Zatkany nos – skuteczne leki na katar

Katar to typowy objaw przeziębienia i grypy, który dotyka osób w każdym wieku. Nazywany jest również nieżytem nosa, zapaleniem śluzówki lub obrzękiem błony śluzowej nosa. Jest dolegliwością uciążliwą i często utrudnia normalne oddychanie. Istnieje wiele leków pomagających w leczeniu kataru, ale który z nich jest najlepszy? Czy wszystkie preparaty działają tak samo? Jak wybrać dobry lek na katar bez recepty?

Rodzaje kataru

Istnieje wiele odmian kataru i nie każdy przebiega tak samo. Wyróżniamy:

  • katar wirusowy – pojawia się w przebiegu infekcji wirusowych i z początku jest wodnisty, a wraz z rozwojem choroby gęstnieje;
  • katar bakteryjny – zwany również ropnym, pojawia się w przebiegu infekcji bakteryjnych. Wydzielina może mieć kolor od żółtego do zielonego;
  • katar naczynioruchowy – może być spowodowany zjedzeniem ostrej potrawy, nagłą zmianą temperatury lub silną ekspozycją na światło. Zwykle jest wodnisty i mija równie szybko jak się pojawił;
  • katar alergiczny (sienny) – spowodowany jest kontaktem z alergenem np. pyłkami roślin, sierścią zwierząt. Zwykle jest wodnisty i towarzyszy mu kichanie oraz łzawienie oczu. W zależności od alergenu może być sezonowy, przewlekły lub całoroczny.
katar

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).

Popularne leki na katar

Wiele osób traktuje katar, jaką łagodną przypadłość, z którą nic nie należy robić, ponieważ za chwilę minie. Jednak kiedy nie przechodzi i zaczyna utrudniać oddychanie kierujemy swoje kroki do apteki. Wybór leków na katar jest ogromny i tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy. Najpopularniejszym lekiem jest spray lub krople na katar, które miejscowo obkurczają śluzówkę nosa powodując zmniejszenie wydzieliny z nosa, co ułatwia oddychanie. W skład tych preparatów wchodzi ksylometazolina lub oksymetazolina. Leki z tym składem można stosować maksymalnie 3-5 dni. 

Reklama

Tabletki na katar

Kolejnym, równie często wybieranym lekiem są tabletki zawierające w swym składzie pseudoefedrynę, fenylefrynę lub połączenie ibuprofenu z pseudoefedryną. Pseudoeferdyna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, redukuje ilość wyciekającej wydzieliny oraz odblokowuje zatoki. Zażycie tabletki na katar łagodzi objawy już po 30 minutach a efekt leczniczy utrzymuje się przez około 3-4 godziny. Ważne, aby nie przekraczać zalecanych dawek leku, ponieważ może to grozić bólem głowy, a nawet zaburzeniami rytmu serca. 

Katar alergiczny

W przypadku kataru siennego stosuje się inne substancje niż przy katarze związanym z infekcją. Najczęściej są to leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd i zahamowują wyciek wydzieliny z nosa. Dodatkowo łagodzą inne objawy alergii, takie jak: kichanie, łzawienie oczu i świąd. Wśród takich substancji wyróżniamy loratadynę, cetyryzynę czy feksofenadynę

Jeżeli leki na katar dostępne bez recepty nie pomagają, a katar utrzymuje się przez dłuższy należy skonsultować się z lekarzem. Przewlekły katar oprócz alergii może również oznaczać zapalenie zatok, które jest poważną chorobą. Leczenie zapalenia zatok może obejmować antybiotykoterapię i konieczność zastosowania sterydów doustnych lub donosowych.