Dymista

Podmiot odpowiedzialnyViatris Healthcare Limited
Kod ATCR01AD58
ProceduraDCP
SubstancjaAzelastyna, Flutykazon

Źródła / bibliografia:

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dymista?

Lek Dymista zawiera dwie substancje czynne: azelastyny chlorowodorek i flutykazonu propionian.

• Azelastyny chlorowodorek należy do grupy leków zwanych lekami przeciwhistaminowymi.
Leki przeciwhistaminowe działają poprzez zapobieganie działaniu substancji takich jak histamina, które organizm produkuje jako część reakcji alergicznej i przez to zmniejszają objawy alergicznego nieżytu nosa.
• Flutykazonu propionian należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami, które zmniejszają stan zapalny.

Lek Dymista stosowany jest w celu złagodzenia objawów sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, jeśli stosowanie innych podawanych donosowo preparatów zawierających tylko lek przeciwhistaminowy lub kortykosteroid uważa się za niewystarczające.

Sezonowy i całoroczny alergiczny nieżyt nosa to rodzaj reakcji alergicznej na takie substancje jak pyłki roślin (katar sienny), roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, kurz czy sierść zwierząt domowych.

Lek Dymista łagodzi objawy alergii, na przykład: wyciek z nosa, wyciek z nozdrzy tylnych, kichanie, swędzenie i zatkanie nosa.

Jaki jest skład Dymista, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: azelastyny chlorowodorek i flutykazonu propionian.
W każdym gramie zawiesiny znajduje się 1000 mikrogramów azelastyny chlorowodorku i 365 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Po każdym naciśnięciu dozownika (0,14 g) uwalnianych jest 137 mikrogramów azelastyny chlorowodorku (= 125 mikrogramów azelastyny) i 50 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Pozostałe składniki to: Disodu edetynian, glicerol, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, alkohol fenyloetylowy i woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Dymista – jak stosować ten lek?

Lek Dymista należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Aby leczenie przyniosło największe korzyści, lek Dymista musi być stosowany regularnie.
Należy unikać kontaktu z oczami.

Dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i starsza)
• Zaleca się stosowanie jednej dawki do każdego otworu nosowego rano i wieczorem.

Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat
• Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Stosowanie u osób z zaburzeniami czynności nerek i wątroby
• Brak danych dotyczących stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki leku do nosa istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli cokolwiek pacjenta zaniepokoi lub gdy przez dłuższy czas podawana była dawka większa niż zalecana. Jeśli ktokolwiek, w szczególności dziecko, przypadkowo wypije lek Dymista, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dymista – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dymista w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem leku Dymista należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Dymista – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Dymista przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dymista - (137 mcg + 50 mcg)/dawkę donosową, Aerozol do nosa, zawiesina (Azelastini hydrochloridum + Fluticasoni propionas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Dymista m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dymista - (137 mcg + 50 mcg)/dawkę donosową, Aerozol do nosa, zawiesina (Azelastini hydrochloridum + Fluticasoni propionas)

Opinie o Dymista - forum pacjentów

Stosujesz Dymista? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

18 komentarzy do “Dymista”

  1. jestem alergikiem od lat. stosowalam sporo sprayów do nosa. Nie pomagało nic. uzależniłam się od typowych sprayów których nie można stosować dłużej niz 14 dni. np sudafed. stosowalam je wiecej niż 2 zalecane razy dziennie(dochodzilo do 10 razy) myślałam, że juz nie ma dla mnie ratunku. trwalo to dluzej niz 2 lata…
    dymista jest pierwszym lekiem który mi pomaga. chwilkę po użyciu nos jest bardzo zatkany, jednak po czasie jestem w stanie oddychać. czuję się jak nowonarodzona. nie jest idealnie ale z kazdym dniem czuję się lepiej.
    ciekawostka co to aplikowania dymisty.
    warto po psiknieciu pochylić mocno głowę w dół aby lek mógł spłynąć tam gdzie powinien, a nie do gardła. :)

    Odpowiedz
    • Hey. Od 2 miesiecy stosuję te krople, ale zauważyłem problemy ze zgagą. Nigdy nie miałam tego problemu. Odżywiam się bardzo zdrowo, więc na pewno to nie przez dietę. Jutro idę do lekarza zapytam co myśli na ten temat. Możliwe, że stosuję krople nie prawidłowo bo od razu spływają mi do gardła. Gdzie czytałam,że to może podrażniać żołądek.

      Odpowiedz
  2. Po trzech dniach brania 2*1 co 12h rano wstałam z opuchniętą górną wargą i nie fajne uczucie z tyłu gardła. Muszę na chwilę przestać i zobaczę po paru dniach.
    Pierwsze dni strasznie mnie zatykało, oddychałam tylko buzią, masakra.

    Odpowiedz
  3. Podaję go synowi od dwóch miesięcy i owszem brak oznak alergii, ale niestety skarży się na brak siły (np do biegania), osłabienie, bóle mięśni, , można wyczytać z ulotki te skutki uboczne a szkoda bo gra w piłkę.

    Odpowiedz
  4. Co z tego że działa jak wszystkie te krople maja rakotworczy polisorbat 80 a wszystkie leki przeciwhistiaminowe maja rakowtorczy dwvlenek tytanu jakiś DRAMAT!!!! Nie znalazłam kropli bez tego syfu ani leku

    Odpowiedz
  5. Alergia na pyłki drzew – bardzo silne objawy. U mnie Dymista działa rewelacyjnie – praktycznie eliminuje wszystkie (katar, potężne kichanie, alergia skórna na twarzy, piekące oczy, podrażnienie). Super lek.

    Odpowiedz
  6. Nareszcie lek, który pomaga na chore zatoki. Mogę funkcjonować bez zatkanego nosa, bez kaszlu i bólu głowy. Polecam wszystkim

    Odpowiedz

Dodaj komentarz