Ranlosin

Substancją czynną leku Ranlosin jest tamsulosyna. Tamsulosyna jest wybiórczym antagonistą receptora adrenergicznego typu α1A/1D. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich gruczołu krokowego (prostaty) i cewki moczowej, ułatwiając przepływ moczu przez cewkę i oddawanie moczu. Ponadto tamsulosyna zmniejsza uczucie parcia na mocz.

Ranlosin jest stosowany w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych związanych z powiększeniem gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Do tych objawów można zaliczyć: trudności w oddawaniu moczu (słaby strumień), oddawanie moczu kroplami, parcie na mocz oraz zwiększoną częstość oddawania moczu zarówno w nocy, jak i w dzień.

Jaki jest skład Ranlosin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek tamsulosyny.
Lek zawiera 400 mikrogramów chlorowodorku tamsulosyny.

Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna (PH101), magnezu stearynian, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu wodorotlenek, triacetyna, tytanu dwutlenek (E171), talk.

Kapsułka: żelatyna, żółcień pomarańczowa (E110), czerwień koszenilowa (E124), żółcień chinolinowa (E104), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), błękit brylantowy FCF (E133), azorubina (E122).

Tusz: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), potasu wodorotlenek.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Ranlosin – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka leku to jedna kapsułka na dobę, po śniadaniu lub po pierwszym posiłku danego dnia.

Kapsułkę należy przyjmować w całości, nie należy jej rozgryzać ani żuć.

Zwykle lek Ranlosin jest przepisywany w celu stosowania go przez długi czas. Wpływ na pęcherz i oddawanie moczu utrzymuje się podczas długotrwałego stosowania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie zbyt dużej dawki może prowadzić do niepożądanego spadku ciśnienia krwi i zwiększenia częstości uderzeń serca z uczuciem osłabienia. W przypadku zażycia zbyt wielu kapsułek leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ranlosin – czy mogę spożywać alkohol?

Ranlosin należy przyjmować po śniadaniu lub po pierwszym posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ranlosin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie dotyczy, gdyż lek nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet. U mężczyzn obserwowano zaburzenia funkcji seksualnych po zastosowaniu tamsulosyny.

Ulotka Ranlosin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Ranlosin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

20 komentarzy do “Ranlosin”

 1. Biorę Ranlosin od ponad roku. Wczesniej razem z z finasterem. Zauważyłem, że miałem powiększone piersi.. Wykonano USG piersi, rzekomo nic nie zauważono. Po odstawieniu leku finasteryd mam bolesne sutki. Czasem swędzenie całego ciała. Co na to urolog- a nic. I co tu robić dalej?

  Odpowiedz
 2. Boże?!?! Co to jest?!?! Wziąłem jedną tabletkę rano, i jakaś flegma mi spływa do gardła, wysięk?!?!, uczucie zatkanego nosa?!?! Męczę się ponad 2 miesiące z nieznaną chorobą, jeszcze sobie pogorszyłem tym… Boże

  Odpowiedz
 3. witam. Cierpię na częstomocz, lekarz urolog zdiagnolizowal u mnie przerost gruczołu krokowego i przepisał 3 opakowania Ranlosin, po tygodniu uzywania zauważyłem juz pierwsze skutki uboczne- brak libido, osłabiona potencja, wsteczny wytrysk, mam pytanie: czy po skończonej kuracji tymi tabletkami wszystko może wrócić do normy? proszę o odpowiedz

  Odpowiedz
 4. Trzy miesiące stosowania tego ”leku”???? oprócz problemów z wytryskiem zero efektów. Czy ten medykament pomógł komukolwiek ?

  Odpowiedz
 5. Ponad pół roku brania Ranlosinu,zero poprawy,no może było troszkę lepiej w pierwszym tygodniu.Teraz jest gorzej.mam zmieniony Ranlosin na Adatam.Ciekawe,bo substancja ta sama…

  Odpowiedz
 6. Ja biorę Ranlosin blisko rok i z początku była poprawa ale teraz gdy zbliża się rok jak go biorę to właśnie dostałem silne zapalenie prostaty i boli mnie mocniej niż przed braniem wogóle

  Odpowiedz
 7. Ranlosin zażywam od roku. Ale już po tygodniu brania leku odczułem istotną poprawę w funkcjonowaniu układu moczowego. Mam tylko pytanie, czy długotrwałe stosowanie tego specyfiku nie stworzy skutków ubocznych. Ale może nie ma wyboru, jeśli chce się mieć komfort w oddawaniu moczu.

  Odpowiedz
 8. Czy Ranlosin zmienia cos w organizmie na stale,czy tylko rozpreza miesnie w chwili zazywania leku,Czy w przerwanej kuracji nawet po roku wraca do stanu pierwotnego.

  Odpowiedz
  • Zjadłem do tej pory 30 tabletek,codziennie po jednej,ale nie widzę jakieś poprawy ,czasami odnoszę wrazenie że przed kuracją było lepiej w kwesti oddawania moczu.Nie wiem co robić,czekać,kolejna wizyta u urologa zaplanowana na czerwiec

   Odpowiedz

Dodaj komentarz