Abiral

Abiral to lek zawierający substancję czynną abirateron. Jest to inhibitor biosyntezy androgenów, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty. Abiral jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z nowo rozpoznanym hormonowrażliwym rakiem prostaty dużego ryzyka z przerzutami oraz u dorosłych mężczyzn z opornym na kastrację rakiem prostaty z przerzutami. Lek jest dostępny na receptę.

Abirateron Aristo

Abirateron Aristo to lek dostępny na receptę, który zawiera octan abirateronu. Jest to wybiórczy inhibitor enzymu cytochromu P450 C17 (CYP17), który jest niezbędny do biosyntezy androgenów w jądrach, nadnerczach i komórkach raka gruczołu krokowego. Abirateron Aristo hamuje biosyntezę androgenów na etapie przemian pregnenolonu i progesteronu, co prowadzi do zmniejszenia syntezy testosteronu. Lek jest wskazany do leczenia hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego z przerzutami oraz opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami u dorosłych mężczyzn.

Abirateron SUN

Abirateron SUN to lek stosowany w leczeniu raka prostaty. Jest to lek przeciwnowotworowy, który działa poprzez blokowanie produkcji pewnych hormonów w organizmie, co pomaga spowolnić wzrost komórek rakowych. Abirateron SUN jest zwykle stosowany w połączeniu z innym lekiem, prednizonem. Jest dostępny na receptę.

Abirateron Teva

Abirateron Teva to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego (prostaty) z przerzutami do innych części ciała. Działanie Abirateron Teva polega na hamowaniu wytwarzania testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka prostaty. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Exeltis

Abiraterone Exeltis to lek, który zawiera substancję czynną znaną jako octan abirateronu. Jest on stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego, który przerzucił się na inne części ciała. Działanie leku polega na hamowaniu produkcji testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój choroby. Jest dostępny na receptę.

Abiraterone Fresenius Kabi

Abiraterone Fresenius Kabi to lek na receptę, który zawiera abirateronu octan. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działa poprzez hamowanie produkcji testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego.

Abiraterone G.L. Pharma

Abiraterone G.L. Pharma to innowacyjny lek, który zawiera abirateron octan. Jest przeznaczony dla dorosłych mężczyzn, którzy chorują na raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Dzięki swoim właściwościom, Abiraterone G.L. Pharma skutecznie hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój choroby. Jest dostępny na receptę.

Abiraterone Medical Valley

Abiraterone Medical Valley to lek zawierający substancję czynną nazywaną abirateronu octanem. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działanie leku polega na hamowaniu wytwarzania testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Orion

Abiraterone Orion to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty. Jest to inhibitor enzymu CYP17, który odgrywa kluczową rolę w produkcji androgenów (męskich hormonów płciowych) zarówno w jądrach, jak i w komórkach nowotworowych. Działanie leku polega na zahamowaniu produkcji androgenów, co prowadzi do zmniejszenia stymulacji komórek nowotworowych. Abiraterone Orion jest zwykle stosowany w połączeniu z innymi lekami, takimi jak prednizon lub prednizolon.

Abiraterone Pharmascience

Lek Abiraterone Pharmascience zawiera substancję czynną abirateron octan. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działanie leku polega na hamowaniu wytwarzania testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój choroby. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Richter

Abiraterone Richter to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną o nazwie abirateron. Jest stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego, opornego na kastrację. Substancja czynna stosowana jest u dorosłych mężczyzn, u których występują przerzuty, a mimo chemioterapii zawierającej docetaksel, choroba postępuje. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Sandoz

Abiraterone Sandoz to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Jest dostępny na receptę.

Abiraterone STADA

Abiraterone STADA to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Abiraterone STADA hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego – prostaty. Lek jest dostępny na receptę.

Abiraterone Synthon

Abiraterone Synthon to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty. Jest to inhibitor enzymu CYP17, który hamuje produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), co prowadzi do zahamowania wzrostu komórek nowotworowych. Lek jest zwykle stosowany u mężczyzn, u których inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wskazaniem do stosowania jest zaawansowany rak prostaty oporny na kastrację.

