Abirateron Aristo

Abirateron Aristo to lek dostępny na receptę, który zawiera octan abirateronu. Jest to wybiórczy inhibitor enzymu cytochromu P450 C17 (CYP17), który jest niezbędny do biosyntezy androgenów w jądrach, nadnerczach i komórkach raka gruczołu krokowego. Abirateron Aristo hamuje biosyntezę androgenów na etapie przemian pregnenolonu i progesteronu, co prowadzi do zmniejszenia syntezy testosteronu. Lek jest wskazany do leczenia hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego z przerzutami oraz opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami u dorosłych mężczyzn.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Abirateron Aristo jest lekiem zawierającym abirateronu octan. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała. Abirateron Aristo hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie; to może spowolnić rozwój raka gruczołu krokowego – prostaty.

Kiedy lek Abirateron Aristo jest stosowany na wczesnym etapie choroby reagującej na terapię hormonalną, jest on podawany razem z leczeniem zmniejszającym stężenie testosteronu (terapia supresji androgenowej).

Podczas stosowania tego leku, lekarz prowadzący zaleci także stosowanie innego leku o nazwie prednizon lub prednizolon. Ma to na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie (zastoju płynów) lub zmniejszenia stężenia potasu we krwi.

Skład

– Substancją czynną leku jest abirateronu octan. Każda tabletka zawiera 250 mg abirateronu octanu.

Abirateron Aristo, 250 mg
– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna typ 102, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, hypromeloza 2910, krzemionka koloidalna bezwodna oraz sodu laurylosiarczan.

Abirateron Aristo, 500 mg
– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna typ 102, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, hypromeloza 2910, krzemionka koloidalna bezwodna oraz sodu laurylosiarczan. Otoczka tabletki zawiera żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), kopolimer szczepiony makrogolu i alkoholu poli(winylowego), talk i tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ile leku należy przyjmować
Zalecana dawka to 1000 mg (cztery tabletki) przyjmowane raz na dobę.

Stosowanie leku
– Należy przyjmować doustnie.
– Leku Abirateron Aristo nie wolno zażywać razem z jedzeniem.
Należy przyjąć lek Abirateron Aristo co najmniej jedną godzinę przed lub co najmniej dwie godziny po jedzeniu.
– Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
– Nie należy rozkruszać tabletek.
– Lek Abirateron Aristo przyjmuje się razem z lekiem o nazwie prednizon lub prednizolon. Prednizon lub prednizolon należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Prednizon lub prednizolon należy przyjmować codziennie podczas stosowania leku Abirateron Aristo.- Ilość stosowanego prednizonu lub prednizolonu może być zmieniona w razie nagłej potrzeby. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, jeśli zajdzie konieczność zmiany dawki przyjmowanego prednizonu lub prednizolonu. Nie należy przerywać zażywania prednizonu lub prednizolonu bez konsultacji z lekarzem.

Lekarz prowadzący może przepisać także inne leki pacjentowi, który przyjmuje lek Abirateron Aristo i prednizon lub prednizolon.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent zażyje więcej leku niż powinien zażyć, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do szpitala.

Jedzenie i picie (alkohol)

Leku nie wolno zażywać razem z jedzeniem.
Zażycie leku Abirateron Aristo z jedzeniem może powodować działania niepożądane.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Abirateron Aristo nie stosuje się u kobiet. Lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, jeśli jest przyjmowany przez kobietę w ciąży.
Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą, która może zajść w ciążę, należy używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji.
Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą będącą w ciąży, należy używać prezerwatywy, by chronić nienarodzone dziecko.

Kobiety, które są w ciąży lub mogą być w ciąży, powinny stosować rękawiczki ochronne, gdy muszą dotykać lub posługiwać się lekiem Abirateron Aristo.

Ulotka Abirateron Aristo

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Abirateron Aristo (forum)

Stosujesz Abirateron Aristo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Abirateron Aristo. Podziel się doświadczeniami na forum.