prostaglandyn.

Azyter

Azyter to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera azytromycynę, antybiotyk z grupy makrolidów. Stosuje się go w miejscowym leczeniu różnych zakażeń oka pochodzenia bakteryjnego, takich jak ropne zapalenie spojówek i jaglicze zapalenie spojówek. Lek jest dostępny na receptę.

Bador

Lek Bador występuje w formie kropli do oczu i stosowany jest w celu zmniejszenia ciśnienia w oku. Zawiera dorzolamid, który należy do grupy leków znanych jako „blokery anhydrazy węglanowej” i zmniejsza ciśnienie w oku.

Betoptic 0.5%

Krople do oczu zawierające betaksololu chlorowodorek, są stosowane w leczeniu podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej u pacjentów cierpiących na przewlekłą jaskrę z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym.

Betoptic S

Betoptic S to lek na receptę, który jest stosowany w formie kropli do oczu. Zawiera substancję czynną betaksolol, która obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej w oku. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania.

Bimaroz

Bimaroz to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną bimatoprost. Działa poprzez zwiększanie odpływu cieczy wodnistej z oka, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest stosowany w leczeniu przewlekłej jaskry otwartego kąta oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego u osób dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Bimaroz Duo

Bimaroz Duo to lek stosowany w leczeniu jaskry, który obniża ciśnienie w gałce ocznej. Substancjami czynnymi leku są bimatoprost i tymolol. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę. Wskazaniem do stosowania Bimaroz Duo jest obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą z otwartym kątem lub nadciśnieniem wewnątrzgałkowym, u których nie następuje dostateczna reakcja na stosowane miejscowo leki blokujące receptory β-adrenergiczne lub analogi prostaglandyn.

Bimatoprost Genoptim

Bimatoprost Genoptim to lek stosowany w leczeniu jaskry. Należy do grupy leków zwanych prostamidami. Krople do oczu Bimatoprost Genoptim stosuje się do obniżania podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej. Jest dostępny na receptę.

Bimatoprost Warren

Bimatoprost Warren to lek, który jest analogiem prostaglandyny. Jest to syntetyczny związek o budowie i działaniu podobnym do naturalnej prostaglandyny F2α. Bimatoprost nie działa jednak na żaden ze znanych receptorów prostaglandyn. Zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Lek ten jest dostępny na receptę.

Bimican

Bimican to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną bimatoprost. Jest stosowany do obniżania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów dorosłych z jaskrą z otwartym kątem przesączania i nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Może być stosowany samodzielnie lub jako leczenie wspomagające podczas stosowania leków beta-adrenolitycznych. Bimican jest dostępny na receptę.

Bimifree

Bimifree

Bimifree to lek stosowany w leczeniu jaskry, który pomaga obniżać podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi kroplami do oczu, takimi jak leki beta-adrenolityczne. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych pacjentów z jaskrą otwartego kąta lub nadciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Bimifree Combi

Bimifree Combi

Bimifree Combi to krople do oczu, które zawierają dwie substancje czynne: bimatoprost i tymolol. Te substancje działają poprzez obniżenie ciśnienia w gałce ocznej, co jest kluczowe w leczeniu jaskry. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych, w tym osób starszych, które cierpią na wysokie ciśnienie w oku. Bimifree Combi jest dostępny na receptę.

Biodacyna Ophthalmicum 0,3%

Biodacyna Ophthalmicum 0,3%

Biodacyna Ophthalmicum 0,3% to krople do oczu, które zawierają antybiotyk aminoglikozydowy – amikacynę. Lek jest stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych bakteryjnych zakażeń oka, takich jak zapalenie spojówki, rogówki, zapalenie brzegów powiek i woreczka łzowego oraz w leczeniu jęczmienia. Może być również stosowany profilaktycznie u pacjentów przygotowywanych do operacji na gałce ocznej. Lek jest dostępny na receptę.

Brazoflamin

Brazoflamin to skuteczny lek stosowany w leczeniu chorób zapalnych oczu, które często towarzyszą zakażeniom. Przyczynami stanów zapalnych oka mogą być zabiegi okulistyczne, urazy, a także obecność ciała obcego. Brazoflamin to lek skojarzony, który zawiera przeciwbakteryjny składnik oraz kortykosteroid. Wskazaniem do stosowania leku Brazoflamin jest zapobieganie i leczenie zapalenia oraz zapobieganie zakażeniom związanym z chirurgicznym leczeniem zaćmy u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych. Lek jest dostępny na receptę.

Briglau

Briglau to lek z grupy sympatykomimetyków, który zawiera substancję czynną brymonidynę. Lek jest stosowany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem wewnątrzgałkowym (wysokie ciśnienie płynu w oku) .

Briglau Free

Briglau Free

Briglau Free to lek na receptę, który jest dostępny w postaci kropli do oczu. Zawiera substancję czynną brymonidynę, która jest wysoce wybiórczym α2-adrenomimetykiem. Lek ten jest stosowany do obniżania podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie śródgałkowe.

Briglau PPH

Briglau PPH

Briglau PPH to lek z grupy sympatykomimetyków, który zawiera substancję czynną brymonidynę. Lek jest stosowany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym.

Brimogen

Brimogen to lek z grupy sympatykomimetyków, który zawiera substancję czynną brymonidynę. Lek jest stosowany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem śródgałkowym.

Brimoplus

Brimoplus to lek z grupy sympatykomimetyków, który zawiera dwie substancje czynne: brymonidynę winian i tymolol maleinian. Lek jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego.