Abiraterone Vipharm

Abiraterone Vipharm to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Działa poprzez hamowanie produkcji testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego. Jest dostępny na receptę.

Adatam Duo

Adatam Duo to lek stosowany w leczeniu powiększonego gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego) u mężczyzn. Jest to połączenie dwóch różnych leków: dutasterydu i tamsulosyny. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest nienowotworowy rozrost gruczołu krokowego spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem.

Adatam XR

Adatam XR to lek na receptę, który zawiera substancję czynną tamsulozynę. Jest to lek stosowany u mężczyzn w celu złagodzenia objawów zaburzeń ze strony układu moczowego, które związane są z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Tamsulosyna jest wybiórczym antagonistą receptora adrenergicznego typu α1A/1D, co prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, ułatwiając przepływ moczu przez cewkę i oddawanie moczu.

Alfulek 10

Alfulek 10 to lek zawierający substancję czynną alfuzosyna, która jest antagonistą receptorów alfa-1-adrenergicznych, znajdujących się w układzie moczowym. Działa poprzez rozluźnienie mięśniówki gładkiej w obrębie pęcherza moczowego oraz prostaty, co prowadzi do rozszerzenia przewodów moczowych, łatwiejszego przepływu moczu i lepszego opróżniania pęcherza. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Alfulek 10 obejmują leczenie czynnościowych objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego oraz leczenie wspomagające ostrego zatrzymania moczu (AUR) związanego z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego w połączeniu z założeniem cewnika.

Alfuzostad

Alfuzostad to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną alfuzosyna. Jest to selektywny antagonista receptorów α1-adrenergicznych, które są zlokalizowane w układzie moczowym. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie dolnego odcinka dróg moczowych, co zmniejsza opór przepływu moczu podczas mikcji i ułatwia opróżnianie pęcherza moczowego. Wskazaniem do stosowania Alfuzostadu jest leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów czynnościowych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Androster

Androster to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest to inhibitor 5-α-reduktazy steroidowej typu II. Lek jest stosowany u mężczyzn w leczeniu i kontroli łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Działa poprzez zmniejszenie rozmiarów powiększonego gruczołu krokowego, poprawę przepływu moczu i złagodzenie objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Ponadto, zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu oraz konieczności leczenia operacyjnego.

Antiprost

Antiprost to lek na receptę, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest stosowany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH). Działa poprzez zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego, poprawę przepływu moczu i złagodzenie objawów związanych z BPH. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Apo-Fina

Apo-Fina to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną finasteryd. Jest to inhibitor enzymu 5-alfa-reduktazy typu II, który przekształca testosteron w silniejszy androgen dihydrotestosteron (DHT), stymulujący łagodny rozrost gruczołu krokowego. Lek jest stosowany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH), co prowadzi do zmniejszenia wielkości powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu, łagodzenia objawów związanych z BPH, a także zmniejszenia ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego. Apo-Fina jest dostępny na receptę.

Apo-Tamis

Apo-Tamis to lek w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, który zawiera substancję czynną tamsulozynę. Jest to wybiórczy i kompetycyjny antagonista postsynaptycznych receptorów adrenergicznych α1. Dzięki temu powoduje rozkurcz mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, co zwiększa maksymalny przepływ moczu i zmniejsza objawy podrażnienia i niedrożności. Lek jest stosowany w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Jest dostępny na receptę.

Aprost

Aprost to lek na receptę, który jest inhibitorem 5-α-reduktazy testosteronu typu II. Działa poprzez hamowanie przemiany testosteronu do hormonu o silniejszym działaniu androgennym – dihydrotestosteronu, który stymuluje rozrost gruczołu krokowego. Stosowany jest w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu zmniejszenia objętości powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów towarzyszących chorobie, a także w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego.

Avodart

Avodart to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną dutasteryd. Jest to inhibitor 5-α-reduktazy steroidowej typu I i II. Lek jest stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego u pacjentów z umiarkowanymi i ciężkimi objawami łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Avodart jest dostępny na receptę.

