Spis leków zawierających substancję: Ksylometazolina

Disnemar Xylo

Disnemar Xylo to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ksylometazolinę. Jest to lek stosowany do krótkotrwałego leczenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, co zmniejsza jej obrzęk i ułatwia oddychanie przez nos. Wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 10 lat, szczególnie przy niedrożności przewodów nosowych wywołanej stanem obrzękowym śluzówki i katarem, a także przy katarze siennym i zapaleniu zatok przynosowych.

Ksylometazolin Chlorowodorek Basic Pharma

Ksylometazolin Chlorowodorek Basic Pharma to lek, który zawiera substancję czynną ksylometazolinę. Działa on poprzez zwężanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, co skutkuje zmniejszeniem jej obrzęku i ułatwia oddychanie. Lek jest stosowany w leczeniu objawów takich jak nieżyt nosa, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie zatok oraz ostre zapalenie ucha środkowego. Jest dostępny bez recepty.

Nasic

Nasic to lek w postaci aerozolu do nosa, który pomaga udrożnić zatkany nos podczas przeziębienia lub po operacji nosa. Substancjami czynnymi leku są chlorowodorek ksylometazoliny oraz deksopantenol. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa. Nasic jest dostępny bez recepty.

Nasic Kids

Nasic Kids to lek w postaci aerozolu do nosa przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia. Pomaga udrożnić małe noski i łagodzi podrażnienia. Stosowany jest w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych przy przeziębieniu oraz po operacji nosa. Nasic Kids ułatwia oddychanie i sprawia, że zatkany nos przy przeziębieniu staje się mniej uciążliwy dla maluchów. Jest dostępny bez recepty.

Orinox

Orinox to lek, który jest dostępny na receptę. Jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Głównie stosowany jest w przypadku trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych, wczesnego budzenia w godzinach porannych związanych ze stresem bądź zmianą stref czasowych. Substancją czynną leku jest doksylaminy wodorobursztynian.

Orinox HA

Rosamera to lek, który jest skojarzeniem trzech substancji czynnych: rozuwastatyny, peryndoprylu i amlodypiny. Rozuwastatyna pomaga kontrolować wysokie stężenie cholesterolu, a peryndopryl i amlodypina pomagają kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie tętnicze). Lek jest przepisywany do stosowania u dorosłych pacjentów w leczeniu zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia) i jednocześnie występującego wysokiego stężenia cholesterolu. Rosamera jest dostępny na receptę.

Otrivin

Otrivin to lek w postaci aerozolu do nosa, którego substancją czynną jest chlorowodorek ksylometazoliny. Działa on poprzez obkurczanie naczyń błony śluzowej nosa, co zmniejsza ilość wydzieliny i ułatwia oddychanie. Jest stosowany w leczeniu nadmiernego przekrwienia błony śluzowej nosa występującego w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok oraz w celu ułatwienia odpływu wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Otrivin 0,05%

Otrivin 0,05%

Otrivin 0,05% to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Substancją czynną jest ksylometazolina, która działa miejscowo, obkurczając naczynia krwionośne i tym samym zmniejszając przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku nadmiernego przekrwienia błony śluzowej nosa występującego w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Lek ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego.

Otrivin 0,1%

Otrivin

Otrivin 0,1% to lek dostępny bez recepty, który jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Substancją czynną jest ksylometazolina, która poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. Lek jest wskazany do stosowania przy zatkanym nosie, któremu towarzyszy obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Działa już po kilku minutach od podania, a efekt utrzymuje się nawet do 12 godzin.

Otrivin dla dzieci

Otrivin dla dzieci

Otrivin dla dzieci to lek dostępny bez recepty, który zawiera chlorowodorek ksylometazoliny jako składnik aktywny. Stosowany jest w celu zmniejszenia przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie. Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Wskazania do stosowania to nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok.

Otrivin Ipra MAX

Otrivin ipra Max

Otrivin Ipra MAX to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera dwie substancje czynne: ksylometazolinę i bromek ipratropiowy. Ksylometazolina działa obkurczająco na naczynia krwionośne nosa, zmniejszając obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, natomiast bromek ipratropiowy zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Lek stosuje się w leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa z wodnistą wydzieliną z nosa (katar), które towarzyszy przeziębieniu. Otrivin Ipra MAX jest dostępny bez recepty.

Otrivin Katar i Zatoki

Otrivin Katar i Zatoki

Otrivin Katar i Zatoki to lek bez recepty, który zawiera ksylometazolinę, mentol i eukaliptol. Lek zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiając oddychanie. Może być stosowany w przeziębieniu, katarze siennym, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok i ucha środkowego. Lek daje uczucie chłodu na błonach śluzowych nosa. Działa już po 2 minutach i przez 12 godzin. Jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

Otrivin Menthol

Otrivin Menthol

Otrivin Menthol to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo w celu zmniejszenia przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa. Substancją czynną jest ksylometazoliny chlorowodorek. Lek jest w postaci aerozolu do nosa, który ułatwia oddychanie przez nos i udrażnia go. Dodatkowo działa nawilżająco i przeciwdziała wysuszaniu się błony śluzowej. Wspomaga odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok. Zawiera substancje pomocnicze, takie jak mentol i eukaliptol, które dają na błonach śluzowych uczucie chłodu. Jest stosowany w przypadku nadmiernego przekrwienia śluzówki nosa towarzyszącego przeziębieniu, alergicznemu zapaleniu śluzówki nosa, kataru siennemu oraz zapaleniu zatok.

Otrivin Regeneracja

Otrivin Regeneracja

Otrivin Regeneracja to lek działający miejscowo na zatkanie i obrzęk nosa. Zawiera dwie substancje czynne: ksylometazolinę, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, i dekspantenol, który chroni i regeneruje błonę śluzową nosa. Stosuje się go w przebiegu przeziębienia, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok lub w leczeniu wspomagającym gojenia się ran skóry i błony śluzowej. Jest dostępny bez recepty.

Septanazal dla dorosłych

Septanazal dla dorosłych to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera ksylometazoliny chlorowodorek oraz deksopantenol. Lek ten obkurcza naczynia krwionośne nosa, zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny, łagodzi uczucie zatkanego nosa, wspomaga gojenie się ran oraz działa ochronnie na nabłonek błony śluzowej nosa. Jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej w nieżycie nosa oraz w leczeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa, w leczeniu niealergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a także w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa. Septanazal dla dorosłych jest dostępny bez recepty.

Septanazal dla dzieci

Septanazal dla dzieci to lek w postaci aerozolu do nosa, który jest stosowany w leczeniu nieżytu nosa. Składniki czynne to ksylometazoliny chlorowodorek i deksopantenol. Lek jest wskazany do stosowania w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej w nieżycie nosa oraz w leczeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa. Może być również stosowany w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa. Jest dostępny bez recepty.

Snup

Snup to lek, którego substancją czynną jest ksylometazolina. Powoduje ona zwężenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, co tym samym zmniejsza obrzęk wywołany różnymi przyczynami i ułatwia oddychanie przez nos. Lek Snup jest stosowany w celu krótkotrwałego leczenia niedrożności nosa z katarem spowodowanej przeziębieniem lub zapaleniem zatok przynosowych u dzieci w wieku od 12 lat i u dorosłych. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Sudafed XyloSpray

Sudafed XyloSpray to lek dostępny bez recepty, który zawiera ksylometazolinę. Jest to substancja czynna, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Lek ten jest wskazany do stosowania w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Sudafed XyloSpray zaczyna działać już w ciągu 2 minut po zastosowaniu i jego działanie utrzymuje się do 10 godzin.

Sudafed Xylospray DEX

Sudafed Xylospray DEX to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera dwie substancje czynne: ksylometazolinę i deksopantenol. Ksylometazolina działa obkurczająco na naczynia krwionośne, co zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, natomiast deksopantenol wspomaga regenerację nabłonka. Lek jest stosowany do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz w wspomagającym leczeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa. Sudafed Xylospray DEX jest dostępny bez recepty.

