TIMLATAN


12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss Ćeská republika s.r.o.

WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU TIMLATAN

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Timlatan jest lekiem stosowanym w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (ciśnienia wewnątrz oka).

Timlatan jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne: latanoprost (pochodna prostaglandyn) i tymololu maleinian (lek beta-adrenolityczny). Wewnątrz oka produkowany jest płyn zwany cieczą wodnistą. Płyn ten przesącza się następnie do krwiobiegu, co pozwala na utrzymanie w oku odpowiedniego ciśnienia. Jeżeli odpływ płynu jest utrudniony, rośnie ciśnienie w oku.

Leki beta-adrenolityczne, poza innymi działaniami, zmniejszają ciśnienie wewnątrz oka przez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej. Prostaglandyny poprawiają odpływ cieczy wodnistej.

Timlatan stosowany jest:
– w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz oka u pacjentów z jaskrą otwartego kąta (uszkodzenie nerwu wzrokowego spowodowane wysokim ciśnieniem wewnątrz oka),
– w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz oka u pacjentów, u których działanie samych leków beta-adrenolitycznych jest niewystarczające.

SKŁAD LEKU TIMLATAN

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancjami czynnymi leku są latanoprost i tymololu maleinian.
1 ml roztworu zawiera 50 mikrogramów latanoprostu i 6,8 mg tymololu maleinianu, co odpowiada 5 mg tymololu.
Jedna kropla zawiera około 1,5 mikrogramów latanoprostu i 150 mikrogramów tymololu.

Pozostałe substancje pomocnicze to: sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu wodorofosforan dwunastowodny, sodu wodorotlenek lub kwas solny (1M) (do dostosowania pH), woda oczyszczona.

DAWKOWANIE LEKU TIMLATAN

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Stosowanie u dorosłych (w tym osób w podeszłym wieku)
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj zalecana dawka to:
jedna kropla do każdego chorego oka raz na dobę.

Nie należy stosować leku Timlatan częściej niż raz na dobę. Lek Timlatan należy stosować ściśle według wskazań lekarza do momentu, aż lekarz zadecyduje o zaprzestaniu leczenia. Pacjentowi stosującemu lek Timlatan lekarz może zalecić dodatkowe badania sprawdzające czynność serca i układu krążenia.

Używanie soczewek kontaktowych
Jeśli pacjent używa soczewek kontaktowych, powinien je usunąć przed zastosowaniem leku Timlatan. Po zakropleniu leku należy odczekać, co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych.

Jeżeli pacjent stosuje inne krople do oczu oprócz leku Timlatan, należy je zastosować z zachowaniem co najmniej 5-minutowej przerwy.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Szczegółowe badanie lekarskie powinno poprzedzić zastosowanie leku Timlatan. Lekarz dokładnie oceni ryzyko i korzyść zastosowania leku zawierającego tymolol. Jeśli korzyści przeważają nad ryzykiem zaleca się zastosowanie leku o najniższym dostępnym stężeniu substancji czynnej raz dziennie. W odniesieniu do „stosowania u dzieci” 0,1% stężenie substancji czynnej może być wystarczające do skutecznego obniżenia ciśnienia w oku. W przypadku, gdy ta dawka nie wystarczy aby obniżyć ciśnienie, może być konieczne podanie dwa razy dziennie w odstępach 12 godzinnych. Dzieci, zwłaszcza noworodki, należy uważnie obserwować w ciągu 1 do 2 godzin po podaniu pierwszej dawki leku czy występują działania niepożądane do czasu przeprowadzenia zabiegu.

Sposób podawania
Jednorazowo należy zakroplić tylko jedną kroplę leku Timlatan. Po wkropleniu leku należy trzymać oczy zamknięte tak długo jak to jest tylko możliwe (np. 3-5 minut) oraz uciskać wewnętrzny kącik oka przy nosie aby utrudnić przedostanie się substancji czynnej do organizmu (sposób postepowania patrz poniżej).

Czas trwania leczenia:
Do krótkotrwałego leczenia u dzieci i młodzieży.

Instrukcja stosowania krok po kroku wraz z rysunkami znajduje się w załączonej ulotce dla pacjenta, w dolnej sekcji strony.

Dowiedz się więcej na ten temat tego, jak bezpiecznie przyjmować leki.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Po podaniu do oka zbyt dużej ilości kropli leku, może dojść do niewielkiego podrażnienia, łzawienia i zaczerwienienia oczu.

Należy natychmiast poinformować lekarza, jeżeli pacjent przez pomyłkę połknął krople do oczu lub jeżeli pacjent zastosował krople częściej niż zalecił to lekarz. Należy mieć pod ręką opakowanie leku, aby lekarz mógł uzyskać więcej informacji o leku. Następnie lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Nie dotyczy.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Leku Timlatan nie stosować w czasie ciąży chyba, że lekarz uzna to za niezbędne

Leku Timlatan nie stosować podczas karmienia piersią. Substancje czynne mogą przenikać do mleka matki. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

DOKUMENTACJA LEKU TIMLATAN – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

ULOTKA LEKU TIMLATAN

ULOTKA LEKU TIMLATAN - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - TIMLATAN CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ TIMLATAN W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI LEKU TIMLATAN

Zapoznaj się z listą leków, które zawierają: ,

OPINIE O TIMLATAN

Poznaj opinie pacjentów stosujących ten lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami - forum o lekach.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here