Acatar Care

Acatar Care to innowacyjny aerozol do nosa, który zawiera substancję czynną oksymetazolinę oraz dodatek kwasu hialuronowego. Lek ten działa potrójnie: błyskawicznie odblokowuje nos, działa przeciwzapalnie, hamując dalszy rozwój objawów, a także chroni śluzówkę nosa. Jest zalecany do stosowania w trakcie obrzęku błon śluzowych występującego w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej oraz zapaleniu ucha środkowego. Acatar Care jest dostępny bez recepty.

Acatar Care Kids

Acatar Care Kids to lek w postaci aerozolu do nosa przeznaczony dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat. Zawiera substancję czynną oksymetazolinę, która zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk błony śluzowej i ilość wytwarzanej wydzieliny, co ułatwia oddychanie. Lek jest stosowany w przypadku obrzęku błon śluzowych nosa w przebiegu ostrego zapalenia błony śluzowej nosa, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia trąbki słuchowej, zapalenia ucha środkowego. Acatar Care Kids jest dostępny bez recepty.

Acidolac Baby

Acidolac Baby

Acidolac Baby to suplement diety dostępny w dwóch formach: kroplach i proszku. W składzie zawiera probiotyczne szczepy bakterii – w kroplach Lactobacillus rhamnosus GG, a w proszku Bifidobacterium BB-12. Preparat jest polecany do stosowania u najmłodszych, już od 4. miesiąca życia, w okresie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu, a także w podróży ze zmianą strefy klimatycznej. Acidolac Baby jest dostępny bez recepty.

Amylan ES

Amylan ES to antybiotyk zawierający dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych “penicylinami”, których działanie niekiedy może być zahamowane. Kwas klawulanowy przeciwdziała temu zjawisku. Lek jest wskazany do leczenia różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz zakażenia kości i stawów. Amylan ES jest dostępny tylko na receptę.

Apap dla dzieci Forte

Apap dla dzieci Forte

Apap dla dzieci Forte to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączki. Może być stosowany u dzieci o masie ciała do 40 kg (w przybliżeniu od 0 miesięcy do 12 lat), dzieci powyżej 12 lat, młodzieży i dorosłych (włączając osoby w podeszłym wieku). Lek jest dostępny bez recepty.

Apap Junior

Apap Junior

Apap Junior to lek w formie granulatu o smaku truskawkowo-waniliowym, przeznaczony dla dzieci. Zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Stosuje się go w objawowym leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu oraz gorączki u dzieci w wieku powyżej 4 lat. Jest dostępny bez recepty.

APAP przeziębienie junior

APAP Przeziębienie Junior to lek złożony, który zawiera paracetamol, fenylefrynę i kwas askorbowy (witaminę C). Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, fenylefryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu objawów przeziębienia i grypy u dzieci od 6 roku życia. Jest dostępny bez recepty.

Aviomarin

Aviomarin to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną dimenhydraminę (dimenhydrinatum). Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodnie uspokajająco. Stosowany jest głównie w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Początek działania występuje po około 20-30 minutach od zażycia, a efekty utrzymują się przez 3 do 6 godzin.

Avioplant 250 mg

Avioplant 250 mg to lek w postaci kapsułek, który zawiera sproszkowane kłącze imbiru. Jest stosowany w zapobieganiu objawom choroby lokomocyjnej, takim jak nudności i wymioty. Ponadto, Avioplant 250 mg jest tradycyjnie stosowany w łagodzeniu objawów niestrawności. Ten lek jest dostępny bez recepty.

Aviorexan

Aviorexan to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu zapobiegania chorobie lokomocyjnej. Lek ten leczy również nudności i wymioty innego pochodzenia. Aviorexan zawiera dwie substancje czynne: dimenhydraminę i kofeinę. Obie substancje wpływają na zmniejszenie objawów w przebiegu choroby lokomocyjnej.

Babyfen

Babyfen to lek, który zawiera ibuprofen – substancję czynną z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki temu, że zmniejsza ból, obrzęk i obniża temperaturę ciała podczas gorączki, jest stosowany u dzieci w wieku od 3. miesiąca życia (o masie ciała powyżej 5 kg) i starszych do krótkotrwałego leczenia objawowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Bobodent

Bobodent

Bobodent to lek w formie żelu, który zawiera lidokainę. Działa miejscowo znieczulająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Jest stosowany w stanach zapalnych dziąseł związanych z ząbkowaniem i wyrzynaniem się zębów mądrości, a także w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Lek jest dostępny bez recepty.

