Aprost

Działanie i wskazania

Aprost 5 mg jest tabletką powlekaną zawierająca jako substancję czynną 5 mg finasterydu.

Aprost 5 mg stosuje się w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. BPH). BPH jest chorobą polegającą na powiększeniu gruczołu krokowego, występującą zwykle u mężczyzn po 50 roku życia. Gruczoł krokowy (leżący poniżej pęcherza moczowego) powiększając się, powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu. Towarzyszą temu objawy, takie jak: częste oddawanie moczu szczególnie w nocy, niemożność powstrzymania oddawania moczu, trudności w rozpoczęciu oddania moczu, osłabienie strumienia moczu albo przerywany strumień moczu lub uczucie niepełnego oddania moczu.

U niektórych mężczyzn, BPH może prowadzić do ciężkich zaburzeń takich, jak: zakażenia układu moczowego, nagle występująca niemożliwość oddania moczu (ostre zatrzymanie moczu), jak również konieczności leczenia operacyjnego. Dlatego mężczyzna z objawami BPH powinien skontaktować się z lekarzem.

Finasteryd należy do grupy inhibitorów enzymu 5-alfa-reduktazy. Jego działanie polega na zmniejszeniu objętości gruczołu krokowego. Aprost 5 mg zmniejsza ryzyko niemożliwości oddania moczu (ostre zatrzymanie moczu) i konieczności przeprowadzenia leczenia operacyjnego.

BPH rozwija się przez długi czas. U niektórych pacjentów złagodzenie objawów następuje w niedługim czasie od rozpoczęcia terapii lekiem Aprost 5 mg. Może jednak okazać się konieczne przyjmowanie leku przez co najmniej 6 miesięcy, aby nastąpiła znaczna poprawa.

Aprost cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Aprost:

  • cena leku Aprost (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Aprost z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Aprost - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest finasteryd 5 mg.
Każda z tabletek zawiera 5 mg finasterydu.

Inne składniki leku to:

rdzeń:
Laktoza jednowodna
Celuloza mikrokrystaliczna (E460)
Karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A)
Skrobia żelowana (kukurydziana)
Sodu dokuzynian
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Magnezu stearynian

Otoczka:
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)
Makrogol 400
Indygokarmin (E132)

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Lek Aprost 5 mg należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Aprost 5 mg to 1 tabletka 5 mg raz na dobę w trakcie lub niezależnie od posiłku.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Aprost 5 mg może być stosowany w trakcie lub niezależnie od posiłku.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży lub mogące być w ciąży nie powinny brać w ręce pokruszonych lub przełamanych tabletek, z uwagi na możliwość wchłaniania finasterydu przez skórę i potencjalnego ryzyka dla płodu męskiego. Tabletki leku Aprost 5 mg są powlekane; podczas zwykłego stosowania zabezpiecza to przed kontaktem z substancją czynną leku, o ile tabletka nie zostanie pokruszona lub przełamana. Jeżeli substancja czynna leku Aprost 5 mg zostanie wchłonięta (po podaniu doustnym lub poprzez kontakt ze skórą) przez kobietę spodziewającą się dziecka płci męskiej, może spowodować wystąpienie zaburzeń rozwojowych organów płciowych u płodu. O przypadku zetknięcia się kobiety ciężarnej z substancją czynną leku

Aprost 5 mg należy powiadomić lekarza. Jeśli partnerka pacjenta przyjmującego finasteryd jest lub może być w ciąży, należy albo unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem partnera, które może zawierać finasteryd (na przykład przez stosowanie prezerwatyw), albo zaniechać leczenia finasterydem. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka – skutki uboczne

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie pacjentów o Aprost - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here