Cabazitaxel MSN

Cabazitaxel MSN jest lekiem przeciwnowotworowym stosowanym w chemioterapii nowotworów. Wykazuje działanie cytostatyczne poprzez hamowanie podziałów komórkowych. Jest częścią grupy leków zwanej taksanami. W Polsce, Cabazitaxel jest stosowany w leczeniu skojarzonym ze steroidami w chemioterapii hormonoopornego raka gruczołu krokowego z przerzutami, u osób leczonych wcześniej chemioterapią z zastosowaniem docetakselu. Lek ten jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Nazwa leku to Cabazitaxel MSN. Nazwa zwyczajowa to kabazytaksel. Należy on do grupy leków zwanych „taksanami”, które są stosowane w leczeniu raka.

Lek Cabazitaxel MSN stosuje się w leczeniu raka gruczołu krokowego (prostaty), gdy stwierdzono postęp choroby po zastosowaniu innej chemioterapii. Lek działa poprzez zatrzymanie wzrostu i podziału komórek.

Częścią leczenia jest również codzienne, doustne przyjmowanie kortykosteroidu (prednizon lub prednizolon). Należy zwrócić się do lekarza w celu uzyskania informacji na temat tego leku.

Skład

Substancją czynną leku jest kabazytaksel. Jeden mL koncentratu zawiera 40 mg kabazytakselu. Każda fiolka koncentratu zawiera 60 mg kabazytakselu.

Pozostałe składniki to polisorbat 80 i kwas cytrynowy w koncentracie oraz 96% etanol i woda do wstrzykiwań w rozpuszczalniku.

Dawkowanie

Przed zastosowaniem leku Cabazitaxel MSN pacjentom podaje się leki przeciwuczuleniowe, aby zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznych.
• Lek Cabazitaxel MSN jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę.
• Lek Cabazitaxel MSN musi być odpowiednio przygotowany (rozcieńczony) przed podaniem. W tej ulotce znajdują się praktyczne informacje dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów dotyczące obchodzenia się z lekiem Cabazitaxel MSN i sposobu jego podawania.
• Lek Cabazitaxel MSN podaje się w szpitalu w postaci kroplówki (infuzja) trwającej około godzinę do jednej z żył pacjenta (podanie dożylne).
• Elementem leczenia jest również codzienne, doustne przyjmowanie przez pacjenta kortykosteroidu (prednizon lub prednizolon).

Dawka i częstość stosowania
• Zwykle stosowana dawka zależy od powierzchni ciała pacjenta. Lekarz dokonuje obliczenia pola powierzchni ciała pacjenta w metrach kwadratowych (m2) i na tej podstawie określa wielkość dawki do podania.
• Infuzji dokonuje się zwykle co 3 tygodnie.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Przedawkowanie

Nie jest znane antidotum dla kabazytakselu. Potencjalne powikłania po przedawkowaniu mogą obejmować zaostrzenie działań niepożądanych w postaci supresji szpiku kostnego oraz zaburzenia żołądka i jelit.
W przypadku przedawkowania, pacjenta należy umieścić na specjalistycznym oddziale i ściśle monitorować. W przypadku rozpoznania przedawkowania, należy najszybciej jak to możliwe podać pacjentowi dawkę leczniczą G-CSF. Należy wdrożyć inne odpowiednie leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Leku Cabazitaxel MSN nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz kobiety w wieku rozrodczym, które nie stosują antykoncepcji.

Nie należy stosować leku Cabazitaxel MSN podczas karmienia piersią.

Pacjent powinien używać prezerwatyw podczas stosunków płciowych, jeżeli jego partnerka jest w ciąży lub może zajść w ciążę. Lek Cabazitaxel MSN może być obecny w nasieniu i może wpływać na płód. Pacjenci przyjmujący lek Cabazitaxel MSN nie powinni zostawać ojcami w okresie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia, a przed rozpoczęciem leczenia powinni poradzić się w sprawie przechowywania swojego nasienia, ponieważ lek Cabazitaxel MSN może zmieniać płodność u mężczyzn.

Ulotka Cabazitaxel MSN

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cabazitaxel MSN (forum)

Stosujesz Cabazitaxel MSN? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cabazitaxel MSN. Podziel się doświadczeniami na forum.