Landulosin

Lek Landulosin jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu powiększonego gruczołu krokowego, znanego również jako łagodny rozrost gruczołu krokowego. Jest to stan nienowotworowy spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem. Landulosin jest lekiem złożonym, zawierającym dwie substancje czynne: dutasteryd i tamsulosynę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Landulosin. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Landulosin i jakie są wskazania do stosowania?

Lek Landulosin stosowany jest w leczeniu powiększonego gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego) – nienowotworowego rozrostu gruczołu krokowego spowodowanego nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem.

Lek Landulosin jest skojarzeniem dwóch innych leków: dutasterydu i tamsulosyny. Dutasteryd należy do grupy leków zwanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy, a tamsulosyna do grupy leków zwanych antagonistami receptorów alfa adrenergicznych.

Powiększenie gruczołu krokowego może prowadzić do wystąpienia problemów z oddawaniem moczu, takich jak utrudnione oddawanie moczu i częstsze oddawanie moczu. Może wystąpić również zwolnienie przepływu moczu i słaby strumień moczu. W przypadku niepodjęcia leczenia może nastąpić całkowite zablokowanie przepływu moczu (ostre zatrzymanie moczu). Taka sytuacja wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. W niektórych przypadkach potrzebny jest zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie gruczołu krokowego lub zmniejszenie jego wielkości.

Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu zwanego dihydrotestosteronem, co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Poprzez takie działanie dutasteryd zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu i konieczności interwencji chirurgicznej. Działanie tamsulosyny polega na rozluźnianiu mięśni w obrębie gruczołu krokowego, co ułatwia przepływ moczu i powoduje szybkie złagodzenie objawów.

Skład

Substancjami czynnymi leku są dutasteryd i tamsulosyny chlorowodorek. Każda kapsułka
zawiera 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg tamsulosyny chlorowodorku (co odpowiada 0,367 mg
tamsulosyny).

Pozostałe składniki to:
Otoczka kapsułki twardej:
Żelaza tlenek czarny (E 172)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Żelatyna

Zawartość miękkiej kapsułki dutasterydu:
Glikolu propylenowego monokaprylan, typ II
Butylohydroksytoluen (E 321)

Otoczka kapsułki miękkiej:
Żelatyna
Glicerol
Tytanu dwutlenek (E 171)
Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha
Lecytyna sojowa (patrz punkt 2)

Peletki tamsulosyny:
Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30% (zawiera sodu laurylosiarczan i
polisorbat 80)
Celuloza mikrokrystaliczna
Dibutylu sebacynian
Polisorbat 80
Krzemionka koloidalna uwodniona
Wapnia stearynian

Czarny tusz:
Szelak
Żelaza tlenek czarny (E 172)
Glikol propylenowy
Amonowy wodorotlenek stężony
Potasu wodorotlenek.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Landulosin – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Jeśli lek nie będzie przyjmowany regularnie, może to mieć wpływ na wyniki kontrolne stężenia PSA.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ile leku należy stosować
Zalecana dawka to jedna kapsułka przyjmowana raz na dobę, 30 minut po tym samym posiłku każdego dnia.

Jak przyjmować lek
Kapsułkę należy połknąć w całości popijając wodą. Kapsułek nie należy żuć, rozgryzać, ani
otwierać. Kontakt z zawartością kapsułki może spowodować ból jamy ustnej lub gardła.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Landulosin należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Landulosin – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Landulosin należy przyjmować 30 minut po tym samym posiłku każdego dnia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Landulosin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Landulosin nie może być stosowany przez kobiety.

Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek.
Dutasteryd jest wchłaniany przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej. Szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży.

Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Stwierdzono obecność dutasterydu w nasieniu mężczyzn stosujących lek Landulosin. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem.

Wykazano, że lek skojarzenie dutasteryd-tamsulosyna powoduje zmniejszenie liczby  plemników, objętości nasienia i ruchliwości plemników. Może to prowadzić do zmniejszenia płodności u mężczyzn.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Landulosin.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Landulosin

G.L. Pharma GmbH

Ulotka Landulosin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Landulosin w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Landulosin

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Landulosin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

3 komentarze do “Landulosin”

 1. Mam problem z lekiem Landulosin 0,5 mg + 0,4 mg.. Po wyjściu ze szpitala z oddziału kardiologii muszę przyjmować dodatkowo leki kardiologiczne: Opacorden 200 mg oraz CO-PRESTARIUM 5mg+5mg, które obniżają ciśnienie i tętno. Z tętnem sobie radzę natomiast z regulacją ciśnienia mam kłopoty. bo po zażyciu rano leku Landulosin jeszcze w południe spada mi ciśnienie do poziomu np. 88/56, tętno 61.
  Nie wiem co mam odsawić lub zmniejszy dawkowanie by nie wchodzić w zakres hipotonii. Z Landulosinu nie mogę zrezygnować ze wzglęsdu na problemy z prostatą a tymbardziej z leków kardiologicznych. Nie mam możliwości skonsultowania tego problemu ani z kardiologiem ani z urologiem ze względu na zbyt odległe terminy wizyt lekarskich. (koniec grudnia 2023r.)

  p

  Odpowiedz
 2. Jeszcze nie mam zdania o leku Landulosin – zawierającym dutasterid. Od 15 lat przyjmuję Finasteridum 5 mg na BPH i wielokrotne USG nie potwierdzają deklarowanych efektów leczniczych. Oby ten nowy hit medyczny nie okazał się kolejnym nierefundowanym Placebo drenującym portfele. Po 4 miesiącach testowania będzie wiadomo.

  Odpowiedz
 3. Landulosin jest zestawem dwóch odrębnych leków np: dutasterydu i tamsulosyny. Nie jest to dobry zestaw..
  Ja wolę dwa odrębne leki np: Hyplafin, 5 mg l Omsal 0,4 mg.. Uzasadnienie: Omsal 0,4 zawiera również tamsulosynę której zażywanie powoduje u mnie skutki uboczne: spadki ciśnienia, omdlenia, obfite krwawienia z nosa, wznowienie choroby wrzodowej dwunastnicy i pogorszenie objawów niewydolności nerek. więc z tego powodu odstawiłem Omsal 0,4 i skutki uboczne się wycofały.
  Dziwię się Urologowi, który przypisał mi ten Landulosin. Wniosek :Trzeba uważać na wąskotorowych Specjalistów, którzy mają klapki na oczach i nie biorą pod uwagę ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
  Ostatecznie nie wykupiłem tej recepty tylko nadal stosuję odrębnie rano Omsal 0.4 mg a wieczorem Hyplafin 5 mg i w razie pojawienia slę w/w skótków ubocznych odstawiam na pewien czas Omsal.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Landulosin. Podziel się doświadczeniami na forum.