Calcium Hasco

Calcium Hasco

Calcium Hasco to lek zawierający organiczne sole wapnia, które są łatwo przyswajalne przez organizm. Wapń jest niezbędny w wielu procesach fizjologicznych, takich jak utrzymanie prawidłowego krzepnięcia krwi, kurczliwości mięśni, przewodnictwa nerwowego i czynności błon komórkowych. Lek jest stosowany w profilaktyce i uzupełnianiu niedoboru wapnia, zwłaszcza w stanach zwiększonego zapotrzebowania (np. w okresie ciąży lub laktacji, w leczeniu osteoporozy), a także wspomagająco w leczeniu objawów alergii. Calcium Hasco jest dostępny bez recepty.

Calgel

Calgel to żel do stosowania na dziąsła, który działa znieczulająco i odkażająco. Jest przeznaczony do stosowania w stanach zapalnych podczas ząbkowania, co pomaga zmniejszyć ból wywołany ząbkowaniem i łagodzi podrażnienie dziąseł niemowlęcia, a także działa antyseptycznie. Preparat zawiera dwie substancje czynne: lidokainę oraz cetylpirydynę. Lidokaina jest lekiem miejscowo znieczulającym, który hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Cetylpirydyna ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Calgel jest dostępny bez recepty.

Camilia

Camilia to homeopatyczny produkt leczniczy stosowany w bolesnym ząbkowaniu u niemowląt. Substancjami czynnymi leku są: Chamomilla vulgaris 9 CH, Phytolacca decandra 5 CH, Rheum 5 CH. Lek jest dostępny bez recepty. Zalecane dawkowanie to 3-6 razy na dobę wkraplać doustnie zawartość całego pojemniczka (minimsa). Nie stosować więcej niż 6 pojemniczków (minimsów) na dobę. Leczenie kontynuować przez 3 do 8 dni.

Cinnarizinum Aflofarm

Cinnarizinum Aflofarm to lek w postaci tabletek, zawierający substancję czynną – cynaryzynę. Cynaryzyna hamuje dopływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich rozkurczu i poprawy przepływu krwi. Lek działa przeciwalergicznie, przeciwwymiotnie oraz słabo uspokajająco. Stosowany jest w leczeniu zaburzeń przedsionkowych i choroby Meniera (objawiających się m.in. wymiotami, zawrotami głowy i szumem w uszach) oraz w chorobie lokomocyjnej. Jest dostępny na receptę.

Cinnarizinum Hasco

Cinnarizinum Hasco to lek na receptę w postaci tabletek, zawierający cynaryzynę. Jest stosowany w leczeniu objawów zaburzeń przedsionkowych i choroby Meniere’a, takich jak zawroty głowy, nudności, wymioty. Dodatkowo, jest używany do zapobiegania chorobie lokomocyjnej oraz w leczeniu objawów zaburzeń krążenia mózgowego (np. zawroty głowy, szumy uszne, ból głowy) i obwodowego (np. chromanie przestankowe, choroba Raynauda).

Cinnarizinum WZF

Cinnarizinum WZF

Cinnarizinum WZF to lek na receptę, dostępny w postaci tabletek. Głównym składnikiem jest cynaryzyna, która hamuje dopływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich rozkurczu i poprawy przepływu krwi. Lek ten ma również działanie przeciwalergiczne, przeciwwymiotne i słabo uspokajające. Stosowany jest w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego (zespół Raynauda, chromanie przestankowe, kurcze mięśniowe), zaburzeń błędnika, np. choroba Meniere’a oraz w profilaktyce choroby lokomocyjnej.

Cocculine

Cocculine to homeopatyczny produkt leczniczy, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany jako środek wspomagający w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej, takich jak nudności czy ogólne złe samopoczucie, które mogą występować podczas podróży samochodem, samolotem lub statkiem. Składniki aktywne to Cocculus indicus 4 CH, Nux vomica 4 CH, Tabacum 4 CH i Petroleum rectificatum 4 CH.

