Aprost

Aprost to lek na receptę, który jest inhibitorem 5-α-reduktazy testosteronu typu II. Działa poprzez hamowanie przemiany testosteronu do hormonu o silniejszym działaniu androgennym - dihydrotestosteronu, który stymuluje rozrost gruczołu krokowego. Stosowany jest w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu zmniejszenia objętości powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów towarzyszących chorobie, a także w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Aprost. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Aprost 5 mg jest tabletką powlekaną zawierająca jako substancję czynną 5 mg finasterydu.

Aprost 5 mg stosuje się w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. BPH). BPH jest chorobą polegającą na powiększeniu gruczołu krokowego, występującą zwykle u mężczyzn po 50 roku życia. Gruczoł krokowy (leżący poniżej pęcherza moczowego) powiększając się, powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu. Towarzyszą temu objawy, takie jak: częste oddawanie moczu szczególnie w nocy, niemożność powstrzymania oddawania moczu, trudności w rozpoczęciu oddania moczu, osłabienie strumienia moczu albo przerywany strumień moczu lub uczucie niepełnego oddania moczu.

U niektórych mężczyzn, BPH może prowadzić do ciężkich zaburzeń takich, jak: zakażenia układu moczowego, nagle występująca niemożliwość oddania moczu (ostre zatrzymanie moczu), jak również konieczności leczenia operacyjnego. Dlatego mężczyzna z objawami BPH powinien skontaktować się z lekarzem.

Finasteryd należy do grupy inhibitorów enzymu 5-alfa-reduktazy. Jego działanie polega na zmniejszeniu objętości gruczołu krokowego. Aprost 5 mg zmniejsza ryzyko niemożliwości oddania moczu (ostre zatrzymanie moczu) i konieczności przeprowadzenia leczenia operacyjnego.

BPH rozwija się przez długi czas. U niektórych pacjentów złagodzenie objawów następuje w niedługim czasie od rozpoczęcia terapii lekiem Aprost 5 mg. Może jednak okazać się konieczne przyjmowanie leku przez co najmniej 6 miesięcy, aby nastąpiła znaczna poprawa.

Jaki jest skład Aprost, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest finasteryd 5 mg.
Każda z tabletek zawiera 5 mg finasterydu.

Inne składniki leku to:

rdzeń:
Laktoza jednowodna
Celuloza mikrokrystaliczna (E460)
Karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A)
Skrobia żelowana (kukurydziana)
Sodu dokuzynian
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Magnezu stearynian

Otoczka:
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)
Makrogol 400
Indygokarmin (E132)

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Aprost – jak stosować?

Lek Aprost 5 mg należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Aprost 5 mg to 1 tabletka 5 mg raz na dobę w trakcie lub niezależnie od posiłku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aprost – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Aprost 5 mg może być stosowany w trakcie lub niezależnie od posiłku.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Aprost w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub mogące być w ciąży nie powinny brać w ręce pokruszonych lub przełamanych tabletek, z uwagi na możliwość wchłaniania finasterydu przez skórę i potencjalnego ryzyka dla płodu męskiego. Tabletki leku Aprost 5 mg są powlekane; podczas zwykłego stosowania zabezpiecza to przed kontaktem z substancją czynną leku, o ile tabletka nie zostanie pokruszona lub przełamana. Jeżeli substancja czynna leku Aprost 5 mg zostanie wchłonięta (po podaniu doustnym lub poprzez kontakt ze skórą) przez kobietę spodziewającą się dziecka płci męskiej, może spowodować wystąpienie zaburzeń rozwojowych organów płciowych u płodu. O przypadku zetknięcia się kobiety ciężarnej z substancją czynną leku

Aprost 5 mg należy powiadomić lekarza. Jeśli partnerka pacjenta przyjmującego finasteryd jest lub może być w ciąży, należy albo unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem partnera, które może zawierać finasteryd (na przykład przez stosowanie prezerwatyw), albo zaniechać leczenia finasterydem. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Aprost

Ulotka Aprost – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Aprost przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aprost m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Sprawdź cenę i dostępność Aprost w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Aprost

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Aprost? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Aprost. Podziel się doświadczeniami na forum.