Sudafed Xylospray DEX dla dzieci

Sudafed Xylospray DEX dla dzieci to lek w postaci aerozolu do nosa, który jest stosowany głównie, aby zmniejszyć obrzęk i leczyć uszkodzenia błony śluzowej. Lek zawiera 2 substancje czynne: chlorowodorek ksylometazoliny, który powoduje szybkie obkurczenie naczyń krwionośnych w nosie, co ułatwia oddychanie, oraz deksopantenol, który przyspiesza gojenie się ran oraz chroni błonę śluzową nosa. Wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Jest dostępny bez recepty.

Sudafed XyloSpray dla dzieci

Sudafed XyloSpray dla dzieci to aerozol do nosa, którego substancją czynną jest ksylometazolina. Lek pomaga zmniejszać obrzęk błony śluzowej nosa i ułatwiać oddychanie. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu niedrożności nosa lub zatok z wodnistą wydzieliną. Dodatkowo, zawarty w leku kwas hialuronowy chroni i nawilża śluzówkę nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Sudafed XyloSpray HA

Sudafed XyloSpray HA to aerozol do nosa, którego substancją czynną jest ksylometazolina. Lek ten działa poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie. Jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w ostrym zapaleniu błony śluzowej, w naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Może być również stosowany do ułatwienia odpływu wydzieliny w zapaleniu zatok przynosowych oraz w zapaleniu trąbki słuchowej ucha środkowego połączonym z przeziębieniem. Lek jest dostępny bez recepty.

Sudafed XyloSpray HA dla dzieci

Sudafed XyloSpray HA dla dzieci to lek dostępny bez recepty, który zawiera ksylometazolinę. Jest to substancja czynna, która pomaga zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiając tym samym oddychanie. Dodatkowo, lek zawiera kwas hialuronowy, który nawilża i chroni błonę śluzową nosa. Lek jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowego przekrwienia błony śluzowej nosa w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa lub zapalenia zatok u dzieci.

Xedine HA

Xedine HA to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ksylometazolinę. Jest to lek pobudzający receptory alfa-adrenergiczne, stosowany w celu obkurczenia naczyń krwionośnych nosa. Stosowany miejscowo na błonę śluzową nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz ogranicza ilość wydzieliny. Preparat jest wskazany do stosowania w krótkotrwałym leczeniu objawowym przekrwienia błony śluzowej nosa w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa lub zapalenia zatok.

Xedine HA dla dzieci

Xedine HA dla dzieci to lek stosowany w leczeniu chorób nosa, takich jak nieżyt nosa lub zapalenie zatok. Lek zawiera chlorowodorek ksylometazoliny, który pomaga zwężać naczynia krwionośne w nosie, co skutecznie zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Xedine HA dla dzieci o mocy 0,5 mg/ml jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Jest dostępny na receptę.

Xylo-Pantenol

Xylo-Pantenol to aerozol do nosa, który zawiera dwie substancje czynne: chlorowodorek ksylometazoliny i deksopantenol. Lek ten zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, wspomaga gojenie ran i działa ochronnie na błonę śluzową. Jest wskazany do stosowania u dzieci powyżej 6 roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Xylo-Pantenol jest dostępny bez recepty.

Xylo-Pantenol Kids

Xylo-Pantenol Kids to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa. Lek ten zawiera dwie substancje czynne – ksylometazolinę i deksopantenol. Ksylometazolina obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa. Deksopantenol jest pochodną kwasu pantotenowego, witaminy wspomagającej gojenie się ran i działającej ochronnie na błony śluzowe. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.

