Abecek

Abecek to lek zawierający substancję czynną – syldenafil, który należy do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Lek jest stosowany w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, czyli impotencji. Jest dostępny na receptę.

Abiral

Abiral to lek zawierający substancję czynną abirateron. Jest to inhibitor biosyntezy androgenów, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty. Abiral jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z nowo rozpoznanym hormonowrażliwym rakiem prostaty dużego ryzyka z przerzutami oraz u dorosłych mężczyzn z opornym na kastrację rakiem prostaty z przerzutami. Lek jest dostępny na receptę.

Abirateron Aristo

Abirateron Aristo to lek dostępny na receptę, który zawiera octan abirateronu. Jest to wybiórczy inhibitor enzymu cytochromu P450 C17 (CYP17), który jest niezbędny do biosyntezy androgenów w jądrach, nadnerczach i komórkach raka gruczołu krokowego. Abirateron Aristo hamuje biosyntezę androgenów na etapie przemian pregnenolonu i progesteronu, co prowadzi do zmniejszenia syntezy testosteronu. Lek jest wskazany do leczenia hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego z przerzutami oraz opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami u dorosłych mężczyzn.

Abirateron SUN

Abirateron SUN to lek stosowany w leczeniu raka prostaty. Jest to lek przeciwnowotworowy, który działa poprzez blokowanie produkcji pewnych hormonów w organizmie, co pomaga spowolnić wzrost komórek rakowych. Abirateron SUN jest zwykle stosowany w połączeniu z innym lekiem, prednizonem. Jest dostępny na receptę.

Abirateron Teva

Abirateron Teva to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego (prostaty) z przerzutami do innych części ciała. Działanie Abirateron Teva polega na hamowaniu wytwarzania testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka prostaty. Lek jest dostępny na receptę.

Abirateron Zentiva

Lek Abirateron Zentiva zawiera substancję czynną abirateronu octan. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działa poprzez hamowanie produkcji testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Exeltis

Abiraterone Exeltis to lek, który zawiera substancję czynną znaną jako octan abirateronu. Jest on stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego, który przerzucił się na inne części ciała. Działanie leku polega na hamowaniu produkcji testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój choroby. Jest dostępny na receptę.

Abiraterone Fresenius Kabi

Abiraterone Fresenius Kabi to lek na receptę, który zawiera abirateronu octan. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działa poprzez hamowanie produkcji testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego.

Abiraterone G.L. Pharma

Abiraterone G.L. Pharma to innowacyjny lek, który zawiera abirateron octan. Jest przeznaczony dla dorosłych mężczyzn, którzy chorują na raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Dzięki swoim właściwościom, Abiraterone G.L. Pharma skutecznie hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój choroby. Jest dostępny na receptę.

Abiraterone Glenmark

Abiraterone Glenmark to lek zawierający substancję czynną abirateronu octan. Jest stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała u dorosłych mężczyzn. Działanie leku polega na hamowaniu wytwarzania testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój choroby. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Medical Valley

Abiraterone Medical Valley to lek zawierający substancję czynną nazywaną abirateronu octanem. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działanie leku polega na hamowaniu wytwarzania testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Orion

Abiraterone Orion to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty. Jest to inhibitor enzymu CYP17, który odgrywa kluczową rolę w produkcji androgenów (męskich hormonów płciowych) zarówno w jądrach, jak i w komórkach nowotworowych. Działanie leku polega na zahamowaniu produkcji androgenów, co prowadzi do zmniejszenia stymulacji komórek nowotworowych. Abiraterone Orion jest zwykle stosowany w połączeniu z innymi lekami, takimi jak prednizon lub prednizolon.

Abiraterone Pharmascience

Lek Abiraterone Pharmascience zawiera substancję czynną abirateron octan. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działanie leku polega na hamowaniu wytwarzania testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój choroby. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Richter

Abiraterone Richter to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną o nazwie abirateron. Jest stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego, opornego na kastrację. Substancja czynna stosowana jest u dorosłych mężczyzn, u których występują przerzuty, a mimo chemioterapii zawierającej docetaksel, choroba postępuje. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Sandoz

Abiraterone Sandoz to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Jest dostępny na receptę.

