Konsultacja merytoryczna:

Tanyz

Substancją czynną leku Tanyz jest tamsulosyny chlorowodorek, który powoduje rozkurcz mięśni gruczołu krokowego i cewki moczowej (przewodu wyprowadzającego mocz na zewnątrz). Dzięki rozkurczowi mięśni, tamsulosyna umożliwia łatwiejszy przepływ moczu i ułatwia jego oddawanie.

W gruczole krokowym, pęcherzu i cewce moczowej znajdują się wyspecjalizowane komórki zawierające receptory alfa1A, które powodują zaciskanie się mięśni cewki moczowej. Lek Tanyz jest antagonistą receptora alfa1A-adrenergicznego – hamuje on działanie tych wyspecjalizowanych komórek i rozluźnia mięśnie, ułatwiając oddawanie moczu.

Lek Tanyz stosuje się w leczeniu objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (ang. BPH), czyli powiększonym gruczołem krokowym.

Objawy te obejmują trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, częste oddawanie moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz częste oddawanie moczu zarówno w nocy jak i w dzień.

Jaki jest skład Tanyz, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tamsulosyny chlorowodorek. Każda kapsułka o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda zawiera 0,4 mg tamsylosyny chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, trietylu cytrynian, talk w rdzeniu kapsułki i żelatyna, indygotyna (E 132), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172) oraz tusz (żelaza tlenek czarny (E 172), szelak, glikol propylenowy) w otoczce kapsułki.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tanyz – jak stosować ten lek?

Dawka leku stosowana u dorosłych i pacjentów w wieku podeszłym to jedna kapsułka przyjmowana każdego dnia. Kapsułki należy przyjmować po śniadaniu lub po pierwszym posiłku w danym dniu. Kapsułki należy połykać w całości, nie należy ich żuć ani kruszyć.

Podczas stosowania tego leku lekarz może uznać za stosowne przeprowadzanie okresowych badań pacjenta.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zażycie zbyt dużej ilości tabletek może prowadzić do niezamierzonego spadku ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenia bicia serca powodując uczucie omdlenia. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie zastosowania zbyt dużej dawki leku Tanyz.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tanyz – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Tanyz z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tanyz w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Tanyz nie jest przeznaczony do stosowania przez kobiety.

Ulotka Tanyz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tanyz, 0,4 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde (Tamsulosini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 108.45 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tanyz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tanyz, 0,4 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde (Tamsulosini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 22 razy

Rozmiar plku 148.26 KB

Cena - ile kosztuje Tanyz?

Cena Tanyz i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tanyz.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tanyz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Trichosense szampon p/wypadaniu włosów (Opakowanie: 150 ml)Trichosense szampon p/wypadaniu włosów (Opakowanie: 150 ml) został specjalne opracowany w celu przeciwdziałania łysieniu oraz nadmiernej utracie włosów.

pielęgnacja wrażliwej skóry głowy
wczesne stadium łysienia
nadmierne wypadanie włosów
poprawa struktury włosa oraz jego wzmocnienie
Efekt działania Trichosense szampon p/wypadaniu włosów (Opakowanie: 150 ml)Trichosense szampon…

51.99 

Zastosowanie Skinoren krem na trądzik i przebarwienia (Opakowanie: 30 g)Skinoren krem na trądzik i przebarwienia (Opakowanie: 30 g) to krem leczniczy do stosowania w przypadku trądziku i występowania przebarwień skórnych. Ma działanie antybakteryjne. Skóra staje się gładsza, bardziej nawilżona i czystsza. Liczba zaskórników jest wyraźnie zmniejszona.
Efekt działania Skinoren krem na trądzik i przebarwienia (Opakowanie: 30 g)Krem…

47.98 

Zastosowanie Chlorchinaldin tabletki sm.porzeczkowy (Opakowanie: 40 )Chlorchinaldin tabletki sm.porzeczkowy (Opakowanie: 40 ) to produkt leczniczy w postaci tabletek do ssania o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowany w przypadku zakażenia gardła, ale także jamy ustnej i dziąseł. Przeciwdziała również rozwojowi grzybów.
Efekt działania Chlorchinaldin tabletki sm.porzeczkowy (Opakowanie: 40 )Chlorchinaldin tabletki sm.porzeczkowy (Opakowanie: 40 ) to tabletki do ssania z chlorchinaldolem – substancją o wł…

22.12 

Zastosowanie Medargin proszek do sporządzania roztworu saszetki (Opakowanie: 30 )Medargin proszek do sporządzania roztworu saszetki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety z L-argininą. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i chroni przed chorobami serca. Wpływa na proces budowy tkanki mięśniowej. Suplement przeznaczony jest dla dorosłych.
Efekt działania Medargin proszek do sporządzania roztworu saszetki (Opakowanie: 30 )L-arginina to aminokwas uczestniczący w procesie wytwarzania tlenku azotu, któ…

39.99 

Zastosowanie Gehwol balsam rozgrzewający (Opakowanie: 75 ml)Balsam rozgrzewający GEHWOL działa tak, jak obiecuje to jego nazwa: jest rozgrzewającym balsamem dla wszystkich, którzy uskarżają się często na zimne stopy. Papryka, imbir, kamfora, lawenda i rozmaryn pobudzają przepływ krwi i przywracają dobroczynne uczucie ciepła.

Oprócz tego olejek z owoców awokado, wosk pszczeli, lanolina, aloes, mocznik i gliceryna nawilżają i pielę…

30.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief