Acatar Acti Form

Lek stosuje się doraźne w łagodzeniu objawów obrzęku błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu, grypie lub w alergicznym nieżycie nosa (katar sienny). 1 kapsułka zawiera: 12,2 mg fenylefryny chlorowodorku (Phenylephrini hydrochloridum)

ACTAIR

Lek ACTAIR jest stosowany w leczeniu alergicznego nieżytu nosa lub zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek wywoływanych przez roztocza kurzu domowego. Jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz młodzieży w wieku 12-17 lat. ACTAIR działa poprzez zwiększenie tolerancji immunologicznej (zdolności organizmu do zwalczania) na roztocza kurzu domowego. Jest dostępny na receptę.

ADABLIX

Adablix to lek przeciwhistaminowy o długim czasie działania. Jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży po ukończeniu 12. roku życia w leczeniu objawowym: przewlekłego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Substancją czynną preparatu jest bilastyna. Lek jest dostępny na receptę.

Aerinaze

Aerinaze to lek stosowany w leczeniu objawów alergicznego zapalenia śluzówki nosa (takie jak katar sienny lub uczulenie na roztocza) oraz w łagodzeniu objawów związanych z pokrzywką. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują łagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem śluzówki nosa i pokrzywką.

Aerius

Aerius to lek przeciwhistaminowy, który zawiera substancję czynną desloratadynę. Jest stosowany do łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką. Lek jest dostępny na receptę.

Afrin ND

Afrin ND

Afrin ND to aerozol do nosa, zawierający substancję czynną oksymetazolinę chlorowodorek. Jest stosowany w objawowym leczeniu niedrożności nosa, występującej w przebiegu kataru siennego, przeziębienia i zapalenia zatok2. Oksymetazolina zwęża naczynia krwionośne błon śluzowych nosa, dzięki czemu zmniejsza niedrożność nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Afrin ND Glicerol

Afrin ND Glicerol to lek dostępny bez recepty, który ma postać aerozolu do nosa. Zawiera substancję czynną oksymetazolinę, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła. Dzięki temu lek ułatwia oddychanie. Stosowany jest w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok.

Afrin ND Mentol

Afrin ND Mentol to lek, który pomaga w udrażnianiu górnych dróg oddechowych. Jego składnikiem aktywnym jest oksymetazolina chlorowodorek. Dzięki zwężeniu naczyń krwionośnych w nosie, lek przynosi ulgę przy zatkanym nosie. Jest stosowany w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok. Afrin ND Mentol jest dostępny bez recepty.

Afrin ND Rumianek

Afrin ND Rumianek to aerozol do nosa, który zawiera substancję czynną oksymetazoliny chlorowodorek. Jest to lek udrożniający górne drogi oddechowe, który przynosi ulgę przy zatkanym nosie poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w nosie. Stosowany jest w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok. Lek jest dostępny bez recepty.

Ahist

Ahist to lek przeciwalergiczny, który zawiera substancję czynną lewocetyryzynę. Jest stosowany w leczeniu objawów związanych z chorobami alergicznymi, takimi jak pokrzywka, katar sienny i przewlekły katar. Lewocetyryzyna działa jako antagonista obwodowych receptorów histaminowych H1, zmniejszając zaczerwienienie skóry i uczucie zatkanego nosa. Każda tabletka zawiera 5 mg lewocetyryzyny.

Airathon

Airathon to lek przeciwastmatyczny, który zawiera substancję czynną montelukast. Działa poprzez blokowanie substancji zwanych leukotrienami, które powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych oraz wystąpienie objawów alergii. Jest stosowany w łagodzeniu objawów astmy, pomaga kontrolować astmę i łagodzi objawy sezonowej alergii. Każda tabletka zawiera 10 mg montelukastu.

Alcetyr

Alcetyr to lek przeciwalergiczny, którego substancją czynną jest lewocetyryzyny dichlorowodorek. Stosuje się go w leczeniu objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, w tym przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, oraz w przypadku pokrzywki. Lek jest dostępny na receptę. Zalecana dawka dla dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat to jedna tabletka powlekana na dobę. Lek Alcetyr nie jest zalecany dla dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Alerdes

Alerdes to lek przeciwhistaminowy zawierający substancję czynną desloratadynę. Jest zalecany do stosowania u osób z objawami alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub objawami pokrzywki. Lek dostępny jest na receptę. Alerdes występuje w formie tabletek powlekanych oraz roztworu doustnego.