Abiraterone STADA

Abiraterone STADA to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Abiraterone STADA hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego – prostaty. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Synthon

Abiraterone Synthon to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty. Jest to inhibitor enzymu CYP17, który hamuje produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), co prowadzi do zahamowania wzrostu komórek nowotworowych. Lek jest zwykle stosowany u mężczyzn, u których inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wskazaniem do stosowania jest zaawansowany rak prostaty oporny na kastrację.

Abiraterone Vipharm

Abiraterone Vipharm to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działa poprzez hamowanie produkcji testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego. Jest dostępny na receptę.

Actigra/Actigra Forte

Actigra i Actigra Forte to leki zawierające syldenafil, które są stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Działają poprzez zwiększenie dopływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego, co pomaga uzyskać i utrzymać erekcję. Leki te należy przyjąć na około godzinę przed planowaną aktywnością seksualną. Są dostępne bez recepty.

Adalift

Adalift to lek zawierający substancję czynną tadalafil, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji u dorosłych mężczyzn oraz u pacjentów z objawami ze strony układu moczowego spowodowanymi częstym stanem chorobowym nazywanym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Adalift działa poprzez zwiększenie przepływu krwi do penisa podczas stymulacji seksualnej, co pomaga osiągnąć i utrzymać erekcję.

Adatam Duo

Adatam Duo to lek stosowany w leczeniu powiększonego gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego) u mężczyzn. Jest to połączenie dwóch różnych leków: dutasterydu i tamsulosyny. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest nienowotworowy rozrost gruczołu krokowego spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem.

Adatam XR

Adatam XR to lek na receptę, który zawiera substancję czynną tamsulozynę. Jest to lek stosowany u mężczyzn w celu złagodzenia objawów zaburzeń ze strony układu moczowego, które związane są z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Tamsulosyna jest wybiórczym antagonistą receptora adrenergicznego typu α1A/1D, co prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, ułatwiając przepływ moczu przez cewkę i oddawanie moczu.

Alfulek 10

Alfulek 10 to lek zawierający substancję czynną alfuzosyna, która jest antagonistą receptorów alfa-1-adrenergicznych, znajdujących się w układzie moczowym. Działa poprzez rozluźnienie mięśniówki gładkiej w obrębie pęcherza moczowego oraz prostaty, co prowadzi do rozszerzenia przewodów moczowych, łatwiejszego przepływu moczu i lepszego opróżniania pęcherza. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Alfulek 10 obejmują leczenie czynnościowych objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego oraz leczenie wspomagające ostrego zatrzymania moczu (AUR) związanego z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego w połączeniu z założeniem cewnika.

Alfuzostad

Alfuzostad to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną alfuzosyna. Jest to selektywny antagonista receptorów α1-adrenergicznych, które są zlokalizowane w układzie moczowym. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie dolnego odcinka dróg moczowych, co zmniejsza opór przepływu moczu podczas mikcji i ułatwia opróżnianie pęcherza moczowego. Wskazaniem do stosowania Alfuzostadu jest leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów czynnościowych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Alopexy

Alopexy to lek stosowany w leczeniu łysienia androgenowego o umiarkowanym nasileniu u mężczyzn. Jest to przezroczysty, jasnożółty roztwór, który nanosi się na skórę głowy. Działa poprzez hamowanie nadmiernego wypadania włosów. Lek jest dostępny bez recepty, jednak nie zaleca się jego stosowania u kobiet ze względu na możliwość wystąpienia nadmiernego owłosienia poza miejscami jego stosowania.

Amfidor

Amfidor to lek, który wspomaga erekcję, przeznaczony do stosowania tylko przez mężczyzn. Lek ten działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w penisie, zwiększając napływ krwi podczas podniecenia seksualnego. Amfidor pomaga osiągnąć erekcję pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego. Lek ten jest dostępny na receptę.

Androcur

Androcur to lek hormonalny, który hamuje działanie męskich hormonów płciowych, zwanych androgenami. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują nadmierną pobudliwość płciową u mężczyzn, leczenie paliatywne nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego oraz leczenie objawów hiperandrogenizacji, hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet), łysienia androgenozależnego i trądziku u kobiet.

