Acarizax

Acarizax to lek na receptę, który zawiera standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego. Jest stosowany do leczenia umiarkowanego do ciężkiego alergicznego nieżytu nosa lub zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek wywołanych przez roztocza kurzu domowego. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży w wieku 12-17 lat. Początek działania klinicznego występuje po 8-14 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Acatar

Acatar jest stosowany w obrzęku błon śluzowych, występującym w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych.

ACC

ACC

Lek ACC jest lekiem mukolitycznym, który działa poprzez rozrzedzanie wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie. Jest często stosowany w leczeniu stanów, takich jak zapalenie oskrzeli, które mogą prowadzić do produkcji nadmiernej ilości gęstej wydzieliny. ACC jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania obejmują krótkotrwałe leczenie zaburzeń związanych z wydzieliną w drogach oddechowych u pacjentów z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych.

ACC classic

ACC classic

ACC Classic to lek mukolityczny, który działa poprzez rozrzedzanie wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia jej usuwanie. Jest stosowany krótkotrwale jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Lek jest dostępny bez recepty.

ACC mini

ACC mini

Lek ACC mini stosuje się krótkotrwale jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych utatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych. ACC mini zawiera substancję czynną acetylocysteinę, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej, pobudza jej wydzielanie i ułatwia odkrztuszanie.

ACC Optima

ACC Optima

Tabletki na kaszel ACC Optima to lek pomagający oczyścić górne drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny oraz wspomagający odkrztuszanie. Lek mukolityczny na mokry kaszel. Zawiera acetylocysteinę, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.

ACC Optima Active

ACC Optima Active

ACC Optima Active to lek zawierający substancję czynną acetylocysteinę. Jest to lek mukolityczny, który rozrzedza gęstą wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając jej odkrztuszanie. Stosowany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób oskrzeli i płuc, gdy konieczne jest zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej w celu ułatwienia odkrztuszania u dorosłych. ACC Optima Active jest dostępny bez recepty.

ACC optima Hot

ACC optima Hot

ACC Optima Hot proszek do sporządzania roztworu doustnego jest produktem leczniczym stosowanym do rozrzedzania wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych w celu jej łatwiejszego odkrztuszenia. Lek ACC optima Hot zawiera substancję czynną acetylocysteinę. Acetylocysteina zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.

Accolate

Lek przeciwzapalny – kompetycyjny, selektywny i silnie działający antagonista receptorów leukotrienów: LTC4, LTD4 i LTE4. Stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej. Zawiera substancję zafirlukast.

Acetylcysteinum Flegamina

Acetylcysteinum Flegamina to lek mukolityczny, który zawiera 600 mg acetylocysteiny w jednej tabletce. Lek ten rozrzedza gęsty śluz, ułatwiając tym samym odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci powyżej 14 lat. Wskazaniem do zastosowania leku Acetylcysteinum Flegamina jest rozrzedzenie uporczywej wydzieliny z dróg oddechowych przy utrudnionym jej transporcie oraz w zapaleniu oskrzeli spowodowanym przeziębieniem. Lek jest dostępny bez recepty.

Acodin

Acodin to lek przeciwkaszlowy w tabletkach, który zawiera pochodną morfiny wywierającą działanie na ośrodek kaszlu w ośrodkowym układzie nerwowym. Lek stosuje się w okresowym hamowaniu nieproduktywnego kaszlu (tak zwany kaszel suchy, niezwiązany z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych) o różnym pochodzeniu, np. kaszel wynikający z przeziębienia, kaszel opłucnowy (np. urazy klatki piersiowej), kaszel wywołany wdychaniem substancji drażniących.

Acodin 150 Junior

Acodin 150 Junior to preparat złożony w postaci syropu, który zawiera dekstrometorfan i dekspantenol. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, hamując odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. W stosowanych dawkach nie wpływa hamująco na działanie aparatu rzęskowego oskrzeli. Dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych.

Acodin 300

Acodin 300 to preparat złożony w postaci syropu, który zawiera dekstrometorfan i dekspantenol. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, hamując odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. W stosowanych dawkach nie wpływa hamująco na działanie aparatu rzęskowego oskrzeli. Dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych.

Acodin Duo

Acodin Duo to lek stosowany w objawowym leczeniu suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Składa się z dwóch substancji czynnych: dekstrometorfanu i dekspantenolu. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, hamując odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy, natomiast dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Acopair

Acopair to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie tiotropium. Jest to lek rozszerzający oskrzela, który ułatwia oddychanie. Stosowany jest w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w celu złagodzenia objawów choroby. Lek ten jest dostępny na receptę.

Actamone

Actamone to lek zawierający substancję czynną montelukast, który jest antagonistą receptora leukotrienowego. Lek blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami, które powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych w płucach. Poprzez zablokowanie działania leukotrienów lek Actamone łagodzi objawy astmy i pomaga kontrolować astmę.

Aderolio

Aderolio to lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Zawiera substancję czynną – klindamycynę, która jest antybiotykiem z grupy linkozamidów. Lek ten jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia kości i stawów, ucha, nosa i gardła, dolnych dróg oddechowych, jamy brzusznej, miednicy i żeńskich narządów płciowych oraz skóry i tkanek miękkich. Jest dostępny na receptę.

Adrimax

Adrimax to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną lewodropropizynę. Wykazuje działanie przeciwkaszlowe i jest wskazany w objawowym leczeniu nieproduktywnego, suchego kaszlu u dzieci powyżej 2 lat oraz osób dorosłych. Lek ten jest dostępny w postaci syropu o aromacie malinowym.

Aerivio Spiromax

Aerivio Spiromax to lek stosowany w regularnym leczeniu pacjentów z ciężką astmą, u których stosowanie produktu łączącego kortykosteroid wziewny i długodziałający β2-agonista jest odpowiednie. Lek zawiera dwie substancje czynne: salmeterol i flutykazonu propionian. Salmeterol jest długodziałającym lekiem rozszerzającym oskrzela, który pomaga utrzymać drogi oddechowe otwarte, ułatwiając przepływ wdychanego i wydychanego powietrza. Aerivio Spiromax jest dostępny na receptę.

Aflegan

Aflegan to lek mukolityczny, który zawiera ambroksol chlorowodorek jako substancję czynną. Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawia jego transport, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Aflegan stosuje się w zapobieganiu powikłaniom płucnym u pacjentów w okresie intensywnej opieki medycznej po operacjach. Pamiętaj, że Aflegan jest dostępny tylko na receptę.

Afrin ND

Afrin ND

Afrin ND to aerozol do nosa, zawierający substancję czynną oksymetazolinę chlorowodorek. Jest stosowany w objawowym leczeniu niedrożności nosa, występującej w przebiegu kataru siennego, przeziębienia i zapalenia zatok2. Oksymetazolina zwęża naczynia krwionośne błon śluzowych nosa, dzięki czemu zmniejsza niedrożność nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Afrin ND Glicerol

Afrin ND Glicerol to lek dostępny bez recepty, który ma postać aerozolu do nosa. Zawiera substancję czynną oksymetazolinę, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła. Dzięki temu lek ułatwia oddychanie. Stosowany jest w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok.

Afrin ND Mentol

Afrin ND Mentol to lek, który pomaga w udrażnianiu górnych dróg oddechowych. Jego składnikiem aktywnym jest oksymetazolina chlorowodorek. Dzięki zwężeniu naczyń krwionośnych w nosie, lek przynosi ulgę przy zatkanym nosie. Jest stosowany w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok. Afrin ND Mentol jest dostępny bez recepty.

Afrin ND Rumianek

Afrin ND Rumianek to aerozol do nosa, który zawiera substancję czynną oksymetazoliny chlorowodorek. Jest to lek udrożniający górne drogi oddechowe, który przynosi ulgę przy zatkanym nosie poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w nosie. Stosowany jest w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok. Lek jest dostępny bez recepty.

Airathon

Airathon to lek przeciwastmatyczny, który zawiera substancję czynną montelukast. Działa poprzez blokowanie substancji zwanych leukotrienami, które powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych oraz wystąpienie objawów alergii. Jest stosowany w łagodzeniu objawów astmy, pomaga kontrolować astmę i łagodzi objawy sezonowej alergii. Każda tabletka zawiera 10 mg montelukastu.

Airbufo Forspiro

Airbufo Forspiro to lek w inhalatorze stosowany w leczeniu astmy u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat, a także w leczeniu objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych. Zawiera dwie substancje czynne: budezonid, który działa przeciwzapalnie oraz formoterol, który rozszerza oskrzela i ułatwia oddychanie. Lek jest dostępny na receptę.

Airexar Spiromax

Airexar Spiromax to lek stosowany w leczeniu astmy oraz w leczeniu objawowym przewlekłego obturacyjnego zapalenia płuc (POChP) u dorosłych. Składa się z dwóch substancji czynnych: formoterolu i flutykazonu, które działają synergistycznie, zmniejszając liczbę zaostrzeń astmy. Lek jest dostępny na receptę.

Airflusal

AirFluSal to aerozol do inhalacji, który jest stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Lek działa przeciwzapalnie i rozszerza oskrzela, co pomaga zmniejszyć obrzęk i podrażnienie dolnych dróg oddechowych oraz częstość występowania zaostrzeń astmy oskrzelowej. AirFluSal Forspiro zawiera substancje czynne: flutykazon (propionian flutykazonu) oraz salmeterol. Jest dostępny na receptę.

AirFluSal Forspiro

AirFluSal Forspiro to lek na receptę w postaci proszku do inhalacji. Jest stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Lek zawiera dwie substancje czynne: salmeterol, który jest długo działającym lekiem rozszerzającym oskrzela, oraz flutykazonu propionianu, który działa przeciwzapalnie. Ułatwiają one przepływ powietrza do płuc i z płuc, poprawiając funkcję oddechową.

Airiam

Airiam to lek na receptę, dostępny w formie aerozolu do inhalacji. Zawiera dwie substancje czynne: dipropionian beklometazonu i fumaran formoterolu. Jest wskazany do regularnego leczenia astmy oskrzelowej u pacjentów, u których objawy choroby nie są wystarczająco kontrolowane za pomocą kortykosteroidów wziewnych i stosowanego doraźnie szybko działającego β2-adrenomimetyku, oraz u pacjentów, u których uzyskano kontrolę objawów choroby za pomocą kortykosteroidów wziewnych i długo działających β2-adrenomimetyków.

Alcep

Alcep

Alcep to syrop, który jest stosowany w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie i łagodzi kaszel, a także zwalcza bakterie będące przyczyną choroby. Składnik aktywny to wyciąg z cebuli. Lek jest dostępny bez recepty.

Allergodil

Allergodil to lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną azelastynę. Jest dostępny w postaci kropli do oczu oraz aerozolu do nosa. Krople do oczu są wskazane w leczeniu i profilaktyce objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci po ukończeniu 4. roku życia oraz w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci po ukończeniu 12. roku życia. Aerozol do nosa jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny) oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Allergovit

Allergovit to lek stosowany w terapii alergenowej, który jest dostępny na receptę. Jest to szczepionka podskórna, która powinna być podawana wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny z doświadczeniem w leczeniu alergii. Lek jest dostosowywany indywidualnie do pacjenta, a stopień wrażliwości jest określany na podstawie szczegółowego wywiadu i diagnostyki. Wskazania do stosowania Allergovit obejmują różne rodzaje alergii, takie jak alergia na pyłki roślin.

Alliofil

Alliofil to tradycyjny preparat roślinny, który zawiera czosnek i pokrzywę. Jest stosowany profilaktycznie i wspomagająco w łagodnych infekcjach górnych dróg oddechowych, takich jak stany przeziębieniowe. Alliofil jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do jego stosowania jest wspomaganie pracy górnych dróg oddechowych oraz wspieranie odporności organizmu.

Alti-Sir

Alti-Sir to lek w postaci syropu, który zawiera korzeń prawoślazu. Tradycyjnie stosowany jest w nieżytach górnych dróg oddechowych z zalegającą wydzieliną i utrudnionym odkrztuszaniem, oraz w stanach zapalnych gardła u dzieci powyżej 6 roku życia i osób dorosłych. Lek jest dostępny bez recepty.

Alvesco

Alvesco to lek przeciwastmatyczny, który jest dostępny na receptę. Jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych). Lek pomaga w łatwiejszym oddychaniu dzięki zmniejszaniu nasilenia objawów astmy i zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia napadu astmy. Stosowany jest w regularnym, długotrwałym leczeniu astmy oskrzelowej. Substancją czynną w leku Alvesco jest cyklozonid – syntetyczny kortykosteroid, który w nabłonku dróg oddechowych przekształca się w czynny metabolit o działaniu przeciwzapalnym.

Alvokast

Lek Alvokast jest stosowany do łagodzenia objawów astmy, zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, umożliwiając kontrolę tej choroby. Jest również skuteczny w zapobieganiu zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu wysiłkiem fizycznym. Lek jest dostępny na receptę i przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Produkt ma postać tabletek do rozgryzania i żucia.

Ambro

Ambro to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ambroksol. Jest to lek mukolityczny, który zmniejsza lepkość śluzu, ułatwiając jego odkrztuszanie. Stosowany jest w leczeniu chorób układu oddechowego z towarzyszącą nieprawidłowością w wydzielaniu i transporcie śluzu oskrzelowego, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Lek Ambro jest dostępny bez recepty.

Ambro S

Ambro S to lek w postaci płynu do stosowania doustnego. Jest stosowany w leczeniu chorób dróg oddechowych, w których występuje utrudnione odkrztuszanie wydzieliny. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują choroby dróg oddechowych z utrudnionym odkrztuszaniem wydzieliny.

AmbroHEXAL

AmbroHEXAL to lek wykrztuśny, który zwiększa ilość wydzieliny oskrzelowej i zmniejsza jej lepkość, co ułatwia oddychanie i odkrztuszanie. Stosowany jest w celu zapobiegania powikłaniom płucnym u pacjentów po operacjach. Lek jest dostępny na receptę.

Leki stosowane w chorobach dróg oddechowych

Lista leków stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego. Przygotowana przez nas lista zawiera leki pulmonologiczne, które mogą być bezpiecznie stosowane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci oraz młodzież. Nasz spis uwzględnia między innymi preparaty, które dzięki zawartym substancjom czynnym rozrzedzają śluz i ułatwiają jego odkrztuszanie, łagodzą kaszel, zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, a także usprawniają przepływ wdychanego oraz wydychanego powietrza. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach pulmonologicznych.

Zobacz także:

Preparaty donosowe
Leki na astmę
Leki na katar sienny

Funkcje układu oddechowego
Układ oddechowy odpowiada oczywiście za oddychanie inaczej nazywane tzw. wymiana gazową. Ze środowiska zewnętrznego pobierany jest tlen, który jest niezbędny do funkcjonowania ludzkiego organizmu (tlen jest niezbędny z uwagi na specyfikę metabolizmu  komórek). Układ służy jednocześnie do usuwania produktów końcowych (dwutlenku węgla i wody). W sytuacji, gdy dojdzie  do zaburzeń w jego funkcjonowaniu, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem pulmonologiem, który postawi diagnozę i przepisze odpowiednie leki pulmonologiczne.

Jak wygląda budowa ludzkiego układu oddechowego?

  • górne drogi oddechowe
  • dolne drogi oddechowe
  • dolne drogi oddechowe

Oddychanie polega na pobraniu tlenu z otoczenia (powietrza lub wody).  W kolejnym etapie wdychane powietrze jest oczyszczane, a także ogrzewane i nawilżane. Następnie zostaje przetransportowane do narządu oddechowego, gdzie następuje wspomniana wcześniej wymiana gazowa. Tlen dostarczany jest do tkanek, za co odpowiada układ krwionośny.  Na samym końcu następuje wydalenie z organizmu produktów końcowych i dostarczenie tlenu do komórek.

Choroby układu oddechowego

Choroby związane ze schorzeniami dróg oddechowych dzieli się na: obturacyjne (zmniejszony przepływ powietrza w płucach np. astma oskrzelowa, mukowiscydoza) i restrykcyjne (zmniejszenie czynnościowej pojemności płuc np.  gruźlica,  pylice płuc)

Najczęściej spotkanymi chorobami układu oddechowego są: nieżyt nosa towarzyszący przeziębieniu, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli i płuc, rak płuc, katar sienny, astma oskrzelowa i oddechowa. Dzięki postępowcowi medycyny dzisiaj większość tych chorób można skutecznie leczyć, stosując właściwe leki pulmonologiczne.

Jakie leki są stosowane w pulmonologii?

Pulmonologia jest działem medycyny związanym z diagnostyką i leczeniem układu oddechowego. Lekarz pulmonolog co do zasady zajmuje się cięższymi przypadkami chorób układu oddechowego.

Może on przypisać leki pulmonologiczne, wśród których możemy rozróżnić:

Leki wykrztuśne – Leki te stosowane są w stanach zapalnych dróg oddechowym, wraz z towarzyszącym kaszlem. Mają na celu przede wszystkim łatwiejsze usunięcie wydzieliny i śluzu z dróg oddechowych.
Leki przeciwkaszlowe – Leki te stosowane są w przypadku występowaniu wszelkiego rodzaju kaszlu. Suchego kaszlu wywołanego podrażnieniem górnych dróg oddechowych, zapaleniu opłucnej, czy kaszlu pozaoskrzelowym.

Leki przeciwatmatyczne – Leki stosowane między innymi w leczeniu astmy oskrzelowej.

Leki stosowane w POChP – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Substancje czynne stosowane do leczenia schorzeń układu oddechowego:

Ambroksol
Amoksycylina
Babka lancetowata
Bromheksyna
Cyprofloksacyna
Dekstrometorfan
Doksycyklina
Erytromycyna
Fenspiryd
Gwajafenezyna
Jeżówka purpurowa
Klarytromycyna
Klindamycyna
Liść bluszczu
Olejek eukaliptusowy
Pseudoefedryna
Salbutamol
Salmeterol
Sosna
Sulfogwajakol
Teofilina