Coldrex Junior C

Coldrex Junior C to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i zmniejsza jej przekrwienie, a w wyniku tego udrożnia nos i zatoki. Lek zawiera witaminę C. Coldrex Junior C stosuje się do krótkotrwałego, objawowego leczenia grypy lub przeziębienia, przebiegających z gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem gardła, nieżytem nosa (katarem) u dzieci w wieku 6-12 lat.

Dentinox N

Dentinox N to lek w formie żelu, który zawiera wyciąg z rumianku, lidokainę oraz eter laurylowy makrogolu. Jest to preparat tradycyjnie stosowany w łagodzeniu dolegliwości związanych z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych, takich jak podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe. Lek jest dostępny bez recepty.

Devikap

Devikap

Devikap to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną cholekalcyferol, identyczną z witaminą D wytwarzaną w organizmie człowieka. Stosowany jest w celu zapobiegania niedoborom i uzupełniania niedoborów witaminy D3 oraz leczenia objawów związanych z jej niedoborem. Wskazania do stosowania to zapobieganie i leczenie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych, zapobieganie krzywicy u wcześniaków, zapobieganie chorobom w przypadku stwierdzonego ryzyka niedoboru witaminy D u dzieci i dorosłych, zapobieganie niedoborom witaminy D w przypadku zaburzeń jej wchłaniania u dzieci i dorosłych, wspomagająco w leczeniu osteoporozy u dorosłych oraz leczenie niedoczynności przytarczyc u dorosłych.

Diphergan

Diphergan to lek przeciwhistaminowy, który jest dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną prometazynę. Jest stosowany w leczeniu objawów alergii, choroby lokomocyjnej oraz stanów lękowych. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości uspokajające, może być stosowany przed i po zabiegach chirurgicznych.

Efektan

Efektan to lek, który jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Jest dostępny na receptę. Szczegółowe informacje na temat wskazań do stosowania tego leku są dostępne u lekarza lub farmaceuty. Pamiętaj, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku.

Efektan Max

Efektan Max to lek, który zawiera substancję czynną dimenhydraminę (dimenhydrynat). Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodząco. Stosuje się go w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz w leczeniu nudności i wymiotów o różnym pochodzeniu (z wyjątkiem tych wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów). Początek działania występuje po 30 minutach, a efekty lecznicze obserwowane są przez 3 do 6 godzin po podaniu leku.

Efferalgan

Efferalgan to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest dostępny bez recepty i jest stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne. Efferalgan jest dostępny w różnych formach, w tym tabletki musujące i czopki doodbytnicze.

Enterol 250

Enterol 250 to lek probiotyczny dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie drożdże Saccharomyces boulardii. Lek ten przywraca równowagę mikroflory jelitowej i jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu biegunek różnego pochodzenia, w tym biegunek związanych ze stosowaniem antybiotyków. Może być stosowany u dzieci powyżej 1 miesiąca życia, młodzieży oraz dorosłych. Enterol 250 dostępny jest w postaci kapsułek oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

Estabiom Baby

estabiom baby

Estabiom Baby to suplement diety, który zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) oraz Bifidobacterium breve BR03. Preparat jest wskazany do uzupełnienia diety w składniki wspomagające funkcjonowanie układu odpornościowego u niemowląt i dzieci do 3 lat. Estabiom Baby dostępny jest bez recepty.

Ferrum Lek

Ferrum Lek to lek zawierający żelazo, dostępny na receptę. Jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia niedoboru żelaza o różnej przyczynie, głównie w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Lek ten jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki do rozgryzania i żucia, syrop oraz roztwór do wstrzykiwań. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od stopnia niedoboru żelaza.

Fervex Junior

Fervex Junior to lek w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego dla dzieci od 6 roku życia. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu, uzupełnia niedobory witaminy C. Jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do doraźnego leczenia objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła).

Feverinex

Feverinex to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, którego substancją czynną jest paracetamol. Jest on stosowany w leczeniu bólu i gorączki, które mogą pojawić się po szczepieniach, w czasie ząbkowania, a także w przebiegu przeziębienia lub stanów grypopodobnych. Lek Feverinex jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała do 32 kg (w wieku od 0 miesięcy do 10 lat). U dzieci w wieku poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza.

Gastrolit

Gastrolit to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do doustnego nawadniania, zawierający zestaw elektrolitów i glukozę. Jest stosowany do zapobiegania i leczenia odwodnienia niewielkiego stopnia, szczególnie w przebiegu biegunek u niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Gastrolit jest dostępny bez recepty.