Bazetham

Bazetham stosowany jest leczeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. Benign Prostatic Hyperplasia – BPH), który jest spowodowany powiększeniem gruczołu krokowego u Panów, co może powodować trudności w oddawania moczu.

Cabazitaxel G.L.

Cabazitaxel G.L. to lek z grupy taksanów, który jest stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego (prostaty), gdy stwierdzono postęp choroby po zastosowaniu innej chemioterapii. Lek działa poprzez zatrzymanie wzrostu i podziału komórek nowotworowych. Częścią leczenia jest również codzienne, doustne przyjmowanie kortykosteroidu (prednizon lub prednizolon). Jest to lek na receptę.

Cabazitaxel MSN

Cabazitaxel MSN jest lekiem przeciwnowotworowym stosowanym w chemioterapii nowotworów. Wykazuje działanie cytostatyczne poprzez hamowanie podziałów komórkowych. Jest częścią grupy leków zwanej taksanami. W Polsce, Cabazitaxel jest stosowany w leczeniu skojarzonym ze steroidami w chemioterapii hormonoopornego raka gruczołu krokowego z przerzutami, u osób leczonych wcześniej chemioterapią z zastosowaniem docetakselu. Lek ten jest dostępny na receptę.

Cardura

Cardura to lek, który zawiera substancję czynną doksazosynę. Jest to lek dostępny na receptę, który działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie tętnicze krwi. Cardura jest zalecana w leczeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego oraz w leczeniu pierwotnego (samoistnego) nadciśnienia tętniczego.

Cardura XL

Cardura XL to lek na receptę, który ma postać tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Zawiera substancję czynną doksazosynę. Lek ten rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza opór obwodowy, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. W efekcie obniża nadciśnienie tętnicze. Ponadto, zmniejsza dolegliwości związane z utrudnionym odpływem moczu. Stosowany jest w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego oraz objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Casodex

Casodex to lek przeciwnowotworowy o działaniu immunomodulującym i antyandrogenowym. Jest stosowany w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Casodex jest dostępny na receptę.

Dalfaz

Dalfaz to lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, zawierający substancję czynną o nazwie alfuzosyna. Jest to lek dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu dolegliwości związanych z łagodnym rozrostem prostaty (gruczołu krokowego), takich jak uczucie wypełnienia pęcherza i trudności w oddawaniu moczu. Lek ten jest również stosowany jako leczenie wspomagające u pacjentów z założonym cewnikiem z powodu ostrego zatrzymania moczu spowodowanego łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.

Dalfaz SR 5

Dalfaz SR 5 to lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, który zawiera substancję czynną – alfuzosynę. Jest to lek dostępny na receptę. Stosuje się go w leczeniu objawów wynikających z łagodnego rozrostu prostaty. Alfuzosyna działa poprzez rozkurczanie mięśni w drogach moczowych, co ułatwia opróżnianie pęcherza moczowego.

Dalfaz Uno

Dalfaz Uno to lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, zawierający substancję czynną alfuzosynę. Alfuzosyna jest pochodną chinazoliny, aktywną po podaniu doustnym. Lek ten stosuje się u dorosłych mężczyzn. Dalfaz Uno łagodzi uczucie wypełnienia pęcherza i trudności w oddawaniu moczu. Stosowany jest w leczeniu przykrych dolegliwości związanych z łagodnym rozrostem prostaty (gruczołu krokowego). Jest dostępny na receptę.

Doxycyclinum Farma-Projekt

Doxycyclinum Farma-Projekt to antybiotyk z grupy tetracyklin, który jest stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych. Lek jest dostępny w postaci kapsułek twardych i zawiera substancję czynną doksycyklinę. Jest skuteczny w leczeniu takich zakażeń jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej oraz ostre zakażenia poporodowe. Lek jest dostępny na receptę.

Dudactiv

Dudactiv to lek zawierający substancję czynną dutasteryd, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy. Dutasteryd działa poprzez zmniejszenie produkcji hormonu dihydrotestosteronu, co pomaga zmniejszyć rozmiar prostaty i złagodzić objawy. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH), takich jak problemy z oddawaniem moczu, ostre zatrzymanie moczu i słaby strumień moczu. Dudactiv jest dostępny na receptę.