Xylodex 0,05%

Xylodex 0,05% to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera jako substancje czynne ksylometazoliny chlorowodorek i deksopantenol. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Jest dostępny bez recepty i przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Xylodex 0,05% regeneracja

Xylodex 0,05% regeneracja

Xylodex 0,05% regeneracja to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera ksylometazolinę chlorowodorku oraz deksopantenol – witaminę B. Dzięki swoim składnikom, Xylodex 0,05% regeneracja działa na błonę śluzową nosa, zmniejszając jej obrzęk i przekrwienie oraz ułatwiając odpływ wydzieliny z zatok. Lek jest stosowany w objawowym leczeniu niedrożności nosa podczas przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Xylodex 0,1%

Xylodex 0,1% to lek w postaci aerozolu do nosa, który obkurcza i zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, jednocześnie przyśpieszając jej regenerację. Substancjami czynnymi preparatu są chlorowodorek ksylometazoliny i deksopantenol. Lek jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Xylodex 0,1% jest dostępny bez recepty.

Xylodex 0,1% regeneracja

Xylodex 0,1% regeneracja

Xylodex 0,1% regeneracja to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera w swoim składzie ksylometazoliny chlorowodorek oraz deksopantenol – witaminę B. Dzięki temu lekowi, błona śluzowa nosa zostaje zregenerowana, a obrzęk i przekrwienie zostają zredukowane. Dodatkowo, Xylodex 0,1% regeneracja pomaga w usuwaniu wydzieliny z zatok, co ułatwia oddychanie. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Jest dostępny bez recepty.

Xylogel 0,05%

Xylogel 0,05%

Xylogel 0,05% to lek w postaci żelu, który zawiera ksylometazoliny chlorowodorek. Zastosowany na błonę śluzową nosa, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza ilość wydzieliny, co łagodzi katar. Jest stosowany w leczeniu pomocniczym ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz ostrego zapalenia ucha środkowego – w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Lek jest dostępny bez recepty.

Xylogel 0,1%

Xylogel 0,1%

Xylogel 0,1% to lek dostępny bez recepty, który zawiera ksylometazolinę. Jest to substancja czynna o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne. Po zastosowaniu na błonę śluzową nosa, Xylogel 0,1% zwęża naczynia krwionośne, co skutkuje zmniejszeniem obrzęku i przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz ogranicza ilość wydzieliny. Lek jest wskazany w leczeniu pomocniczym ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz ostrego zapalenia ucha środkowego.

Xylogel dla dzieci

Xylogel dla dzieci to żel do stosowania do nosa, przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Zawiera substancję czynną ksylometazolinę, która działa na receptory alfa-adrenergiczne, powodując zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa. Lek jest stosowany w leczeniu pomocniczym ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz ostrego zapalenia ucha środkowego. Xylogel dla dzieci jest dostępny bez recepty.

Xylometazolin 123ratio

Xylometazolin 123ratio to lek udrażniający o miejscowym działaniu, który zawiera substancję czynną zwaną ksylometazoliną. Działa poprzez zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej, co łagodzi uczucie „zatkanego” nosa i zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia objawów niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych. Xylometazolin 123ratio jest dostępny bez recepty.

Xylometazolin APTEO MED

Xylometazolin APTEO MED to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ksylometazolinę. Jest to lek udrażniający o miejscowym działaniu, który zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i łagodzi uczucie „zatkanego” nosa. Lek jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych. Produkt przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Xylometazolin Fortis

Xylometazolin Fortis to lek, którego substancją czynną jest ksylometazoliny chlorowodorek. Jest to miejscowo działający lek, który poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Xylometazolin Fortis jest nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące m.in. w przebiegu przeziębienia lub kataru siennego. Lek jest dostępny bez recepty.

Xylometazolin Teva

Xylometazolin Teva to lek w postaci aerozolu do nosa, który zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i łagodzi uczucie “zatkanego” nosa. Jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawów niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych. Xylometazolin Teva jest dostępny w dwóch stężeniach: 1 mg/ml dla dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych oraz 0,5 mg/ml dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Jest to lek dostępny bez recepty.

Xylometazolin Vibrocil

Xylometazolin Vibrocil to lek dostępny bez recepty, który zawiera ksylometazolinę. Jest to substancja czynna o działaniu sympatykomimetycznym, która pobudza receptory alfa-adrenergiczne w błonie śluzowej nosa. Podana donosowo, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa oraz sąsiadującej części gardła. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku kataru, przekrwionej błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz zapalenia zatok.

