Cabazitaxel Medical Valley

Cabazitaxel Medical Valley to lek stosowany w leczeniu raka prostaty opornego na kastrację z przerzutami. Jest to lek cytostatyczny, który działa poprzez hamowanie podziału komórek nowotworowych. Lek jest dostępny na receptę i podawany jest w formie infuzji dożylnej. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza, a dawka zależy od wystąpienia działań niepożądanych oraz chorób towarzyszących.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Nazwa leku to Cabazitaxel Medical Valley. Nazwa zwyczajowa to kabazytaksel. Należy on do grupy leków zwanych „taksanami”, które są stosowane w leczeniu raka.

Lek Cabazitaxel Medical Valley stosuje się w leczeniu raka gruczołu krokowego (prostaty), gdy stwierdzono postęp choroby po zastosowaniu innego rodzaju chemioterapii. Lek działa poprzez zatrzymanie wzrostu i podziału komórek.

Częścią leczenia jest również codzienne, doustne przyjmowanie kortykosteroidu (prednizon lub prednizolon). Należy zwrócić się do lekarza w celu uzyskania informacji na temat tego leku.

Skład

Substancją czynną leku jest kabazytaksel. Jeden mililitr koncentratu zawiera 40 mg kabazytakselu. Każda fiolka koncentratu zawiera 60 mg kabazytakselu.

Pozostałe składniki to: polisorbat 80 i kwas cytrynowy w koncentracie oraz etanol 96% i woda do wstrzykiwań w rozpuszczalniku (patrz punkt 2. „Lek Cabazitaxel Medical Valley zawiera alkohol”).

Uwaga: zarówno fiolka z koncentratem produktu leczniczego Cabazitaxel Medical Valley 60 mg/1,5 ml (objętość napełnienia: 73,2 mg kabazytakselu/1,83 ml) oraz fiolka z rozpuszczalnikiem (objętość napełnienia: 5,67 ml) zawierają nadmiar płynu w celu wyrównania jego strat podczas przygotowania. Nadmiar ten zapewnia, że po rozcieńczeniu CAŁĄ zawartością dołączonego rozpuszczalnika, otrzymany roztwór zawiera 10 mg/ml kabazytakselu.

Dawkowanie

Instrukcja stosowania
Przed zastosowaniem leku Cabazitaxel Medical Valley pacjentom podaje się leki przeciwuczuleniowe, aby zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznych.
• Lek Cabazitaxel Medical Valley jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę.
• Lek Cabazitaxel Medical Valley musi być odpowiednio przygotowany (rozcieńczony) przed podaniem. W tej ulotce znajdują się praktyczne informacje dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów dotyczące obchodzenia się z lekiem Cabazitaxel Medical Valley i sposobu jego podawania.
• Lek Cabazitaxel Medical Valley podaje się w szpitalu w postaci kroplówki (infuzja) trwającej około godzinę, do jednej z żył pacjenta (podanie dożylne).
• Elementem leczenia jest również codzienne, doustne przyjmowanie przez pacjenta kortykosteroidu (prednizon lub prednizolon).

Dawka i częstość stosowania
• Zwykle stosowana dawka zależy od powierzchni ciała pacjenta. Lekarz dokonuje obliczenia pola powierzchni ciała pacjenta w metrach kwadratowych (m²) i na tej podstawie określa wielkość dawki do podania.
• Infuzji dokonuje się zwykle co 3 tygodnie.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Przedawkowanie

Nie jest znane antidotum dla kabazytakselu. Potencjalne powikłania po przedawkowaniu mogą obejmować zaostrzenie działań niepożądanych w postaci supresji szpiku kostnego oraz zaburzenia żołądka i jelit.

W przypadku przedawkowania, pacjenta należy umieścić na specjalistycznym oddziale i ściśle monitorować. W przypadku rozpoznania przedawkowania, należy najszybciej jak to możliwe podać pacjentowi dawkę leczniczą G-CSF. Należy wdrożyć inne odpowiednie leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Cabazitaxel Medical Valley nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz kobiety w wieku rozrodczym, które nie stosują antykoncepcji.

Nie należy stosować leku Cabazitaxel Medical Valley podczas karmienia dziecka piersią.

Pacjent powinien używać prezerwatyw podczas stosunków płciowych, jeżeli jego partnerka jest w ciąży lub może zajść w ciążę. Lek Cabazitaxel Medical Valley może być obecny w nasieniu i może wpływać na płód. Pacjenci przyjmujący lek Cabazitaxel Medical Valley nie powinni zostawać ojcami w okresie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia, a przed rozpoczęciem leczenia powinni poradzić się w sprawie przechowywania swojego nasienia, ponieważ lek Cabazitaxel Medical Valley może zmieniać płodność u mężczyzn.

Ulotka Cabazitaxel Medical Valley

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cabazitaxel Medical Valley (forum)

Stosujesz Cabazitaxel Medical Valley? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cabazitaxel Medical Valley. Podziel się doświadczeniami na forum.