Skuteczne leki na katar

Katar to typowy objaw przeziębienia i grypy, który dotyka osób w każdym wieku. Nazywany jest również nieżytem nosa, zapaleniem śluzówki lub obrzękiem błony śluzowej nosa. Jest dolegliwością uciążliwą i często utrudnia normalne oddychanie. Istnieje wiele leków pomagających w leczeniu kataru, ale który z nich jest najlepszy? Czy wszystkie preparaty działają tak samo? Jak wybrać dobry lek na katar bez recepty?

Rodzaje kataru

Istnieje wiele odmian kataru i nie każdy przebiega tak samo. Wyróżniamy:

  • katar wirusowy – pojawia się w przebiegu infekcji wirusowych i z początku jest wodnisty, a wraz z rozwojem choroby gęstnieje;
  • katar bakteryjny – zwany również ropnym, pojawia się w przebiegu infekcji bakteryjnych. Wydzielina może mieć kolor od żółtego do zielonego;
  • katar naczynioruchowy – może być spowodowany zjedzeniem ostrej potrawy, nagłą zmianą temperatury lub silną ekspozycją na światło. Zwykle jest wodnisty i mija równie szybko jak się pojawił;
  • katar alergiczny (sienny) – spowodowany jest kontaktem z alergenem np. pyłkami roślin, sierścią zwierząt. Zwykle jest wodnisty i towarzyszy mu kichanie oraz łzawienie oczu. W zależności od alergenu może być sezonowy, przewlekły lub całoroczny.
leki na przeziębienie

Popularne leki na katar

Wiele osób traktuje katar, jaką łagodną przypadłość, z którą nic nie należy robić, ponieważ za chwilę minie. Jednak kiedy nie przechodzi i zaczyna utrudniać oddychanie kierujemy swoje kroki do apteki. Wybór leków na katar jest ogromny i tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy. Najpopularniejszym lekiem jest spray lub krople na katar, które miejscowo obkurczają śluzówkę nosa powodując zmniejszenie wydzieliny z nosa, co ułatwia oddychanie. W skład tych preparatów wchodzi ksylometazolina lub oksymetazolina. Leki z tym składem można stosować maksymalnie 3-5 dni. 

Reklama

Tabletki na katar

Kolejnym, równie często wybieranym lekiem są tabletki zawierające w swym składzie pseudoefedrynę, fenylefrynę lub połączenie ibuprofenu z pseudoefedryną. Pseudoeferdyna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, redukuje ilość wyciekającej wydzieliny oraz odblokowuje zatoki. Zażycie tabletki na katar łagodzi objawy już po 30 minutach a efekt leczniczy utrzymuje się przez około 3-4 godziny. Ważne, aby nie przekraczać zalecanych dawek leku, ponieważ może to grozić bólem głowy, a nawet zaburzeniami rytmu serca. 

Katar alergiczny

W przypadku kataru siennego stosuje się inne substancje niż przy katarze związanym z infekcją. Najczęściej są to leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd i zahamowują wyciek wydzieliny z nosa. Dodatkowo łagodzą inne objawy alergii, takie jak: kichanie, łzawienie oczu i świąd. Wśród takich substancji wyróżniamy loratadynę, cetyryzynę czy feksofenadynę. 

Jeżeli leki na katar dostępne bez recepty nie pomagają, a katar utrzymuje się przez dłuższy należy skonsultować się z lekarzem. Przewlekły katar oprócz alergii może również oznaczać zapalenie zatok, które jest poważną chorobą. Leczenie zapalenia zatok może obejmować antybiotykoterapię i konieczność zastosowania sterydów doustnych lub donosowych.