Ibuprofen Zentiva

Ibuprofen Zentiva należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Te leki wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Dorośli i młodzież (w wieku 12-18 lat, od 40 kg masy ciała): Lek Ibuprofen Zentiva jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego, takim jak:
• ból głowy (w tym migrenowy ból głowy),
• ból pleców oraz bóle mięśni i stawów,
• ból zębów,
• bolesne miesiączkowanie.

Ibuprofen Zentiva stosuje się w ostrych dolegliwościach bólowych i gorączce związanej z przeziębieniem.

Dzieci w wieku 6-12 lat (20-40 kg masy ciała) mogą być leczone lekiem Ibuprofen Zentiva, 200 mg, tabletki podczas ostrych dolegliwości bólowych i gorączce związanej z przeziębieniem.

Lek Ibuprofen Zentiva, 200 mg jest zalecany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci od 20 kg masy ciała (w wieku powyżej 6 lat).

Lek Ibuprofen Zentiva, 400 mg jest zalecany do stosowania u dorosłych i młodzieży od 40 kg masy ciała (w wieku powyżej 12 lat).

Jaki jest skład Ibuprofen Zentiva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ibuprofen.
Każda tabletka leku Ibuprofen Zentiva, 200 mg, zawiera 200 mg ibuprofenu.
Każda tabletka leku Ibuprofen Zentiva, 400 mg, zawiera 400 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza 2910/5, kwas stearynowy, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki 200 mg: hypromeloza 2910/5, makrogol 300, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek, żółty (E172).
Otoczka tabletki 400 mg: hypromeloza 2910/5, makrogol 300, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Ibuprofen Zentiva – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak przyjmować lek Ibuprofen Zentiva
Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody. Nie rozgniatać, żuć ani ssać tabletki, aby uniknąć podrażnienia żołądka lub gardła. Jeśli pacjent ma wrażliwy żołądek, zaleca się przyjmowanie tego leku z jedzeniem.

Ile przyjmować lek Ibuprofen Zentiva
Najmniejsza skuteczna dawka powinna być stosowana przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli u pacjenta występuje zakażenie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają (patrz punkt 2).
Dorośli: Jeśli pacjent nie czuje poprawy lub czuje się gorzej po 3 dniach w przypadku gorączki lub migrenowego bólu głowy lub po 5 dniach w przypadku bólu, należy skonsultować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież: Jeśli konieczne jest stosowanie tego leku dłużej niż 3 dni lub jeśli objawy się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem.
Dawka ibuprofenu u dzieci i młodzieży uzależniona jest od wieku i masy ciała pacjenta.

Nie stosować leku Ibuprofen Zentiva, 200 mg, u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg lub młodszych niż 6 lat.

Nie stosować leku Ibuprofen Zentiva, 400 mg, u młodzieży o masie ciała poniżej 40 kg lub młodszych niż 12 lat.

Większe dawki niż zalecane mogą stanowić poważne ryzyko. Nie należy stosować różnych rodzajów leków przeciwbólowych w tym samym czasie bez zalecenia lekarza.

Łagodny do umiarkowanego ból oraz ostry ból i gorączka w związku z przeziębieniem
Do podawania dawek u dzieci należy stosować Ibuprofen Zentiva 200 mg.

Dzieci o masie ciała 20-29 kg (w wieku 6-9 lat):
Maksymalna dawka dobowa: 600 mg (3 tabletki po 200 mg).
Jedna tabletka 200 mg, 1 do 3 razy na dobę w razie potrzeby. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 4 do 6 godzin przerwy.

Dzieci o masie ciała 30-40 kg (w wieku 10-12 lat):
Maksymalna dawka dobowa: 800 mg (4 tabletki po 200 mg).
Jedna tabletka 200 mg, 1 do 4 razy na dobę, z przerwami co najmniej 4 do 6 godzin pomiędzy dawkami.

Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat):
Maksymalna dawka dobowa:1200 mg.

Dawkę należy przyjmować w następujący sposób:
Tabletki 200 mg: Jedna do dwóch tabletek przyjmowanych jako dawka pojedyncza lub 3 do 4 razy na dobę. Pomiędzy dawkami należy zachować co najmniej 4 do 6 godzin przerwy. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 6 tabletek.
Tabletki 400 mg: Jedna tabletka przyjmowana jako dawka pojedyncza lub do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 4 do 6 godzin przerwy. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 3 tabletki.
Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu.

Migrenowy ból głowy
Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat):
Maksymalna dawka dobowa:1200 mg.

Dawkę należy przyjmować w następujący sposób:
Dwie tabletki po 200 mg lub jedna tabletka po 400 mg przyjmowane w zależności od potrzeb, 1 do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp co najmniej 4 do 6 godzin.
Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu.

Ból menstruacyjny
Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat):
Maksymalna dawka dobowa:1200 mg.

Dawkę należy przyjmować w następujący sposób:
Jedna do dwóch tabletek po 200 mg lub jedna tabletka po 400 mg przy pierwszych objawach związanych z miesiączkowaniem, 1 do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp co najmniej 4 do 6 godzin.
Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu.

Osoby w podeszłym wieku
Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, powinien zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Ibuprofen Zentiva. Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, będzie bardziej podatny na działania niepożądane, zwłaszcza na krwawienie i perforację przewodu pokarmowego, które mogą być śmiertelne. Lekarz udzieli odpowiedniej porady.

Zaburzenia czynności wątroby lub nerek
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek lub wątroby, należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Ibuprofen Zentiva.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Ibuprofen Zentiva lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.

Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientację i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki zgłaszano utratę przytomności, drgawki (głównie u dzieci), spowolnione bicie serca, osłabienie i zawroty głowy (spadek ciśnienia krwi), krew w moczu, uczucie zimna i trudności z oddychaniem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ibuprofen Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?

Jeśli pacjent ma wrażliwy żołądek, zaleca się przyjmowanie tego leku razem z jedzeniem.
Należy unikać alkoholu, ponieważ może on nasilać działania niepożądane tego leku, szczególnie te dotyczące żołądka, jelit lub mózgu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ibuprofen Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie stosować leku Ibuprofen Zentiva w ostatnich trzech miesiącach ciąży, ponieważ może on powodować ciężkie zaburzenia serca, płuc i nerek u nienarodzonego dziecka.
Stosowany pod koniec ciąży może wywołać krwawienia u matki i dziecka oraz osłabić siłę skurczów macicy, opóźniając poród.
W pierwszych 6 miesiącach ciąży ibuprofen należy stosować tylko po konsultacji z lekarzem i tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie konieczne.

Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią, ale nie jest prawdopodobne, aby miał wpływ na dziecko karmione piersią, gdy jest stosowany w leczeniu krótkotrwałym. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe leczenie, należy rozważyć wczesne zakończenie karmienia piersią.

Płodność
Ibuprofen Zentiva może utrudniać zajście w ciążę. Należy poinformować lekarza o planowanym zajściu w ciążę lub o problemach z zajściem w ciążę.
Lek należy do grupy leków (NLPZ), które mogą upośledzać płodność u kobiet. Działanie to jest odwracalne po zaprzestaniu stosowania leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ibuprofen Zentiva

Zentiva, k.s.

Ulotka Ibuprofen Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ibuprofen Zentiva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ibuprofen Zentiva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Ibuprofen Zentiva w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ibuprofen Zentiva

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ibuprofen Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ibuprofen Zentiva. Podziel się doświadczeniami na forum.