Androster

Androster to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest to inhibitor 5-α-reduktazy steroidowej typu II. Lek jest stosowany u mężczyzn w leczeniu i kontroli łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Działa poprzez zmniejszenie rozmiarów powiększonego gruczołu krokowego, poprawę przepływu moczu i złagodzenie objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Ponadto, zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu oraz konieczności leczenia operacyjnego.

Androtop

Androtop to lek dostępny na receptę, który zawiera testosteron – męski hormon płciowy wytwarzany naturalnie w organizmie. Jest to żel do stosowania na skórę. Stosowany jest jako terapia zastępcza testosteronem u mężczyzn z hipogonadyzmem, czyli stanem, w którym ciało nie produkuje wystarczającej ilości testosteronu. Lek ten jest stosowany po potwierdzeniu niedoboru testosteronu na podstawie objawów klinicznych i badań biochemicznych.

Antiprost

Antiprost to lek na receptę, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest stosowany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH). Działa poprzez zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego, poprawę przepływu moczu i złagodzenie objawów związanych z BPH. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Apo-Fina

Apo-Fina to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest to inhibitor enzymu 5-alfa-reduktazy typu II, który przekształca testosteron w silniejszy androgen dihydrotestosteron (DHT), stymulujący łagodny rozrost gruczołu krokowego. Lek jest stosowany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH), co prowadzi do zmniejszenia wielkości powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu, łagodzenia objawów związanych z BPH, a także zmniejszenia ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego. Apo-Fina jest dostępny na receptę.

Apo-Tamis

Apo-Tamis to lek w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, który zawiera substancję czynną tamsulozynę. Jest to wybiórczy i kompetycyjny antagonista postsynaptycznych receptorów adrenergicznych α1. Dzięki temu powoduje rozkurcz mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, co zwiększa maksymalny przepływ moczu i zmniejsza objawy podrażnienia i niedrożności. Lek jest stosowany w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Jest dostępny na receptę.

Aprost

Aprost to lek na receptę, który jest inhibitorem 5-α-reduktazy testosteronu typu II. Działa poprzez hamowanie przemiany testosteronu do hormonu o silniejszym działaniu androgennym – dihydrotestosteronu, który stymuluje rozrost gruczołu krokowego. Stosowany jest w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu zmniejszenia objętości powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów towarzyszących chorobie, a także w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego.

Avodart

Avodart to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną dutasteryd. Jest to inhibitor 5-α-reduktazy steroidowej typu I i II. Lek jest stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego u pacjentów z umiarkowanymi i ciężkimi objawami łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Avodart jest dostępny na receptę.

Azurvig

Azurvig to lek zawierający substancję czynną – syldenafil, który należy do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Działanie leku polega na wspomaganiu rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, co zwiększa napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Azurvig jest stosowany w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, czyli impotencji, która jest definiowana jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Produkt leczniczy Azurvig jest wydawany na receptę.

Bazetham

Bazetham stosowany jest leczeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. Benign Prostatic Hyperplasia – BPH), który jest spowodowany powiększeniem gruczołu krokowego u Panów, co może powodować trudności w oddawania moczu.

Bicalex

Lek stosowany w zahamowaniu przerostu prostaty (stercza, gruczołu krokowego). Należy do grupy niesteroidowych przeciwandrogenów.

Bicalutamida Pentafarma

Bicalutamida Pentafarma to lek na receptę, który jest przeznaczony do stosowania wyłącznie przez mężczyzn. Lek ten hamuje niepożądane efekty działania męskich hormonów płciowych, a tym samym ogranicza rozrost gruczołu krokowego, mający miejsce w przypadku raka gruczołu krokowego (prostaty). Jest stosowany w zaawansowanych postaciach raka prostaty, często jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego.

Bicalutamide Apotex

Lek doustny przeznaczony dla mężczyzn w celu leczenia zaawansowanego raka prostaty, a także leczenia po zabiegu kastracji chirurgicznej. Lek zawiera w składzie bikalutamid, który należy do grupy leków antyandrogenowych, stosowanych w leczeniu raka gruczołu krokowego.