Xylometazolin VP

Xylometazolin VP to lek dostępny bez recepty, który zawiera ksylometazolinę jako substancję czynną. Działa ona na receptory znajdujące się w naczyniach krwionośnych błony śluzowej nosa i gardła, co powoduje zwężenie tych naczyń, zmniejszenie przekrwienia, obrzęku i wysięku. Lek jest wskazany do stosowania w przypadkach niedrożności przewodów nosowych spowodowanej obrzękiem błony śluzowej nosa w przebiegu ostrego zapalenia błony śluzowej nosa (np. w przeziębieniach i grypie), zapaleniu zatok przynosowych oraz alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (katarze siennym).

Xylometazolin WZF

Xylometazolin WZF

Xylometazolin WZF to lek w postaci kropli do nosa, który zawiera jako substancję czynną ksylometazoliny chlorowodorek. Lek ten obkurcza naczynia krwionośne po podaniu na śluzówkę nosa, co skutkuje zmniejszeniem obrzęku i przekrwienia błony śluzowej, a także ograniczeniem nadmiernej produkcji wydzieliny. Preparat umożliwia również sprawniejszy odpływ wydzieliny z zatok. Stosowanie leku Xylometazolin WZF zalecane jest szczególnie w przebiegu stanów zapalnych, takich jak ostre zapalenie śluzówki nosa o etiologii wirusowej lub bakteryjnej, alergicznego zapalenia śluzówki nosa, przewlekłego lub ostrego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych. Może być też stosowany w celu udrożnienia trąbki słuchowej w przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Xylometazoline + Dexpanthenol Teva

Xylometazoline + Dexpanthenol Teva to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: ksylometazolinę i dekspantenol. Ksylometazolina jest lekiem udrażniającym o miejscowym działaniu, który zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i łagodzi uczucie “zatkanego” nosa. Dekspantenol natomiast ma działanie regenerujące i nawilżające błonę śluzową nosa. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawów niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych.

Xylometazoline + Dexpanthenol Teva Kids

Xylometazoline + Dexpanthenol Teva Kids to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 6 roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Zawiera dwie substancje czynne: chlorowodorek ksylometazoliny i deksopantenol. Lek ten zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, wspomaga gojenie ran i działa ochronnie na błonę śluzową. Jest wskazany do stosowania w krótkotrwałym, objawowym leczeniu niedrożności nosa, spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych.

Xylometazoline Coldact

Xylometazoline Coldact to lek sympatykomimetyczny stosowany w chorobach nosa. Lek zawiera w składzie chlorowodorek ksylometazoliny, który pomaga zwężać naczynia krwionośne w nosie, zmniejszając tym samym obrzęk błony śluzowej nosa. Działanie leku rozpoczyna się po 5 do 10 minutach i trwa przez 10 godzin. Xylometazoline Coldact również nawilża błonę śluzową, gdyż zawiera kwas hialuronowy. Jest dostępny bez recepty.

Xylopronal

Xylopronal to lek zawierający chlorowodorek ksylometazoliny, który jest pochodną imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Pobudza on głównie receptory alfa-adrenergiczne, znajdujące się m.in. w naczyniach krwionośnych błony śluzowej nosa. Lek zwęża naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i gardła, co zmniejsza jej przekrwienie, obrzęk i wysięk. Dzięki temu ułatwia oddychanie przez nos. Wskazaniami do stosowania Xylopronalu są: leczenie objawowe i wspomagające w nieżycie nosa (w tym alergicznym nieżycie nosa) i zapaleniu zatok, ostre zapalenie ucha środkowego w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Lek jest dostępny bez recepty.

Xylorin

Xylorin

Xylorin to lek stosowany w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Zawiera ksylometazolinę, która po podaniu na błonę śluzową nosa niweluje obrzęk oraz ogranicza ilość wydzieliny. Xylorin jest dostępny bez recepty. Lek ma postać aerozolu do nosa. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży jest przeciwwskazane.