Leki na katar sienny
Krople, spraye oraz tabletki na katar sienny i alergiczny nieżyt nosa
Spis leków stosowanych w leczeniu kataru siennego.
Katar sienny jest częstą dolegliwością, która może się przydarzyć praktycznie każdemu. Bardzo ważny jest bowiem fakt, iż uczulenie można nabyć praktycznie w każdym wieku. Katar sienny ma najczęściej charakter wodnistej, „lejącej się” z nosa wydzieliny, najczęściej bezbarwnej. Objaw ten występuje w okresach największego pylenia alergenów, na które jesteśmy uczuleni. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy!
Katar sienny i leki, jakie wybrać?
Generalnie rzecz biorąc, leki antyhistaminowe – czyli przeciwalergiczne – nie są zbyt szkodliwe dla organizmu. Niemniej jednak najlepszą ich formą jest forma miejscowa. Z tego powodu w przypadku wystąpienia kataru siennego lekarze zalecają w pierwszej kolejności sięgnięcie po dostępne bez recepty preparaty donosowe. Na rynku nie ma ich zbyt dużo, jednak dla osób, u których występuje katar jako jedyny objaw alergii, jest to dobre rozwiązanie.
Warto jednak podkreślić, iż bardzo często katar jest tylko jednym z objawów uczulenia. Drugim bardzo często współwystępującym objawem jest łzawienie oczu. Z tego powodu niektórzy – zarówno lekarze jak i pacjenci – uważają, iż zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są doustne leki antyhistaminowe. Działają one wtedy na wszystkie objawy alergii hamując zarówno katar sienny, jak i łzawienie oczu. Na rynku dostępne są preparaty bez recepty, jak i wydawane tylko na receptę. Z reguły różnią się one tylko liczbą tabletek zawartych w opakowaniu.
Jak wybrać dobry lek?
Przy wyborze odpowiedniego leku przeciwhistaminowego warto kierować się nie tylko ceną, lecz substancją czynną zawartą w preparacie. Ogólnie leki antyhistaminowe dzielą się na leki pierwszej i drugiej generacji. Zdecydowanie lepszym wyborem są substancje należące do drugiej generacji, które nie powodują zmęczenia i senności.