Duitam

Duitam to lek stosowany w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Przyczyną tego schorzenia jest nadmierna produkcja dihydrotestosteronu, co prowadzi do powiększenia gruczołu krokowego. Lek ten zawiera dwie substancje czynne: dutasteryd i tamsulosynę. Duitam jest dostępny na receptę.

Duodart

Duodart to lek stosowany w urologii, który oddziałuje na układ moczowo-płciowy i hormony płciowe. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego. Preparat ma zastosowanie w obniżeniu prawdopodobieństwa ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia zabiegowego u pacjentów z umiarkowanymi i ciężkimi objawami łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, a także w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Lek jest dostępny na receptę.

Duotix

Duotix to lek stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym, znanym jako łagodny rozrost gruczołu krokowego. Lek ten składa się z dwóch różnych substancji czynnych: dutasterydu i tamsulosyny. Dutasteryd zmniejsza produkcję hormonu dihydrotestosteronu, co prowadzi do zmniejszenia gruczołu krokowego i złagodzenia objawów. Tamsulosyna działa poprzez rozluźnienie mięśni w obrębie gruczołu krokowego, co ułatwia przepływ moczu i szybko łagodzi objawy. Lek jest dostępny na receptę.

Dutafin

Dutafin to lek na receptę, który jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego). Jest to nienowotworowy rozrost gruczołu krokowego spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem. Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków będących inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy. Lek Dutafin zmniejsza wytwarzanie dihydrotestosteronu, co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Zmniejsza zatem prawdopodobieństwo wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności interwencji chirurgicznej.

Leki i tabletki na prostatę i zapalenie prostaty

Spis leków stosowanych w leczeniu prostaty.

Zobacz także:

Leki na potencję na receptę i bez recepty
Wszystkie leki dla mężczyzn

Problemy z prostatą

Ten gruczoł krokowy zwany inaczej sterczą wchodzi w skład męskiego układu płciowego. Prostata umiejscowiona jest pod pęcherzem. Przez jej miąższ przechodzi część cewki moczowej, która może być uciskana, gdy gruczoł się rozrośnie. Zwiększanie objętości sterczy i towarzyszące temu dolegliwości są problemem powszechnym wielu mężczyzn. Wraz z wiekiem w organizmie zachodzą zmiany fizjologiczne, hormonalne, które wpływają na proces powiększania się prostaty. Schorzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nacisk na cewkę wpływa na problemy z oddawaniem moczu, którego strumień jest słaby,  może powodować dyskomfort i ból, mimo częstego oddawania uryny, stale towarzyszy wrażenie nieopróżnionego pęcherza. Objawy z wiekiem się nasilają.

Leczenie prostaty

Leczenie prostaty powinno być natychmiastowo wdrożone, by nie doprowadzić do sytuacji cofania się moczu i uszkodzenia nerek. W łagodnym stadium można skupić się na farmakoterapii i skorzystać z leków z grupy alfablokerów,  a także  inhibitorów enzymu 5-alfareduktazy. Ich zadaniem jest rozkurczanie mięśni gładkich podścieliska sterczy i części pęcherza moczowego, co ma usprawnić przepływ moczu.

Kolejna grupa leków, którą tworzą związki finasterydu i dutasterydu, ma za zadanie zahamowanie powiększania się gruczołu krokowego, co wpływa na wstrzymanie aktywności enzymu 5-alfareduktazy, zapobiega to przekształceniu testosteronu w aktywniejszą formę, która jest odpowiedzialna za powiększenie prostaty. Jej rozrost zostaje opóźniony.

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia prostaty, rozrostu gruczołu krokowego oraz ostrego zapalenia gruczołu krokowego:

Alfuzosyna
Doksazosyna
Doksycyklina
Dutasteryd
Finasteryd 
Glicyna
Lewofloksacyna
Ofloksacyna
Pokrzywa
Tamsulosyna