Ibuxal Forte Dla Dzieci

Ibuxal Forte Dla Dzieci to lek zawierający ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Lek ten działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i dorosłych w przypadku wystąpienia gorączki oraz bólów różnego pochodzenia. Ibuxal Forte Dla Dzieci jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Ibuxal Forte Dla Dzieci zawiera ibuprofen, który należy do grupy leków zwanej niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które działają poprzez zmniejszanie bólu, stanu zapalnego i gorączki.

Lek Ibuxal Forte Dla Dzieci stosuje się w następujących przypadkach:
– gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego);
– bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak:
– bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych;
– bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia);
– bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne;
– bóle na skutek ząbkowania, bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych;
– bóle głowy (włącznie z migreną);
– bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Skład

– Substancją czynną leku jest ibuprofen.
1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 mg ibuprofenu.

– Pozostałe składniki to:
glikol propylenowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu benzoesan (E 211), sacharyna sodowa (E 954), sodu cytrynian (E 331), sorbitol 70% (E 420), glicerol (E 422), guma ksantan, polisorbat 80, aromat pomarańczowy (Aroma Narnja 61.0282/202600 o składzie: etanol, woda oczyszczona, olejek pomarańczowy, cytral, dodekanal), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem (patrz punkt 2).

Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.

Dawkowanie leku może różnić się w zależności od pacjenta, jego wieku oraz choroby.

Każde 5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu.
Lek nie zawiera cukru, dlatego może być przyjmowany przez pacjentów chorujących na cukrzycę.
Informacja dla osób chorych na cukrzycę: 1 ml zawiesiny Ibuxal Forte Dla Dzieci zawiera 40 mg sorbitolu, co odpowiada ok. 0,003 wymiennika węglowodanowego.

Przed użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się podawania leku Ibuxal Forte Dla Dzieci dzieciom w wieku poniżej 3 miesięcy lub o masie ciała poniżej 5 kg, z powodu braku wystarczających danych dotyczących stosowania w tej grupie wiekowej.

Dzieciom w wieku poniżej 6 miesięcy można podać lek tylko po konsultacji z lekarzem.

W przypadku dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy, należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach.

Nie stosować u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
Jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 3 dniach stosowania leku należy poradzić się lekarza.

Zalecana dawka dobowa leku wynosi 20 do 30 mg/kg masy ciała, podawana w 3 lub 4 podzielonych dawkach. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 6 godzin przerwy.
-Niemowlęta w wieku od 3 do 6 miesięcy (masa ciała powyżej 5 kg):
1,25 ml (50 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
– Niemowlęta w wieku od 6 do 12 miesięcy (masa ciała 7-9 kg):
1,25 ml (50 mg ibuprofenu) – 3-4 razy na dobę.
– Dzieci w wieku od 1 do 3 lat (masa ciała 10-15 kg):
2,5 ml (100 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
– Dzieci w wieku od 4 do 6 lat (masa ciała 16-20 kg):
3,75 ml (150 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
– Dzieci w wieku od 7 do 9 lat (masa ciała 21-29 kg):
5 ml (200 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
– Dzieci w wieku od 10 do 12 lat (masa ciała 30-40 kg):
7,5 ml (300 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
– Dzieci w wieku powyżej 12 lat (masa ciała powyżej 40 kg):
7,5 ml (300 mg ibuprofenu) – 3-4 razy na dobę.

Stosowanie u pacjentów dorosłych
W przypadku pacjentów dorosłych zaleca się stosowanie innych postaci farmaceutycznych ibuprofenu w dawce 200 mg, 400 mg lub 600 mg. Jednakże w przypadku istniejącego problemu połykania, lek w postaci zawiesiny może być podawany 4 razy na dobę po 7,5 mL (co odpowiada 300 mg ibuprofenu).

W przypadku pacjentów dorosłych i młodzieży maksymalna zalecana dawka to 1200 mg ibuprofenu na dobę.

Jeżeli konieczne jest stosowanie leku dłużej niż 3 dni w przypadku konieczności obniżania gorączki lub dłużej niż 4 dni w przypadku leczenia bólu, lub stan pacjenta się pogorszy należy skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma potrzeby dostosowania dawkowania, poza przypadkami niewydolności nerek lub wątroby.
W takim przypadku dawka powinna zostać ustalona indywidualnie.

Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa lub dozownik w formie strzykawki doustnej o pojemności 5 mL z podziałką ułatwiającą dawkowanie.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Ibuxal Forte Dla Dzieci lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.

Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy przyjmować najlepiej po posiłku.
Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku Ibuxal Forte Dla Dzieci, ponieważ może to spowodować nasilenie działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
NIE stosować leku Ibuxal Forte Dla Dzieci w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji podczas porodu.
Lek Ibuxal Forte Dla Dzieci może powodować zaburzenia nerek i serca u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu.
W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku Ibuxal Forte Dla Dzieci, chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas próby zajścia w ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Od 20 tygodnia ciąży lek Ibuxal Forte Dla Dzieci może skutkować zaburzeniami czynności nerek u nienarodzonego dziecka, jeśli jest przyjmowany dłużej niż kilka dni. Może to prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lub zwężenie naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.

Karmienie piersią
Ibuprofen w niewielkim stopniu przenika do mleka kobiet karmiących piersią i jest mało prawdopodobne, aby wpływał negatywnie na niemowlę, zwłaszcza jeśli jest stosowany krótkotrwale.

Płodność
Ibuprofen należy do grupy leków (NLPZ), które mogą upośledzać płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające po zaprzestaniu stosowania leku. Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka ma problemy z zajściem w ciążę.

Ulotka Ibuxal Forte Dla Dzieci

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ibuxal Forte Dla Dzieci (forum)

Stosujesz Ibuxal Forte Dla Dzieci? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ibuxal Forte Dla Dzieci. Podziel się doświadczeniami na forum.