Prostata – jak o nią zadbać i uniknąć przykrych dolegliwości?

Prostata – jak o nią zadbać i uniknąć przykrych dolegliwości?

Czy wiesz, że nawet 50% Polaków po 50. roku życia ma problem z prostatą? Wpływa to znacząco na jakość ich życia. Dowiedz się, jak uniknąć kłopotów z tym gruczołem i jak prawidłowo o niego dbać.

Prostata nie powinna być tabu

Nowotwór prostaty jest drugim po nowotworze płuc powodem zgonów. Ten rodzaj raka jest niestety bardzo późno diagnozowany, ponieważ większość mężczyzn bagatelizuje objawy oraz nie chce zgłosić się do lekarza celem odbycia badania prostaty, którego dokonuje się przez odbyt. W dzisiejszych czasach i na obecnym stopniu zaawansowania medycyny wstyd nie powinien jednak być przyczyną, dla której zaniedbujemy swoje zdrowie.

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych przez mężczyzn: preparaty stosowane w chorobach spowodowanych niedoborem testosteronu (Nebido, Testavan, Testosteronum Prolongatum Jelfa), leki na prostatę (Hyplafin, Uprox XR, Solitombo, Findarts, Tamispras, Adatam XR, Proscar, Prostamnic, Dalfaz Uno, Apo-Tamis, Landulosin, Finaster, Symlosin SR), leki na potencję i zaburzenia erekcji (Tadalafil SUN, Sildenafil Teva, Viavardis, Vardenafil Zentiva,  Tadalafil Teva, Erlis, Maxon, Inventum, Sildenafil Actavis, Maxon forte, Cialis, Vizarsin, Sildenafil Genoptim, Bravera Control, Spedra, Sildenafil Medana, Silcontrol, Lekap).

prostata

Przyczyny rozwoju chorób prostaty

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się chorób prostaty zalicza się nieodpowiednią dietę, a w szczególności nadmierne spożywanie białka odzwierzęcego. Dotyczy to zarówno białka zawartego w mięsie, jak i produktach mlecznych. Znacznie bardziej do problemów z prostatą predystynowani są panowie z dużą nadwagą i otyli. Czynnikiem ryzyka jest także brak ruchu, siedzący tryb życia oraz palenie tytoniu. Co ważne dowiedziono także, że wstrzemięźliwość seksualna sprzyja przerostowi gruczołu krokowego.

Jak dbać o swoją prostatę?

Przede wszystkim należy dokładnie przeegzaminować swoją dietę. Wprowadzenie do niej dużej ilości warzyw i ograniczenie białka odzwierzęcego jest pierwszym krokiem ku poprawie zdrowia – nie tylko prostaty. Po drugie, warto sięgać po pestki z dyni, zieloną herbatę i korzeń pokrzywy. Szczególnie pozytywnie na prostatę wpływa regularne spożywanie owoców granatu, który zawiera wiele aktywnych polifenoli.

Chcąc cieszyć się zdrową prostatą należy także regularnie oddawać mocz i nie powstrzymywać go przez długi czas. Kolejną kwestią jest redukcja masy ciała i rezygnacja z palenia papierosów.

Kolejną kwestią jest niebagatelizowanie objawów takich jak częsta potrzeba oddawania moczu, skąpomocz, trudność z utrzymaniem prostego strumienia moczu w trakcie jego oddawania oraz problemy w trakcie aktywności seksualnych. Regularne poddawanie się badaniom krwi i moczu również jest formą profilaktyki chorób prostaty. Zaleca się, aby każdy mężczyzna po 45. roku życia regularnie poddawał się także badaniu palpacyjnemu u urologa. Gdy będzie to konieczne, lekarz zadecyduje, jakie leki na prostatę należy stosować, aby powstrzymać rozwój choroby.

Czy seks pomaga na prostatę?

Wstrzemięźliwość seksualna powoduje zaleganie nasienia, a tym samym może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób prostaty. Niektóre badania wykazują wręcz, że mężczyźni uprawiający seks rzadko lub wcale dwukrotnie bardziej narażeni są na pojawienie się u nich nowotworu gruczołu krokowego. Oczywiście nie oznacza to, że w ramach profilaktyki zdrowia prostaty należy skłaniać się ku rozwiązłości, ale z pewnością warto mieć na uwadze,  że powstrzymywanie się od kontaktów seksualnych jest czynnikiem ryzyka. Za to nie istnieje korelacja między jakąkolwiek chorobą przenoszoną drogą płciową a rozwojem raka prostaty. Częste i przypadkowe kontakty seksualne mogą jednak prowadzić do rozwoju innych poważnych chorób, dlatego wskazane jest stosowanie prezerwatyw i ograniczenie tego typu aktywności.

Zobacz także spis leków stosowanych przez mężczyzn. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na potencję, a także leki na prostatę. A dla Panów, którzy za kołnierz nie wylewają - środki na kaca.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.