Lakcid GASTROMED to innowacyjny proszek, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy zawiesinę do stosowania doustnego. Preparat zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus, które mają zdolność do kolonizowania błony śluzowej jelit i przywracania równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Jest to idealny wybór w przypadku biegunki wirusowej u dzieci, zaburzeń czynnościowych jelit spowodowanych brakiem prawidłowej flory bakteryjnej, a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych. Preparat ten może również pomóc w przypadku zaburzeń jelitowych wywołanych kuracją antybiotykową. Produkt dostępny jest bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje o leku Lakcid GASTROMED z ulotki dla pacjenta. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania (kompletna ulotka leku i charakterystyka produktu w pliku PDF) oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Lakcid GASTROMED i jakie są wskazania do stosowania?
Lakcid Gastromed jest proszkiem do sporządzania zawiesiny do stosowania doustnego. Zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus, które podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego kolonizują błonę śluzową jelit i normalizują mikroflorę przewodu pokarmowego. Wykazują silną zdolność do przylegania do ludzkich komórek jelitowych. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły, że szczepy te przeżywają w środowisku soku żołądkowego i są oporne na działanie soli kwasów żółciowych, co umożliwia im adaptację i przeżywalność w przewodzie pokarmowym. Konkurując o substraty i miejsce kolonizacji na błonie śluzowej jelita oraz produkując kwas mlekowy w wyniku beztlenowego rozkładu cukrów wytwarzają niekorzystne warunki do rozwoju większości chorobotwórczych mikroorganizmów. Szczepy te posiadają naturalną oporność na: kotrimoksazol, metronidazol, wankomycynę.
Wskazania do zastosowania leku Lakcid Gastromed:
– leczenie wspomagające w biegunkach wirusowych u dzieci,
– leczenie wspomagające w zaburzeniu czynnościowym jelit spowodowanym brakiem prawidłowej flory bakteryjnej,
– zapobieganie biegunkom podróżnych,
– zaburzenia jelitowe wywołane kuracją antybiotykową.
Kategorie powiązane:
Biegunka, Biegunka i wymioty u dziecka, Leki dla dzieci i niemowląt, Leki gastrologiczne - zaburzenia układu pokarmowego,
Jaki jest skład Lakcid GASTROMED, jakie substancje zawiera?
– Substancjami czynnymi leku są pałeczki bakterii Lactobacillus rhamnosus nie mniej niż 12 mld CFU*/dawkę (zawartość saszetki lub fiolki)
– szczep Lactobacillus rhamnosus 573L/1**
– szczep Lactobacillus rhamnosus 573L/2**
– szczep Lactobacillus rhamnosus 573L/3**
*CFU – jednostka formowania kolonii (ang. Colony Forming Unit)
**szczepy występują w jednakowych proporcjach ilościowych
− Pozostałe składniki leku to: mleko odtłuszczone, sacharoza.
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Lactobacillus rhamnosus.Dawkowanie preparatu Lakcid GASTROMED – jak stosować?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Podanie doustne.
Bezpośrednio przed użyciem zdjąć z fiolki kapsel i wyjąć gumowy korek. Dodać do fiolki niewielką ilość przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wody lub mleka, dokładnie wymieszać. Zawartość fiolki wylać na łyżeczkę.
Bezpośrednio przed użyciem saszetkę rozerwać w miejscu nacięcia. Zawartość saszetki rozpuścić w około ⅛ szklanki przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej wody lub mleka, dokładnie wymieszać.
Zalecana dawka
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej:
dzieci od 2 miesiąca życia: 1 raz na dobę po 1 dawce (zawartość fiolki lub saszetki),
dorośli: 2 razy na dobę po 1 dawce (zawartość fiolki lub saszetki).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lakcid GASTROMED – czy mogę spożywać alkohol?
Lek stosuje się niezależnie od pory posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lakcid GASTROMED w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek można stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Lakcid GASTROMED
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Ulotka Lakcid GASTROMED – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Do pobrania pełna ulotka Lakcid GASTROMED przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:
Lakcid GASTROMED, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Lactobacillus rhamnosus)
Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF
Pobrano 3 razy
Rozmiar plku 161.92 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lakcid GASTROMED m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lakcid GASTROMED, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Lactobacillus rhamnosus)
Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF
Pobrano 3 razy
Rozmiar plku 166.38 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Lakcid GASTROMED w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Lakcid GASTROMED
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Lakcid GASTROMED? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.