AlergoTeva

AlergoTeva to lek przeciwalergiczny dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną desloratadynę, która ma działanie przeciwhistaminowe i nie wywołuje senności. Jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia w celu łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz pokrzywką.

Aleric Deslo

Aleric Deslo to lek przeciwhistaminowy III generacji, którego substancją czynną jest desloratadyna. Jest on stosowany do łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz pokrzywką. Lek dostępny jest bez recepty.

Aleric Deslo Active

Aleric Deslo Active

Aleric Deslo Active to lek przeciwhistaminowy III generacji, który zawiera substancję czynną desloratadynę. Jest dostępny bez recepty i jest wskazany do łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz pokrzywką. Lek jest dostępny w postaci niewielkich tabletek o przyjemnym smaku, które rozpadają się w jamie ustnej. Nie wywołuje senności i jest wskazany dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.

Aleric Deslo Pro

Aleric Deslo Pro to lek przeciwhistaminowy trzeciej generacji, który zawiera substancję czynną desloratadynę. Jest stosowany w leczeniu przewlekłego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny) oraz pokrzywki alergicznej. Lek jest dostępny bez recepty.

Aleric Spray

Aleric Spray to lek przeciwalergiczny dostępny bez recepty. Jest przeznaczony do łagodzenia objawów alergii, takich jak katar, swędzenie nosa, pieczenie oczu czy kichanie. Może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Lek zawiera mometazonu furoinian, który podany donosowo łagodzi objawy zapalenia (obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa), kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Alermed

Alermed to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Zawiera substancję czynną cetyryzynę. Jest stosowany w objawowym leczeniu całorocznego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia spojówek oraz w łagodzeniu objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Lek jest dostępny na receptę.

Alero

Alero to lek przeciwalergiczny zawierający cetyryzynę jako substancję czynną. Jest stosowany w leczeniu przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny), alergicznego zapalenia spojówek oraz przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.

Alerzina

Lek Alerzina to lek przeciwalergiczny stosowany w leczeniu objawów alergii sezonowej lub całorocznej u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Preparat zawiera substancję czynną o nazwie cetyryzyna, która blokuje działanie histaminy – substancji wydzielanej przez organizm podczas reakcji alergicznych.

Allefin Allergy

Allefin Allergy to lek przeciwalergiczny, którego substancją czynną jest lewocetyryzyny dichlorowodorek. Jest on stosowany w leczeniu objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, w tym przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, oraz pokrzywką. Lek jest dostępny bez recepty i może być stosowany przez dorosłych, młodzież oraz dzieci powyżej 6 roku życia.

Alleoptical

Alleoptical

Alleoptical to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną – sodu kromoglikanu o stężeniu 20 mg/ml. Jest to lek przeciwalergiczny, stosowany w łagodzeniu objawów oraz leczeniu alergii ocznych u dzieci i dorosłych. Pomaga zarówno na całoroczne alergiczne zapalenie spojówek, jak i na sezonowe, wywołane przez różne rodzaje pyłków. Lek jest dostępny bez recepty.

Allergo-Comod

Allergo-Comod to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną kromoglikan sodowy. Jest stosowany w ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek, na przykład zapalenie spojówek spowodowane katarem siennym, wiosenne alergiczne zapalenie rogówki i spojówek. Lek jest dostępny bez recepty.

Allergodil

Allergodil to lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną azelastynę. Jest dostępny w postaci kropli do oczu oraz aerozolu do nosa. Krople do oczu są wskazane w leczeniu i profilaktyce objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci po ukończeniu 4. roku życia oraz w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci po ukończeniu 12. roku życia. Aerozol do nosa jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny) oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Allergodil SPRINT

Allergodil SPRINT to lek przeciwalergiczny dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną azelastynę, która działa przeciwhistaminowo, łagodząc objawy alergiczne. Lek występuje w postaci aerozolu do nosa i kropli do oczu. Wskazany jest do stosowania w leczeniu i profilaktyce objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci powyżej 4 roku życia, a także w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. W przypadku aerozolu do nosa, lek jest stosowany do łagodzenia objawów alergii takich jak kichanie, wodnista wydzielina z nosa, zatkanie nosa.

