Orinox HA

Orinox HA to lek z grupy sympatykomimetyków, stosowany w leczeniu chorób nosa. Jego składnik aktywny, ksylometazoliny chlorowodorek, działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, co skutecznie łagodzi objawy przeziębienia lub zapalenia zatok.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Orinox HA należy do grupy leków nazywanych sympatykomimetykami, które są stosowane w leczeniu chorób nosa. Lek zawiera ksylometazoliny chlorowodorek jako substancję czynną, która redukuje przekrwienie błony śluzowej nosa, co zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa.

Orinox HA stosuje się w objawowym leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa z wydzieliną z nosa spowodowanego przeziębieniem lub zapaleniem zatok.

Działanie leku rozpoczyna się w ciągu kilku minut i utrzymuje się do kilku godzin.

Orinox HA jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Skład

− Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Jedna dawka (140 mikrolitrów) zawiera 0,140 miligramów ksylometazoliny chlorowodorku.

− Pozostałe składniki leku to: woda morska oczyszczona, potasu diwodorofosforan, sodu hialuronian, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
1 rozpylenie leku do każdego otworu nosowego, nie więcej niż 3 razy na dobę.
Nie wolno stosować leku Orinox HA dłużej niż 5 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Stosowanie leku
można powtórzyć po kilkudniowym przerwaniu leczenia.
Nie wolno przekraczać zalecanej dawki.
Jeśli po upływie 5 dni ciągłego leczenia nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie u dzieci
Orinox HA nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Inne moce farmaceutyczne mogą być bardziej odpowiednie do podawania tej grupie pacjentów.

Przedawkowanie

W razie zastosowania zbyt dużej dawki tego leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie może wystąpić zarówno przy podawaniu donosowym, jak i doustnym.
Przedawkowanie, zwłaszcza u małych dzieci, może wywołać następujące objawy: lęk, pobudzenie, urojenia (omamy) lub drgawki na przemian ze zmniejszeniem temperatury ciała, bardzo skrajną postacią senności aż do utraty przytomności (letargu) i śpiączki. Innymi objawami przedawkowania mogą być: zwężenie źrenic, a nawet rozszerzenie źrenic, pocenie się, bladość, niebieskawe zabarwienie (sinica) skóry i błon śluzowych, kołatanie serca i bezdech (tymczasowe zaprzestanie oddychania).

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjentka jest w ciąży. Lekarz zdecyduje, czy można bezpiecznie stosować lek. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania ksylometazoliny podczas ciąży.

Karmienie piersią
Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy przenika do mleka matki i nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Lekarz podejmie decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy przerwać leczenie ksylometazoliną, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki. Ponieważ przedawkowanie może prowadzić do zmniejszenia produkcji mleka, szczególnie ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki ksylometazoliny podczas karmienia piersią.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Orinox HA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Orinox HA (forum)

Stosujesz Orinox HA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Orinox HA”

  1. Skuszony promocja 3 opakowanie za 1 grosz kupiłem ten specyfik. W mojej opinii nie jest tak skuteczny jak iine krople z xylometazolin. Nie polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Orinox HA. Podziel się doświadczeniami na forum.