Hyplafin

Podmiot odpowiedzialny+pharma arzneimittel GmbH
Kod ATCG04CB01
ProceduraMRP
SubstancjaFinasteryd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Hyplafin?

Lek Hyplafin zawiera jako substancję czynną finasteryd, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami 5-α-reduktazy. Działanie jego polega na zmniejszaniu rozmiaru gruczołu krokowego u mężczyzn.

Lek Hyplafin stosowany jest w leczeniu i kontroli łagodnego (nie rakowego) rozrostu gruczołu krokowego.

Jaki jest skład Hyplafin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną (składnikiem, który powoduje działanie leku) jest finasteryd. Jedna tabletka powlekana zawiera 5 mg finasterydu.

Pozostałe składniki rdzenia tabletki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, makrogologlicerydów lauryniany, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian. Otoczka tabletki zawiera: hypromelozę, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), indygokarmin (E 132), lak.

Dawkowanie preparatu Hyplafin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 1 tabletka na dobę.
Tabletka powinna być połknięta w całości i nie należy jej rozłamywać lub kruszyć.
Lek Hyplafin może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala po poradę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Hyplafin – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Hyplafin może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Hyplafin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Hyplafin przeznaczony jest tylko do stosowania u mężczyzn.

Gdy partnerka seksualna pacjenta jest w ciąży lub może zajść w ciążę, pacjent powinien unikać narażania partnerki na kontakt z nasieniem, które może zawierać niewielkie ilości leku.

Kobiety w ciąży lub mogące zajść w ciążę nie powinny dotykać pokruszonych lub przełamanych tabletek leku Hyplafin. Jeżeli finasteryd zostanie wchłonięty przez skórę lub połknięty przez kobietę w ciąży spodziewającą się dziecka płci męskiej, dziecko może urodzić się ze zniekształconymi zewnętrznymi narządami płciowymi. Tabletki posiadają otoczkę, która chroni przed kontaktem z finasterydem pod warunkiem, że tabletki nie zostaną przełamane lub pokruszone.

Skutki uboczne Hyplafin, jakie są działania niepożądane?

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Hyplafin i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek z poniższych objawów: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka oraz trudności w oddychaniu. Mogą to być objawy reakcji alergicznej, w tym obrzęku naczynioruchowego, którego częstość występowania jest nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych).

Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób):

  • Niemożność osiągnięcia erekcji
  • Osłabiony popęd płciowy
  • Zmniejszona objętość ejakulatu (ilość nasienia)

Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób):

  • Tkliwość piersi
  • Wysypka skórna
  • Powiększenie piersi
  • Trudność w uzyskaniu ejakulacji (wytrysku nasienia)

Częstość nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych):

  • Depresja
  • Ból jąder
  • Krew w nasieniu
  • Niemożność osiągnięcia erekcji nawet po zakończeniu przyjmowania leku Hyplafin
  • Zaburzenia ejakulacji utrzymujące się po zakończeniu leczenia
  • Zmniejszenie popędu płciowego utrzymujące się po zakończeniu leczenia
  • Niepłodność u mężczyzn i/lub słaba jakość nasienia (po odstawieniu leku zgłaszano poprawę jego jakości)
  • Świąd
  • Pokrzywka (bąble)
  • Nieregularne, intensywne bicie serca
  • Wzrost aktywności enzymów wątrobowych
  • Niepokój

Należy niezwłocznie powiadomić lekarza w przypadku wystąpienia zmian w obrębie piersi, takich jak: guzki, ból, powiększenie piersi lub płynna wydzielina z sutków, gdyż mogą one być objawami poważnej choroby, np. raka piersi.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Hyplafin, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu +pharma arzneimittel GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Hyplafin z innymi lekami

Lek Hyplafin zazwyczaj może być przyjmowany z innymi lekami. Należy poradzić się lekarza przed przyjmowaniem w tym czasie innego leku.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Ulotka Hyplafin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Hyplafin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Hyplafin - 5 mg, Tabletki powlekane (Finasteridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Hyplafin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Hyplafin - 5 mg, Tabletki powlekane (Finasteridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Hyplafin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Hyplafin - forum pacjentów

Stosujesz Hyplafin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

7 komentarzy do “Hyplafin”

  1. po kilku dniach stosowania leku erekcja zanikła popęd seksualny prawie zerowy . Porażka i załamanie
    lekarz twierdził że lek nie wpłynie na powyższe a tu klapa ,o powyższym powinno się informować pacjenta .Mam nadzieje że po kuracji wszystko powróci do normy.

    Odpowiedz
  2. Już po tygodniu stosowania wystąpił prawie całkowity brak popędu i co za tym idzie brak erekcji. Dla faceta to porażka. Występuje również ból w podbrzuszu wynikły chyba z braku opróżnień płynów fizjologicznych / spermy /którą chyba organizm nadal produkuje.W sumie więc lek trudno polecać choć nie wiem czy jest inne wyjście.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz