Co może oznaczać krew w moczu?

Krew w moczu to poważny objaw, który nigdy nie powinien być bagatelizowany. Jego występowanie jest najczęściej związane z chorobami nerek oraz dróg moczowych. U mężczyzn jest on związany z dolegliwościami prostaty. Co jeszcze należy wiedzieć na ten temat?

Przyczyny krwiomoczu

Krew w moczu stanowić może sygnał ostrzegawczy świadczącym o toczącym się aktualnie procesie chorobowym. Jest on wówczas różowy, czerwony, a niekiedy nawet brązowy. W niektórych przypadkach nie musi on oznaczać choroby, lecz być następstwem przyjmowanych leków takich, jak fenacetyna, fenotiazyna, fenyloftaleina czy metylopyda), obecności hemoglobiny albo mioglobiny w moczu lub przyjmowanych pokarmów – buraków lub rabarbaru.

Krew w moczu wymaga jak najszybszej diagnostyki celem ustalenia, czy mamy do czynienia z krwionkomoczem, czyli stanem, w którym liczba erytrocytów jest na tyle mała, że możliwe jest wykrycie ich jedynie poprzez badanie mikroskopowe, czy może ze stanem zbliżonym do patologicznego.

Krwiomocz u mężczyzn może być związany z chorobami prostaty. Przerost gruczołu krokowego pojawia się u pacjentów po 50 roku życia. Niezbędne będzie tutaj dokonanie ilości moczu pozostającego w pęcherzu po mikcji, oznaczenie PSA oraz USG miednicy. Krew w moczu, pieczenie oraz ból mogą być również objawami zapalenia gruczołu krokowego.

U kobiet, przyczyną tej przykrej dolegliwości może być endometrioza, w przebiegu której krwiomocz może występować wraz z miesiączką.

Krew w moczu pojawić może się także na skutek urazów okolic nerek, pęcherza oraz moczowodów. Czynnikiem sprawczym mogą być tutaj stany zapalne po cystoskopii lub biopsji gruczołu krokowego. Pozostałe przyczyny to zapalenie naczyń, hemofilia, skaza krwotoczna płytkowa oraz choroby wątroby.

krwiomocz

Kiedy należy wykonać badanie moczu i posiew?

Jeżeli zaobserwujemy krew w naszym moczu, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu ustalenia czy jest to krwawienie chorobowe. Wymagana ona natychmiastowej diagnostyki w szczególności wówczas, gdy towarzyszą jej objawy takie, jak problemy z oddawaniem moczu, pieczenie, parcia na mocz, ból okolicy lędźwi, wysoka gorączka oraz zatrzymanie moczu. W tej sytuacji niezbędne będzie wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiewu.

Reklama

Mocz z krwią w przebiegu chorób nerek i pęcherza

Gdy kolor moczu jest intensywnie czerwony, oznacza to, że mamy do czynienia z oczywistą hematurią. Jeśli przeszła do niego niewielka ilość krwi, może on zabarwić się na różowo albo zmętnieć. Rzadko mamy do czynienia ze skrzepami krwi w moczu, które w niskim stopniu zabarwiają pozostałą objętość płynu. Niekiedy krew pojawić może się na początku lub na koniec mikcji. Bardzo ważnym punktem diagnostycznym jest odnalezienie przyczyny wydostawania się krwi z cewki moczowej. Niezbędne będzie tutaj ustalenie czasu trwania i ewentualnych wcześniejszych epizodów pojawienia się erytrocytów w moczu.

Krwiomocz najczęściej związany jest z chorobami nerek oraz układu moczowego, w tym pęcherza moczowego. Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

  • Zapalenie pęcherza moczowego – jest stanem zapalnym błony śluzowej pęcherza, które objawia się pieczeniem podczas oddawania moczu, częstym oddawaniem moczu, tępym bólem w podbrzuszu, gorączką, bólem w dole pleców oraz ciemnym moczem ze śladami krwi. (przykładowe leki: NorseptNovocefNolicin, Forcid 1000, Deespa)
  • Zakażenie układu moczowego – do najpopularniejszych jego objawów zalicza się ból w czasie mikcji, częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, a niekiedy także gorączka. W tym przypadku zaleca się wykonanie badania ogólnego i posiewu moczu. (przykładowe leki: SupraxChinoplusVercefPrixinaNitroxolin forte, Oroflocina)
  • Kamica nerkowa – dolegliwość ta charakteryzuje się nagłym początkiem, silnym, przeważnie kolkowym bólem w okolicy lędźwiowej oraz bólem brzucha. Niezbędne będzie w tym przypadku wykonanie USG lub TK jamy brzusznej bez kontrastu. Przyczyną uwidocznienia się krwi w trakcie oddawania moczu jest tutaj przesuwający się w drogach moczowych kamień, najczęściej o ostrych krawędziach. (przykładowe leki: Spastyna Max)
  • Choroby nerek – przebiegać mogą one pod postacią ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek, błoniastego kłębuszkowego zapalenia nerek, zwyrodnieniowych zmian kłębuszków nerkowych, segmentalnego stwardnienia kłębuszków nerwowych oraz choroby Bergera. Gdy mamy do czynienia ze świeżą krwią w moczu, przyczyną tego może być także torbielowatość nerek, która objawia się również bólem brzucha, przewlekłym bólem w okolicy lędźwiowej oraz nadciśnieniem tętniczym. Badania, jakie należy wykonać w tym przypadku to USG dróg moczowych lub TK jamy brzusznej bez kontrastu.

Zobacz wszystkie leki stosowane w leczeniu chorób układu moczowego.


 

Czy krew w moczu może być objawem raka

Krwiomocz zanerkowy powstaje wskutek obecności guza nowotworowego w drogach moczowych: pęcherzu, cewie moczowej, moczowodzie lub gruczole krokowym. Obecność krwistego moczu może być objawem nowotworu układu moczowego oraz płciowego. Objawy krwiomoczu towarzyszą nowotworom pęcherza moczowego, nerek oraz miedniczki nerkowej oraz rakowi prostaty i dróg moczowych, w tym moczowodu. Niekiedy krew w moczu stanowi pierwszy objaw rozwijającej się choroby nowotworowej.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.