Abirateron Teva

Abirateron Teva to lek zawierający octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego (prostaty) z przerzutami do innych części ciała. Działanie Abirateron Teva polega na hamowaniu wytwarzania testosteronu w organizmie, co może spowolnić rozwój raka prostaty. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Abirateron Teva jest lekiem zawierającym octan abirateronu. Jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego (prostaty) z przerzutami do innych części ciała. Abirateron Teva hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie; to może spowolnić rozwój raka prostaty.

Gdy lek Abirateron Teva jest stosowany na wczesnym etapie choroby reagującej na terapię hormonalną, jest on podawany razem z terapią zmniejszającą stężenie testosteronu (terapia supresji androgenowej).

Wtrakcie stosowania tego leku lekarz prowadzący zaleci także stosowanie innego leku o nazwie prednizon lub prednizolon. Ma to na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie (zastoju płynów) lub zmniejszenia stężenia potasu we krwi.

Skład

– Substancją czynną leku jest abirateronu octan. Każda tabletka zawiera 500 mg abirateronu octanu, co odpowiada 446,3 mg abirateronu.

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna typ 101, celuloza mikrokrystaliczna typ 102, powidon K30, magnezu stearynian i krzemionka koloidalna bezwodna. Otoczka zawiera alkohol poliwinylowy-częściowo hydrolizowany (E1203), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol (E1521), talk (E553b) oraz żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Wrazie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ile leku należy zażywać
Zalecana dawka to 1000 mg (dwie tabletki 500 mg) przyjmowane raz na dobę.

Stosowanie leku
– Należy przyjmować doustnie.
– Leku Abirateron Teva nie wolno zażywać razem z jedzeniem. Przyjmowanie leku Abirateron Teva z jedzeniem może powodować, że więcej leku będzie wchłaniane przez organizm niż jest to konieczne, co może spowodować wystąpienie działań niepożądanych
– Lek Abirateron Teva należy przyjmować w pojedynczej dawce raz na dobę na pusty żołądek. Lek Abirateron Teva należy przyjmować co najmniej dwie godziny po posiłku oraz nie należy jeść przez co najmniej jedną godzinę po przyjęciu leku Abirateron Teva.
– Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
– Nie należy rozkruszać tabletek.
– Lek Abirateron Teva przyjmuje się razem z lekiem o nazwie prednizon lub prednizolon. Należy zażywać prednizon lub prednizolon zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Należy przyjmować prednizon lub prednizolon codziennie podczas stosowania leku Abirateron Teva.
– Ilość stosowanego prednizonu lub prednizolonu może zostać zmieniona w razie nagłej potrzeby. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, jeśli zajdzie konieczność zmiany dawki przyjmowanego prednizonu lub prednizolonu. Nie należy przerywać zażywania prednizonu lub prednizolonu bez konsultacji z lekarzem.

Lekarz prowadzący może przepisać także inne leki pacjentowi, który przyjmuje lek Abirateron Teva i prednizon lub prednizolon.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent zażyje więcej leku niż powinien, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do szpitala.

Jedzenie i picie (alkohol)

– Tego leku nie wolno zażywać razem z jedzeniem.
– Zażycie leku Abirateron Teva z jedzeniem może powodować działania niepożądane.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Abirateron Teva NIE STOSUJE SIĘ u kobiet.
– Lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, jeśli jest przyjmowany przez kobietę w ciąży.
– Kobiety, które są w ciąży lub mogą być w ciąży, powinny stosować rękawiczki ochronne, gdy muszą dotykać lub obchodzić się z lekiem Abirateron Teva
– Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą, która może zajść w ciążę, należy używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji.
– Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą będącą w ciąży, należy używać prezerwatywy, by chronić nienarodzone dziecko.

Ulotka Abirateron Teva

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Abirateron Teva (forum)

Stosujesz Abirateron Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Abirateron Teva. Podziel się doświadczeniami na forum.