Hidrasec

Hidrasec to lek przeciwbiegunkowy, którego substancją czynną jest racekadotryl. Jest stosowany w leczeniu objawów ostrej biegunki u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Lek ten powinien być przyjmowany równocześnie z dużą ilością płynów i dietą wspomagającą, gdy nie są one same wystarczające do kontroli biegunek i gdy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Hidrasec jest dostępny na receptę.

Ibufen Baby

Ibufen Baby

Ibufen Baby to lek w postaci czopków, który zawiera ibuprofen, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest przeznaczony do stosowania u dzieci w celu łagodzenia gorączki i bólów różnego pochodzenia. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym

Ibufen-dla-dzieci-FORTE-o-smaku-malinowym

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera ibuprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny. Działa on przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest zalecany do stosowania u dzieci powyżej 12 miesięcy życia (o masie ciała większej niż 10 kg) w przypadku objawów infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak gorączka oraz bólów o różnej etiologii. Produkt ma postać zawiesiny o przyjemnym malinowym smaku, co ułatwia podawanie go dzieciom.

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym

Ibufen-dla-dzieci-FORTE-o-smaku-truskawkowym

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną ibuprofen. Jest to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Stosowany jest w leczeniu gorączki różnego pochodzenia, w tym również w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, a także bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Produkt jest przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 3 miesiąca życia, młodzieży i osób dorosłych.

Ibufen dla dzieci o smaku malinowym

Ibufen dla dzieci o smaku malinowym to lek w postaci zawiesiny doustnej, który zawiera ibuprofen, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest dostępny bez recepty. Stosowany jest u dzieci w przypadku bólów różnego pochodzenia oraz gorączki z towarzyszącym im stanem zapalnym. Produkt ma przyjemny malinowy smak, co ułatwia podawanie go dzieciom.

Ibufen dla dzieci o smaku pomarańczowym

Ibufen dla dzieci o smaku pomarańczowym to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w celu złagodzenia objawów takich jak gorączka i bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym

Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek ten jest przeznaczony do stosowania u dzieci i niemowląt w leczeniu gorączki o różnej etiologii, bólów o różnej etiologii o słabym i umiarkowanym natężeniu. Produkt ten jest dostępny w formie zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym.

Ibufen Junior

Ibufen- unior

Ibufen Junior to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to miękkie, żelowe kapsułki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci i dorosłych w przypadku bólu o różnym pochodzeniu o nasileniu słabym do umiarkowanego, takim jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie, bolesne miesiączkowanie oraz bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Leki dla dzieci – zawiesiny, syropy, żele i czopki przeciwbólowe i inne

Lista leków, które mogą być stosowane u dzieci. Najlepszą formą lekarstw dla podopiecznych są krople, syropy, czopki czy zawiesiny. Zastosowanie tabletek, szczególnie u dzieci poniżej 6. roku życia, może grozić zadławieniem. Dzieci poniżej tego wieku zazwyczaj nie są w stanie poradzić sobie z tego typu formą preparatów, dlatego należy szukać ich odpowiedników w płynie lub jako czopki.

Zobacz także:

Ból i gorączka u dziecka
Biegunka i wymioty u dziecka
Choroba lokomocyjna
Witaminy i minerały dla dzieci
Ząbkowanie

Apteczka dla dziecka – jakie leki stosować u dziecka?

Ze względu na delikatny organizm młodej osoby, odpowiednie dobranie preparatów jest bardzo istotne. Przy wystąpieniu takich objawów jak gorączka, bóle głowy czy stany zapalne, można podawać dzieciom leki zawierające ibuprofen lub paracetamol (pod warunkiem, że dziecko ukończyło 6. miesiąc życia). W celu ułatwienia podania, warto sięgnąć po syropy. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z ulotką, by dowiedzieć się, jakie dawkowanie przewidział producent oraz ile wynosi określony przez niego wiek.