ALLERTEC FEXO

Allertec Fexo to lek przeciwalergiczny, który zawiera feksofenadynę jako substancję czynną. Jest stosowany u dorosłych oraz u dzieci w wieku 12 lat i starszych w leczeniu objawów kataru siennego (sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa), takich jak: kichanie, swędzenie nosa, uczucie zatkanego nosa oraz swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Lek jest dostępny bez recepty.

Anosin

Anosin to lek dostępny bez recepty, który zawiera fenylefrynę. Fenylefryna, poprzez skurcz drobnych naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, zmniejsza jej obrzęk, ułatwiając oddychanie i zmniejszając ilość wydzieliny z nosa. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Anosin jest wskazany do doraźnego łagodzenia objawów obrzęku błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu, grypie lub w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (katar sienny).

Apomontessan

Apomontessan to lek przeciwastmatyczny, który rozszerza drogi oddechowe, zmniejszając objawy astmy takie jak kaszel i świszczący oddech. Jest dostępny na receptę. Stosowany jest u dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat, a także u dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Lek ten zapobiega również wysiłkowemu zwężaniu się dróg oddechowych, czyli zwężeniu spowodowanemu wysiłkiem fizycznym.

Asmenol

Asmenol

Asmenol to lek przeciwastmatyczny o działaniu przeciwzapalnym i zapobiegającym skurczom oskrzeli. Jest zalecany dodatkowo lub jako alternatywa do innych leków przeciwzapalnych (kortykosteroidów) w długotrwałym leczeniu astmy. Efekt leczniczy występuje już po podaniu pierwszej dawki i utrzymuje się przez 24 godziny. Asmenol jest dostępny na receptę.

Astepro

Astepro to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera azelastynę chlorowodorek. Jest to substancja należąca do grupy leków przeciwhistaminowych, które zapobiegają działaniu histaminy wytwarzanej przez organizm w wyniku reakcji alergicznej. Astepro stosuje się w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 6 lat i starszych. Lek jest dostępny na receptę.

Avamys

Avamys to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera furoinian flutykazonu. Jest to syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Lek jest stosowany w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 lat. Avamys jest dostępny na receptę.

Azecort

Azecort to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera dwie substancje czynne: azelastynę i flutykazon. Substancje te działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Lek jest stosowany w objawowym leczeniu kataru siennego (sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) o nasileniu ciężkim u osób dorosłych. Azecort jest dostępny na receptę.

Azeflu

Azeflu to lek stosowany w leczeniu objawów alergii. Jest dostępny na receptę. Substancjami czynnymi preparatu są azelastyna oraz flutykonazol. Lek jest szczególnie zalecany w leczeniu astmy o łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim przebiegu pod warunkiem, że jego zastosowanie nie opóźnia rozpoczęcia podawania wziewnych glikokortykosteroidów.

Azelastin Comod

Azelastin Comod to lek w postaci kropli do oczu, zawierający chlorowodorek azelastyny, który należy do grupy leków przeciwhistaminowych. Lek jest stosowany w celu leczenia i zapobiegania dolegliwościom oczu spowodowanym przez katar sienny (alergiczne zapalenie spojówek) u dorosłych i dzieci w wieku 4 lat i powyżej. Jest również stosowany w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej. Azelastin Comod jest dostępny bez recepty.

Azelastin POS

Azelastin POS to lek przeciwhistaminowy dostępny w postaci aerozolu do nosa i kropli do oczu. Substancją czynną jest azelastyna, która blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1), hamując działanie histaminy, substancji biorącej udział w powstawaniu objawów zapalnych i alergicznych. Azelastin POS łagodzi objawy alergiczne takie jak obrzęk i świąd błon śluzowych, kichanie i wyciek z nosa. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania leku jest alergiczne zapalenie śluzówki nosa oraz alergiczne zapalenie spojówek.

Azelastin URSAPHARM

Azelastin URSAPHARM to lek przeciwhistaminowy dostępny w postaci kropli do oczu oraz aerozolu do nosa. Substancja czynna, azelastyna, hamuje działanie histaminy, substancji wydzielanej w organizmie podczas reakcji alergicznej. Lek jest stosowany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz w leczeniu i zapobieganiu dolegliwościom oczu spowodowanym przez katar sienny (alergiczne zapalenie spojówek). Azelastin URSAPHARM jest dostępny bez recepty.

