Leki i tabletki na prostatę i zapalenie prostaty

Spis leków stosowanych w leczeniu prostaty.

Zobacz także:

Leki na potencję na receptę i bez recepty
Wszystkie leki dla mężczyzn

Problemy z prostatą

Ten gruczoł krokowy zwany inaczej sterczą wchodzi w skład męskiego układu płciowego. Prostata umiejscowiona jest pod pęcherzem. Przez jej miąższ przechodzi część cewki moczowej, która może być uciskana, gdy gruczoł się rozrośnie. Zwiększanie objętości sterczy i towarzyszące temu dolegliwości są problemem powszechnym wielu mężczyzn. Wraz z wiekiem w organizmie zachodzą zmiany fizjologiczne, hormonalne, które wpływają na proces powiększania się prostaty. Schorzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nacisk na cewkę wpływa na problemy z oddawaniem moczu, którego strumień jest słaby,  może powodować dyskomfort i ból, mimo częstego oddawania uryny, stale towarzyszy wrażenie nieopróżnionego pęcherza. Objawy z wiekiem się nasilają.

Leczenie prostaty

Leczenie prostaty powinno być natychmiastowo wdrożone, by nie doprowadzić do sytuacji cofania się moczu i uszkodzenia nerek. W łagodnym stadium można skupić się na farmakoterapii i skorzystać z leków z grupy alfablokerów,  a także  inhibitorów enzymu 5-alfareduktazy. Ich zadaniem jest rozkurczanie mięśni gładkich podścieliska sterczy i części pęcherza moczowego, co ma usprawnić przepływ moczu.

Kolejna grupa leków, którą tworzą związki finasterydu i dutasterydu, ma za zadanie zahamowanie powiększania się gruczołu krokowego, co wpływa na wstrzymanie aktywności enzymu 5-alfareduktazy, zapobiega to przekształceniu testosteronu w aktywniejszą formę, która jest odpowiedzialna za powiększenie prostaty. Jej rozrost zostaje opóźniony.

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia prostaty, rozrostu gruczołu krokowego oraz ostrego zapalenia gruczołu krokowego:

Alfuzosyna
Doksazosyna
Doksycyklina
Dutasteryd
Finasteryd 
Glicyna
Lewofloksacyna
Ofloksacyna
Pokrzywa
Tamsulosyna