Bicalutamide Polpharma

Bicalutamide Polpharma

Lek Bicalutamide Polpharma zawiera substancje czynną – bikalutamid należący do grupy leków nazywanych antyandrogenami, stosowanych w leczeniu raka prostaty.

Leki i preparaty dla mężczyzn

Spis leków stosowanych przez mężczyzn m.in. leków stosowanych w leczeniu męskiego układu płciowego. Sporządzona przez nas lista uwzględnia nie tylko leki dla mężczyzn pozwalające uporać się z problemami hormonalnymi czy infekcjami dróg moczowych, ale także preparaty przeciwgrzybiczne, wyroby medyczne oraz suplementy, które zawierają w swoim składzie związki aktywne pomagające w utrzymaniu właściwej sprawności seksualnej oraz wywierające korzystny wpływ na libido. Znajdziesz tu ulotki leków dla mężczyzn oraz opinie pacjentów o lekach.

Zobacz także:

Leki na potencję na receptę i bez recepty
Prostata – leki na prostatę

Leki dla prawdziwego mężczyzny

Andrologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się „męskimi sprawami”. Pracę lekarza tej specjalności można porównać do zawodu ginekologa. Panowie wprawdzie mają trochę więcej szczęścia – ich układ rozrodczy jest mniej skomplikowany, co jednak nie oznacza, że nie przysparza problemów. Sprawdź, z jakimi przypadłościami często zmagają się mężczyźni, a także jakie leki dla mężczyzn mogą być wykorzystywane w ich leczeniu.

Leki na potencję i nie tylko

Pomimo, że specjalizacja androloga to stosunkowo młody zawód, medycyna posiada ogromną bazę leków, które pomagają mężczyznom w leczeniu i zapobieganiu problemom. Typowo męskie przypadłości to m.in. budowa i funkcjonowanie układu rozrodczego, problemy hormonalne, naczyniowe i operacyjne. Z pomocy androloga korzystają także panowie  z objawami andropauzy czy podejrzewający u siebie problemy z płodnością.

Problemy w budowie penisa i jąder mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia seksualnego, czy oddawanie moczu.

Na szczęście, współczesna farmakologia radzi sobie z typowo męski problemami, a z imponującej bazy leków najlepiej jest korzystać, kiedy jest uporządkowana alfabetycznie i aktualna. Naszym zdaniem, baza leków andrologicznych i urologicznych dla mężczyzn jest pełna, jeżeli znajdziemy na niej również porady, zarówno lekarzy, jak i opinie innych pacjentów.

W walce o męską sprawność seksualną i rozrodczą u boku androloga stoi urolog, który zajmuje się wszystkim, co dotyczy typowych schorzeń układu moczowo-płciowego, jak infekcje dróg moczowych, jak np. zapaleni cewki. Urolog zajmować się będzie też między innymi nerkami, czy prostatą. Bardzo często androlog i urolog przepisują mężczyznom takie same lub podobne leki. Urologia kojarzona jest bardziej z chirurgią, a andrologia z profilaktyką.

Facet musi o siebie dbać i badać – profilaktyka

Dzięki pełnej wiedzy o dostępnych aktualnie w aptece lekach wiedzy, będziemy wiedzieć lepiej, jakich leków i zachowań powinniśmy unikać i poinformować o tym androloga lub urologa. Istotne jest także, aby na bieżąco powiadamiać lekarza o wszystkich objawach, które odnotowujemy po zastosowaniu leku, także tych które wydają nam się nieistotne, jak nasilenie zmęczenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku leków hormonalnych, przy przyjmowaniu których, nawet drobny objaw może być sygnałem istotnego wpływu na stan zdrowia pacjenta.

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia zaburzeń wzwodu:

Sildenafil
Tadalafil
Testosteron

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia prostaty, rozrost gruczołu krokowego oraz ostrego zapalenia gruczołu krokowego:

Doksazosyna
Doksycyklina
Dutasteryd
Finasteryd 
Glicyna
Ofloksacyna