Azelastine-Brown

Azelastine-Brown to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną azelastynę. Jest wskazany do leczenia i zapobiegania objawom sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci od 4. roku życia, a także do leczenia objawów niesezonowego (całorocznego) alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych. Lek jest dostępny na receptę.

Azomyr

Azomyr to lek przeciwalergiczny, który zawiera substancję czynną desloratadynę. Jest stosowany do łagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (zapalenie przewodów nosowych spowodowane alergią, na przykład katarem siennym lub uczuleniem na roztocza) oraz pokrzywki idiopatycznej (choroba skóry wywołana przez alergię, której objawy obejmują świąd i wysypkę). Lek jest dostępny na receptę.

Bellix

Bellix to lek przeciwhistaminowy, który zawiera substancję czynną bilastynę. Stosuje się go w celu złagodzenia objawów kataru siennego, takich jak kichanie, świąd, katar, wyciek wydzieliny z nosa i zatkanego nosa oraz zaczerwienione i łzawiące oczy. Ponadto, Bellix może być stosowany w leczeniu innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz swędzących wysypek skórnych, takich jak pokrzywka. Jest dostępny na receptę.

Krople, spraye oraz tabletki na katar sienny i alergiczny nieżyt nosa

Spis leków stosowanych w leczeniu kataru siennego.

Zobacz także:

Doustne preparaty na alergię
Krople do oczu na alergię
Odczulanie (immunoterapia alergenowa)
Pokrzywka – preparaty na alergie skórne
Wszystkie leki na alergię

Katar sienny jest częstą dolegliwością, która może się przydarzyć praktycznie każdemu. Bardzo ważny jest bowiem fakt, iż uczulenie można nabyć praktycznie w każdym wieku. Katar sienny ma najczęściej charakter wodnistej, „lejącej się” z nosa wydzieliny, najczęściej bezbarwnej. Objaw ten występuje w okresach największego pylenia alergenów, na które jesteśmy uczuleni. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy!

Katar sienny i leki, jakie wybrać?

Generalnie rzecz biorąc, leki antyhistaminowe – czyli przeciwalergiczne – nie są zbyt szkodliwe dla organizmu. Niemniej jednak najlepszą ich formą jest forma miejscowa. Z tego powodu w przypadku wystąpienia kataru siennego lekarze zalecają w pierwszej kolejności sięgnięcie po dostępne bez recepty preparaty donosowe. Na rynku nie ma ich zbyt dużo, jednak dla osób, u których występuje katar jako jedyny objaw alergii, jest to dobre rozwiązanie.

Warto jednak podkreślić, iż bardzo często katar jest tylko jednym z objawów uczulenia. Drugim bardzo często współwystępującym objawem jest łzawienie oczu. Z tego powodu niektórzy – zarówno lekarze jak i pacjenci – uważają, iż zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są doustne leki antyhistaminowe. Działają one wtedy na wszystkie objawy alergii hamując zarówno katar sienny, jak i łzawienie oczu. Na rynku dostępne są preparaty bez recepty, jak i wydawane tylko na receptę. Z reguły różnią się one tylko liczbą tabletek zawartych w opakowaniu.

Jak wybrać dobry lek?

Przy wyborze odpowiedniego leku przeciwhistaminowego warto kierować się nie tylko ceną, lecz substancją czynną zawartą w preparacie. Ogólnie leki antyhistaminowe dzielą się na leki pierwszej i drugiej generacji. Zdecydowanie lepszym wyborem są substancje należące do drugiej generacji, które nie powodują zmęczenia i senności.

Substancje czynne wykorzystywane do leczenia schorzeń o charakterze alergicznym:

Adrenalina
Cetyryzyna
Chlorek dwuwodny wapnia
Deksametazon
Desloratadyna
Feksofenadyna
Fenylefryna
Flutykazon
Hydrokortyzon
Kromoglikan sodu
Ksylometazolina
Lewocetyryzyna
Loratadyna
Metyloprednizolon
Mometazon
Oksymetazolina
Oksymetazolina
Prednizolon
Pseudoefedryna
Rupatadyna