Kaszel u dziecka

Przy wystąpieniu kaszlu u dziecka, dostępne syropy dzielimy na dwie główne kategorie: stosowane przy kaszlu suchym oraz mokrym. Kaszel suchy pojawia się zwykle na początku infekcji. Ulgę w nim przynosi odpowiednie nawilżenie gardła i złagodzenie objawów, w tym celu stosuje się syropy zawierające substancje, które nawilżą śluzówkę. Zazwyczaj po kilku dniach zmienia się on w kaszel mokry. Zastosowanie mają wtedy syropy wykrztuśne, które ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny. Należy jednak pamiętać, by podawać je kilka godzin przed snem, ponieważ nasila on odruch kaszlu i tym samym uniemożliwia spokojny sen.

Dzieci, szczególnie w przypadku początkowych miesięcy życia, zmagają się z problemem ząbkowania. Procesowi temu towarzyszą takie objawy, jak brak apetytu oraz nieprzerwany płacz. Z pomocą przychodzi żel na ząbkowanie, który chłodzi dziąsła, zmniejszając stan zapalny oraz znieczula miejscowo. Zastosowanie go łagodzi także zaczerwienienie i obrzęk.

Biegunka u dziecka

W przypadku wystąpienia u dziecka biegunki, ważna jest szybka reakcja. Należy podawać płyny w większej ilości niż dotychczas, aby nie doszło do odwodnienia. U dzieci poniżej 2. roku życia przyjmuje się, że jest to dodatkowe 50-100ml po każdej utracie wody, a u dzieci powyżej 2. roku życia – 100-200ml. Przydatnym wsparciem będą także elektrolity, które dzięki substancjom zawartym w składzie, odpowiednio nawodnią pacjenta. Na rynku dostępne są elektrolity przeznaczone dla dzieci, które posiadają różne kompozycje owocowe, by zamaskować słony smak preparatu. Pomoc w walce z biegunką stanowią także szczepy probiotyczne, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG czy Saccharomyces boulardii. Stosowanie probiotyków jest w stanie skrócić czas trwania przypadłości i pozwala na stworzenie bariery ochronnej, zabezpieczającej przed nawrotem.

Odporność u dzieci

W celu wzmocnienia odporności u dziecka, zaleca się stosowanie witamin. Dostępne na rynku preparaty sprzedawane są zwykle w formie syropów lub saszetek rozpuszczalnych. W ich skład wchodzą najczęściej witaminy D, C, miód oraz wyciągi i ekstrakty z owoców, np. malin lub czarnego bzu. W zależności od wieku dziecka oraz wybranego preparatu, mogą one wykazywać działanie rozgrzewające. W trosce o odporność dziecka, wiele osób decyduje się na stosowanie tranu. W jego składzie znajdują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe zarówno z grupy omega-6 jak i omega-3. Wpływają pozytywnie na układ odpornościowy oraz układ krążenia, łagodzą również stany zapalne. Preparaty z tranem są dostępne zarówno dla niemowląt jak i dla dzieci starszych.

Jakich leków nie podawać dzieciom?

Nie wolno podawać także leków przeciwgorączkowych zawierających kwas acetylosalicylowy, który można znaleźć np. w aspirynie lub polopirynie. W przypadku dzieci poniżej 12. roku życia istnieje ryzyko wystąpienia powikłań leczenia w postaci zespołu Rey’a, astmy aspirynowej oraz powikłań w postaci krwawienia w przewodzie pokarmowym. Zamiast kwasu acetylosalicylowego, u dzieci poniżej tej granicy wiekowej wskazane jest stosowanie jedynie ibuprofenu oraz paracetamolu.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, należy uważnie przeczytać dołączoną do opakowania ulotkę. W przypadku środków na kaszel należy uważać na substancję zwaną dekstrometorfan, ponieważ może być ona stosowana dopiero u dzieci powyżej 6. roku życia. W składzie leków przeciwkaszlowych często występuje również kodeina, której z kolei nie można stosować poniżej 12. roku życia.

Substancje przeciwbólowe stosowane u dzieci:

Ibuprofen
Paracetamol
Lidokaina

Substancje stosowane w leczeniu choroby lokomocyjnej:

Dimenhydramina
Kłącze imbiru
Cynaryzyna

Przykładowe witaminy i minerały do stosowania u dzieci:

Wapń
Witamina D3 (cholekalcyferol)
Żelazo
Witamina A (retinol, palmitynian retinylu)
Witamina E (α-Tokoferol)

Substancje stosowane przy ząbkowaniu:

Lidokaina
Chlorek cetylopirydyniowy
Rumianek