Konsultacja merytoryczna:

Penester

Lek Penester jest stosowany w schorzeniu zwanym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Gruczoł krokowy, położony w okolicy początkowego fragmentu cewki moczowej, uległ powiększeniu.

W wyniku powiększenia gruczołu pojawiły się trudności w oddawaniu moczu.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego występuje u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, a częstość jego występowania zwiększa się z wiekiem. U niektórych mężczyzn łagodny rozrost gruczołu krokowego może powodować wystąpienie ciężkich powikłań, takich jak infekcje układu moczowego czy ostre zatrzymanie moczu, jak również konieczność interwencji chirurgicznej. Powiększenie gruczołu krokowego następujące w wyniku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego jest zależne od zachodzącej w nim przemiany testosteronu, męskiego hormonu płciowego, w dihydrotestosteron.

Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. Benign Prostatic Hyperplasia, BPH) w celu:
– złagodzenia objawów
– zmniejszenia ryzyka ostrego zatrzymania moczu
– zmniejszenia ryzyka konieczności przeprowadzenia przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (ang. Transurethral Resection of the Prostate, TURP) i (lub) prostatektomii (operacyjne usunięcie gruczołu krokowego)
– zmniejszenia powiększonego gruczołu krokowego, usprawnienia przepływu moczu oraz zmniejszenia objawów związanych z rozrostem gruczołu krokowego.

Lek jest przeznaczony wyłącznie do leczenia mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego.

Jaki jest skład Penester, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest finasteryd. Jedna tabletka zawiera 5 mg finasterydu.

– Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K 30, sodu dokuzan, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian,
otoczka: hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek, symetykon emulsja SE4, żółty tlenek żelaza.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Penester – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 5 mg raz na dobę, niezależnie od posiłku.

Nasilenie niektórych objawów (nokturia – częste oddawanie moczu w nocy, bolesne lub nagłe parcie na mocz) zwykle zmniejsza się na początku leczenia finasterydem, ale pełne działanie leku powodujące zmniejszenie objętości gruczołu krokowego i objętości moczu zalegającego w pęcherzu występuje po około sześciu miesiącach stosowania.

Dawkowanie u osób w podeszłym wieku
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku.

Dawkowanie w niewydolności nerek
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny zmniejszony do 9 ml/min).

Dawkowanie w niewydolności wątroby
Nie ma danych dotyczących ewentualnej konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z niewydolnością wątroby

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy przyjmować większej liczby tabletek niż zalecił lekarz.

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Penester – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można stosować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Penester w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Penester jest przeznaczony do stosowania tylko u mężczyzn.

Ciąża
Kobiety, które są w ciąży lub mogą być w ciąży nie powinny dotykać przełamanych ani rozkruszonych tabletek leku Penester ze względu na możliwe wchłonięcie finasterydu i związane z tym ryzyko dla płodu męskiego.

Jeżeli substancja czynna leku przeniknie do organizmu (po podaniu doustnym lub poprzez kontakt ze skórą) kobiety spodziewającej się dziecka płci męskiej, może spowodować wystąpienie zaburzeń rozwojowych organów płciowych u płodu.

Jeśli partnerka seksualna jest w ciąży lub istnieje przypuszczenie, że może być w ciąży, zaleca się, aby pacjent ograniczył do minimum narażenie swojej partnerki na kontakt z nasieniem (np. używając prezerwatyw).

Karmienie piersią
Nie wiadomo czy finasteryd przenika do mleka kobiecego.

Ulotka Penester – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Penester, 5 mg, tabletki powlekane (Finasteridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 80 razy

Rozmiar plku 119.06 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Penester m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Penester, 5 mg, tabletki powlekane (Finasteridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 37 razy

Rozmiar plku 139.13 KB

Cena - ile kosztuje Penester?

Cena Penester i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Penester.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Penester? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Krople żołądkowe T (Opakowanie: 35 g)Krople żołądkowe T (Opakowanie: 35 g) to produkt leczniczy w postaci płynu poprawiającego funkcje trawienne, zwiększającego apetyt oraz zmniejszającego nieprzyjemne dolegliwości: zgagę, wzdęcia czy nadmierne wydzielanie gazów.
Efekt działania Krople żołądkowe T (Opakowanie: 35 g)Krople żołądkowe T (Opakowanie: 35 g) zawiera naturalne wyciągi roślinne. Substancje goryczkowe obecne w preparacie mają dział…

4.44 

Zastosowanie Lavera straffende Tagespflege (Opakowanie: 50 ml)Lavera straffende Tagespflege (Opakowanie: 50 ml) to ujędrniający kosmetyk stymulujący naturalny system kolagenowy organizmu. Jest odpowiedni do stosowania na dzień. Zapewnia promienną i jędrną cerę oraz wygładza zmarszczki. Nawilża i chroni przed działaniem czynników środowiskowych.
Efekt działania Lavera straffende Tagespflege (Opakowanie: 50 ml)Lavera straffende Tagespflege (Opakowanie: 50 ml) to specjalnie opracowany kompleks substancji o działaniu liftingują…

61.99 

Zastosowanie Penisex Maść dla Niego (Opakowanie: 50 ml)Penisex Maść dla Niego (Opakowanie: 50 ml) to środek, który łączy przyjemne z pożytecznym: służy zarówno do pielęgnacji, jak i do rekreacyjnego masażu. Penisex Maść dla Niego (Opakowanie: 50 ml) pozwala zachować właściwą sprawność seksualną – nawet pomimo upływu lat. Stosować nie tylko wtedy, gdy w chwili prawdy członek zdaje się zawodzić, ale także…

33.62 

Zastosowanie FARMONA NIVELAZIONE Żel d/rąk antybakteryjny sensitive (Opakowanie: 53 ml)FARMONA NIVELAZIONE Żel d/rąk antybakteryjny sensitive (Opakowanie: 53 ml) to delikatny dla skóry środek wzbogacony ekstraktem z bawełny i zawierający specjalny kompleks o działaniu nawilżającym.
Działa antybakteryjnie jednocześnie nie przesuszając dłoni i zapobiegając podrażnieniom.
Odpowiedni dla skóry wrażliwej.
Efekt działania FARMONA NIVELAZIONE Żel…

5.99 

Zastosowanie Restonum LS tabletki (Opakowanie: 30 )Restonum LS tabletki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety przeznaczony do stosowania w celu wsparcia prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym mięśni nóg i układu nerwowego w obrębie kończyn dolnych. Zawiera składniki przyczyniające się nie tylko do wzmocnienia mięśni, ale także utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego (żelazo, magnez, witaminy B6 i B12), odpowiedniej pracy układu nerwowego (…

19.00 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief