ORINOX

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ORINOX? – OPIS I WSKAZANIA

Ksylometazoliny chlorowodorek zapewnia szybkie i długotrwałe zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa, zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Tym samym przyczynia się do utrzymania drożności nosa oraz ułatwia oddychanie pacjentom z niedrożnością nosa.

Działanie leku rozpoczyna się w ciągu kilku minut i trwa do kilku godzin. Ksylometazolina jest dobrze tolerowana, nawet przez pacjentów z wrażliwą błonę śluzową nosa.

Stosowanie leku
W celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa.

Ten lek jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

SKŁAD ORINOX, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku. 1 dawka (138 µl) zawiera 70 mikrogramów ksylometazoliny chlorowodorku.

Pozostałe składniki leku to: benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu chlorek, woda oczyszczona.

JAKIE JEST DAWKOWANIE ORINOX? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Leku Orinox nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U dzieci w wieku od 2 do 12 lat należy stosować pod nadzorem rodziców.

Zalecana dawka:

Dzieci w wieku od 2 do 6 lat
Pod nadzorem rodziców.
W razie potrzeby, należy stosować od 1 do 3 razy na dobę po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego. Pomiędzy kolejnymi podaniami powinna nastąpić 8-10 godzinna przerwa.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Pod nadzorem rodziców.
W razie potrzeby, należy stosować od 1 do 3 razy na dobę po 1 do 2 dawek aerozolu do każdego otworu nosowego.

Pomiędzy kolejnymi podaniami powinna nastąpić 8-10 godzinna przerwa.

Sposób stosowania
Oczyścić nos.

Zdjąć nasadkę ochronną.

Przed pierwszym podaniem 5 razy nacisnąć pompkę. W przypadku, kiedy pompka nie była używana przez ponad 14 dni (po pierwszym użyciu), nacisnąć pompkę raz, aby przygotować aerozol do ponownego użycia. Przy systematycznym stosowaniu nie jest konieczne kilkakrotne naciskanie pompki. Należy upewnić się, aby nie rozpylać leku do oczu lub jamy ustnej.

Butelkę należy trzymać pionowo, a głowę pochylić lekko do przodu. Umieścić końcówkę w otworze nosowym i mocno nacisnąć pompkę. Wyjąć końcówkę z nosa, aby obniżyć ciśnienie. Powtórzyć czynności podczas podawania leku do drugiego otworu nosowego. Podczas aplikacji należy oddychać przez nos.

Po użyciu oczyścić końcówkę i nałożyć nasadkę ochronną.

W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się zakażenia, butelka powinna być używana tylko przez jedną osobę.

Czas trwania leczenia
Nie należy stosować leku Orinox, aerozolu do nosa dłużej niż tydzień. Jeżeli po upływie tygodnia stosowania leku, objawy nie ustąpią lub powrócą, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może udzielić porady w zakresie dalszego leczenia dolegliwości.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ORINOX, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki tego leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie może wystąpić zarówno przy podawaniu donosowym, jak i doustnym.

Przedawkowanie, zwłaszcza u małych dzieci, może wywołać następujące objawy: lęk, pobudzenie, urojenia (omamy) lub drgawki na przemian ze zmniejszeniem temperatury ciała, bardzo skrajną postacią senności aż do utraty przytomności (letargu) i śpiączki. Innymi objawami przedawkowania mogą być: zwężenie źrenic, a nawet rozszerzenie źrenic, pocenie się, bladość, niebieskawe zabarwienie (sinica) skóry i błon śluzowych, kołatanie serca i bezdech (tymczasowe zaprzestanie oddychania).

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ORINOX W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ciąża
Należy zapytać lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku u kobiet w ciąży. Należy stosować ten lek tylko wtedy, gdy lekarz zdecydował, że będzie to bezpieczne.

Karmienie piersią
Brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję, aby przerwać karmienie piersią czy przerwać stosowanie ksylometazoliny biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla pacjentki. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku.

ULOTKA LEKU ORINOX – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ORINOX CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE


REZERWACJA LEKU W APTECE - ORINOX CENA, REFUNDACJA

ORINOX OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(8 ocen, średnia: 8,13 na 10)
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here