Orinox

Orinox to lek, który jest dostępny na receptę. Jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Głównie stosowany jest w przypadku trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych, wczesnego budzenia w godzinach porannych związanych ze stresem bądź zmianą stref czasowych. Substancją czynną leku jest doksylaminy wodorobursztynian.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Ksylometazoliny chlorowodorek zapewnia szybkie i długotrwałe zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa, zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Tym samym przyczynia się do utrzymania drożności nosa oraz ułatwia oddychanie pacjentom z niedrożnością nosa.

Działanie leku rozpoczyna się w ciągu kilku minut i trwa do kilku godzin. Ksylometazolina jest dobrze tolerowana, nawet przez pacjentów z wrażliwą błonę śluzową nosa.

Stosowanie leku
W celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa.

Ten lek jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku. 1 dawka (138 µl) zawiera 70 mikrogramów ksylometazoliny chlorowodorku.

Pozostałe składniki leku to: benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu chlorek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Leku Orinox nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U dzieci w wieku od 2 do 12 lat należy stosować pod nadzorem rodziców.

Zalecana dawka:

Dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Pod nadzorem rodziców.
W razie potrzeby, należy stosować od 1 do 3 razy na dobę po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego. Pomiędzy kolejnymi podaniami powinna nastąpić 8-10 godzinna przerwa.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Pod nadzorem rodziców.
W razie potrzeby, należy stosować od 1 do 3 razy na dobę po 1 do 2 dawek aerozolu do każdego otworu nosowego.

Pomiędzy kolejnymi podaniami powinna nastąpić 8-10 godzinna przerwa.

Sposób stosowania
Oczyścić nos.

Zdjąć nasadkę ochronną.

Przed pierwszym podaniem 5 razy nacisnąć pompkę. W przypadku, kiedy pompka nie była używana przez ponad 14 dni (po pierwszym użyciu), nacisnąć pompkę raz, aby przygotować aerozol do ponownego użycia. Przy systematycznym stosowaniu nie jest konieczne kilkakrotne naciskanie pompki. Należy upewnić się, aby nie rozpylać leku do oczu lub jamy ustnej.

Butelkę należy trzymać pionowo, a głowę pochylić lekko do przodu. Umieścić końcówkę w otworze nosowym i mocno nacisnąć pompkę. Wyjąć końcówkę z nosa, aby obniżyć ciśnienie. Powtórzyć czynności podczas podawania leku do drugiego otworu nosowego. Podczas aplikacji należy oddychać przez nos.

Po użyciu oczyścić końcówkę i nałożyć nasadkę ochronną.

W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się zakażenia, butelka powinna być używana tylko przez jedną osobę.

Czas trwania leczenia
Nie należy stosować leku Orinox, aerozolu do nosa dłużej niż tydzień. Jeżeli po upływie tygodnia stosowania leku, objawy nie ustąpią lub powrócą, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może udzielić porady w zakresie dalszego leczenia dolegliwości.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki tego leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie może wystąpić zarówno przy podawaniu donosowym, jak i doustnym.

Przedawkowanie, zwłaszcza u małych dzieci, może wywołać następujące objawy: lęk, pobudzenie, urojenia (omamy) lub drgawki na przemian ze zmniejszeniem temperatury ciała, bardzo skrajną postacią senności aż do utraty przytomności (letargu) i śpiączki. Innymi objawami przedawkowania mogą być: zwężenie źrenic, a nawet rozszerzenie źrenic, pocenie się, bladość, niebieskawe zabarwienie (sinica) skóry i błon śluzowych, kołatanie serca i bezdech (tymczasowe zaprzestanie oddychania).

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Należy zapytać lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku u kobiet w ciąży. Należy stosować ten lek tylko wtedy, gdy lekarz zdecydował, że będzie to bezpieczne.

Karmienie piersią
Brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję, aby przerwać karmienie piersią czy przerwać stosowanie ksylometazoliny biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla pacjentki. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku.

Ulotka Orinox


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Orinox (forum)

Stosujesz Orinox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Orinox”

  1. Od czasu kiedy zaczęłam używać tych kropli mam katar cieknacy cały czas chociaż nie jestem przeziebiona. Dawno już ich odstawiłam , a dolegliwość nadal jest. Nigdy więcej…

    Odpowiedz
  2. po pierwszym użyciu kropli stwierdziłam że chyba nie ma lepszch kropli miałam taki obrzęk w nosie że nie mogłam oddychac a po kroplach ulga niesamowita wielkie dzięki i polecam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Orinox. Podziel się doświadczeniami na forum.