AprostJak działa i kiedy stosujemy Aprost?

Aprost 5 mg jest tabletką powlekaną zawierająca jako substancję czynną 5 mg finasterydu.

Aprost 5 mg stosuje się w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. BPH). BPH jest chorobą polegającą na powiększeniu gruczołu krokowego, występującą zwykle u mężczyzn po 50 roku życia. Gruczoł krokowy (leżący poniżej pęcherza moczowego) powiększając się, powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu. Towarzyszą temu objawy, takie jak: częste oddawanie moczu szczególnie w nocy, niemożność powstrzymania oddawania moczu, trudności w rozpoczęciu oddania moczu, osłabienie strumienia moczu albo przerywany strumień moczu lub uczucie niepełnego oddania moczu.

U niektórych mężczyzn, BPH może prowadzić do ciężkich zaburzeń takich, jak: zakażenia układu moczowego, nagle występująca niemożliwość oddania moczu (ostre zatrzymanie moczu), jak również konieczności leczenia operacyjnego. Dlatego mężczyzna z objawami BPH powinien skontaktować się z lekarzem.

Finasteryd należy do grupy inhibitorów enzymu 5-alfa-reduktazy. Jego działanie polega na zmniejszeniu objętości gruczołu krokowego. Aprost 5 mg zmniejsza ryzyko niemożliwości oddania moczu (ostre zatrzymanie moczu) i konieczności przeprowadzenia leczenia operacyjnego.

BPH rozwija się przez długi czas. U niektórych pacjentów złagodzenie objawów następuje w niedługim czasie od rozpoczęcia terapii lekiem Aprost 5 mg. Może jednak okazać się konieczne przyjmowanie leku przez co najmniej 6 miesięcy, aby nastąpiła znaczna poprawa.

Jaki jest skład Aprost, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest finasteryd 5 mg.
Każda z tabletek zawiera 5 mg finasterydu.

Inne składniki leku to:

rdzeń:
Laktoza jednowodna
Celuloza mikrokrystaliczna (E460)
Karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A)
Skrobia żelowana (kukurydziana)
Sodu dokuzynian
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Magnezu stearynian

Otoczka:
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)
Makrogol 400
Indygokarmin (E132)

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Aprost – jak stosować ten lek?

Lek Aprost 5 mg należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Aprost 5 mg to 1 tabletka 5 mg raz na dobę w trakcie lub niezależnie od posiłku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aprost – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Aprost 5 mg może być stosowany w trakcie lub niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aprost w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub mogące być w ciąży nie powinny brać w ręce pokruszonych lub przełamanych tabletek, z uwagi na możliwość wchłaniania finasterydu przez skórę i potencjalnego ryzyka dla płodu męskiego. Tabletki leku Aprost 5 mg są powlekane; podczas zwykłego stosowania zabezpiecza to przed kontaktem z substancją czynną leku, o ile tabletka nie zostanie pokruszona lub przełamana. Jeżeli substancja czynna leku Aprost 5 mg zostanie wchłonięta (po podaniu doustnym lub poprzez kontakt ze skórą) przez kobietę spodziewającą się dziecka płci męskiej, może spowodować wystąpienie zaburzeń rozwojowych organów płciowych u płodu. O przypadku zetknięcia się kobiety ciężarnej z substancją czynną leku

Aprost 5 mg należy powiadomić lekarza. Jeśli partnerka pacjenta przyjmującego finasteryd jest lub może być w ciąży, należy albo unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem partnera, które może zawierać finasteryd (na przykład przez stosowanie prezerwatyw), albo zaniechać leczenia finasterydem. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Aprost i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Aprost – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Aprost. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aprost m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Aprost? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.