Brimoteva

Brimoteva to lek z grupy sympatykomimetyków, który zawiera substancję czynną brymonidynę. Lek jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania lub nadciśnienia wewnątrzgałkowego.

Brinzapt

Brinzapt to lek w postaci zawiesiny do oczu, który jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania lub nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest potrzeba obniżenia ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na leczenie innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi stosowanymi miejscowo.

Brinzolamide Actavis

Brinzolamide Actavis to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie brynzolamid. Jest to inhibitor anhydrazy węglanowej, który działa poprzez zmniejszenie ilości płynu wytwarzanego w oku, co pomaga obniżyć podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania. Może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Brinzolamide Genoptim

Brinzolamide Genoptim to lek dostępny na receptę, który zawiera brynzolamid. Jest to substancja należąca do grupy leków zwanych inhibitorami anhydrazy węglanowej. Lek ten stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia w oku, które może prowadzić do powstania choroby zwanej jaskrą. Wskazany jest w leczeniu nadciśnienia ocznego oraz jaskry z otwartym kątem przesączania, zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym z beta-adrenolitykami lub analogami prostaglandyn.

Brinzolamide Sandoz

Brinzolamide Sandoz to lek na receptę, który zawiera substancję czynną brynzolamid. Jest to inhibitor anhydrazy węglanowej, który działa poprzez zmniejszanie produkcji płynu w oku, co pomaga zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Stosowany jest w leczeniu nadciśnienia ocznego i jaskry z otwartym kątem przesączania. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwjaskrowymi.

Britisan

Britisan to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń oczu. Składa się z dwóch składników aktywnych: brimonidyny i timololu. Brimonidyna zmniejsza ilość płynu w oku, co pomaga zmniejszyć ciśnienie wewnątrz oka. Timolol jest beta-blokerem, który również pomaga zmniejszyć ciśnienie wewnątrz oka. Lek jest stosowany do leczenia wysokiego ciśnienia w oku spowodowanego przez jaskrę.

Brizadopt

Brizadopt to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Lek ten zawiera substancję czynną o nazwie brynzolamid, która działa poprzez zmniejszenie ilości płynu wytwarzanego w oku, co pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrz oka. Brizadopt jest dostępny w postaci kropli do oczu.

Brymont

Brymont to lek na receptę, który jest dostępny w postaci kropli do oczu. Głównym składnikiem aktywnym jest bromonidyna. Lek ten jest bardzo silnie działający i jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń oczu. Wskazania do stosowania tego leku powinny być zawsze określane przez lekarza.

Candotim

Candotim to lek zawierający dwie substancje czynne: dorzolamid i tymolol. Dorzolamid jest inhibitorem anhydrazy węglanowej, a tymolol należy do grupy leków zwanych beta-adrenolitykami. Obie substancje działają synergistycznie, obniżając podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie wydzielania cieczy wodnistej w oku. Lek jest stosowany w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, gdy terapia lekiem β-adrenolitycznym jest niewystarczająca. Candotim jest dostępny na receptę.

Carteol LP 2%

Carteol LP 2% to lek w postaci kropli do oczu o przedłużonym uwalnianiu. Zawiera substancję czynną karteololu chlorowodorek, która należy do grupy leków beta-adrenolitycznych. Stosowany jest miejscowo do oka w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania, a także przy nadciśnieniu śródgałkowym. Lek jest dostępny na receptę.

Krople do oczu – rodzaje

Lista leków w postaci kropli do oczu.

Zobacz także listę leków:

Jaskra
Zaćma
Zapalenie spojówek
Żele i maści do oczu
Wszystkie leki okulistyczne

Wraz z rozwojem technologii i wszechobecnymi komputerami zmęczenie wzroku to nic dziwnego. Większość czasu w pracy spędza się przed ekranem, w czasie wolnym czyta artykuły na telefonie, co więcej, wzrok męczy jazda po zmroku, czy sztuczne światło wieczorem. To wszystko sprawia, że oczy stają się suche i zaczerwienione, a pacjenci czują dyskomfort, pieczenie i suchość.

„Sztuczne łzy” dla oka

Chcąc zadbać o oczy i ostrość widzenia, należy stosować w stanach przemęczenia krople do oczu. Jest to grupa środków farmakologicznych, które dostępne są bez recepty. Wcześniej jednak pożądana jest wizyta u okulisty. Ich zadaniem jest nawilżyć śluzówkę oka. Bez wątpienia, najpopularniejszymi i najbezpieczniejszymi są krople do oczu tzw. „sztuczne łzy”, złożone z wody i polimerów, substancji, które zatrzymują się na powierzchni oka. Ważnym składnikiem jest kwas hialuronowy, gdyż naturalnie występuję w strukturze oka.

Preparaty nawilżające

Często zamiast kropli do oczu w aptekach można spotkać żele nawilżające. Mają bardziej zwartą strukturę, przez co dłużej utrzymują się na powierzchni oka. Ich wadą jest jednak to, że po zastosowaniu na chwilę oślepiają, dlatego nie są polecane dla kierowców.

Krople do oczu- występowanie i termin ważności

Są one dostępne zarówno w większych opakowaniach, jak i w minimsach. To oddzielne, małe pojemniczki, które powinny być wyrzucane od razu po użyciu do śmieci. Niestety nie mają zamknięcia, więc łatwo mogą się do nich dostać zanieczyszczenia. Większe opakowanie kropli do oczu, należy zużyć do 30 dni po otwarciu pojemnika.

Substancje stosowane w leczeniu rozmaitych chorób oczu:

Nafazolina
Polimyksyna B

Jaskra:

Bimatoprost
Brymonidyna
Brynzolamid
Dorzolamid
Latanoprost
Trawoprost
Tymolol