Cinnarizinum Hasco

Cinnarizinum Hasco to lek na receptę w postaci tabletek, zawierający cynaryzynę. Jest stosowany w leczeniu objawów zaburzeń przedsionkowych i choroby Meniere’a, takich jak zawroty głowy, nudności, wymioty. Dodatkowo, jest używany do zapobiegania chorobie lokomocyjnej oraz w leczeniu objawów zaburzeń krążenia mózgowego (np. zawroty głowy, szumy uszne, ból głowy) i obwodowego (np. chromanie przestankowe, choroba Raynauda).

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Cinnarizinum Hasco stosowany w przeciwdziałaniu skurczowi mięśni gładkich naczyń krwionośnych, wywołanemu działaniem wielu substancji (m.in. adrenaliny, noradrenaliny, serotoniny, dopaminy) poprzez jeden wspólny mechanizm polegający na zmniejszaniu przepuszczalności błony komórek mięśni gładkich dla wapnia i tym samym – hamowaniu jego napływu do komórek. Dzięki temu cynaryzyna powoduje rozszerzenie naczyń mózgowych i obwodowych, a przez to wpływa na poprawę krążenia i dotlenienie tkanek.

Cynaryzyna powoduje zmniejszenie stymulacji układu przedsionkowego. Działa przeciwwymiotnie i słabo uspokajająco. Cynaryzyna j est antagonistą receptorów histaminowych Hi i wykazuj e działanie przeciwalergiczne.

Wskazania do stosowania:
– leczenie objawów zaburzeń przedsionkowych i choroby Meniere’a, takich jak zawroty głowy, nudności, wymioty;
– zapobieganie chorobie lokomocyjnej;
– leczenie objawów zaburzeń krążenia mózgowego (np. zawroty głowy, szumy uszne, bóle głowy) i obwodowego (np. chromanie przestankowe, choroba Raynauda).

Skład

Substancją czynną leku jest cynaiyzyna w ilości 25 mg w tabletce.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: laktoza jednowodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Podanie doustne.

Lek do stosowania u osób dorosłych.

Zaburzenia przedsionkowe: 1 tabletka 3 razy na dobę.

Choroba lokomocyjna: 1 tabletka na 2 godziny przed podróżą. Następnie w razie potrzeby 1 tabletka co 8 godzin w trakcie podróży.

Nie należy przekraczać dawki 150 mg (6 tabletek) na dobę.

Przedawkowanie

Objawami przedawkowania są: wymioty, senność, niedociśnienie, zaburzenia chodu, omamy, osłupienie (stupor), a nawet śpiączka, która może być poprzedzona wzmożonym pobudzeniem, w tym ruchowym, oczopląsem, znacznym zwiększeniem temperatury ciała (hipertermią) i drgawkami. Do ciężkich objawów przedawkowania należą: zespól ostrej niewydolności oddechowej, kwasica metaboliczna, drgawki, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie tkanki mięśniowej (rabdomioliza), obniżenie temperatury ciała (hipotermia).

Brak specyficznego antidotum na cynaryzynę, ale w przypadku przedawkowania można wykonać płukanie żołądka i podawać węgiel aktywowany.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tak jak i inne leki przeciwhistaminowe, cynaryzyna może powodować podrażnienie żołądka. W związku z tym zalecane jest przyjmowanie leku po posiłku.

Alkohol nasila nasenne i uspokajające działanie cynaryzyny.

Ciąża i karmienie piersią

Tak jak i inne leki przeciwhistaminowe, cynaryzyna może powodować podrażnienie żołądka. W związku z tym zalecane jest przyjmowanie leku po posiłku.

Alkohol nasila nasenne i uspokajające działanie cynaryzyny.

Ulotka Cinnarizinum Hasco

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cinnarizinum Hasco (forum)

Stosujesz Cinnarizinum Hasco? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

4 komentarze do “Cinnarizinum Hasco”

  1. Przestałam brać hormonalne leki i ten lek poprawił moje samopoczucie.Z racji menopauzy miałam zawroty głowy i udeżenia gorąca .Biorę jedną tabletkę rano po śniadaniu i zawroty głowy ustąpiły.Bałam się jeździć samochodem,bo nie wiedziałam kiedy pojawią się zawroty głowy.Teraz jest ok.

    Odpowiedz
  2. no bo trzeba pobrać tak chociaż z 5 dni zanim pomoże na ból głowy…. Może wystarczy 1 tabletka 2 godziny przed snem zażyć mo że senności na drugi dzień nie będzie bo lek dośc krótko działa/// no ale może ma czynne metabolity to wtedy dłużej ale nie wiem tego…

    Odpowiedz
  3. Nie mogę tego brać…Po tej tabletce nie da się pracować ani prowadzić samochodu. Byłam rozkojarzona, strasznie chciało mi się spać, a kiedy już zasnęłam, miałam koszmary i nie mogłam się wybudzić :( Głowa bolała cały czas….

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cinnarizinum Hasco. Podziel się doświadczeniami na forum.