Ambrosolvan

Ambrosolvan syrop zawiera jako substancję czynną ambroksol, który działa wykrztuśnie i mukolitycznie (rozrzedza śluz). Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Wskazania do stosowania
Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.

Jaki jest skład Ambrosolvan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek. 5 ml syropu (1 łyżka miarowa) zawiera 15 mg lub 30 mg ambroksolu chlorowodorku.

Pozostałe składniki leku to: sorbitol ciekły, krystalizujący (70%) (E 420), glicerol (E 422), kwas cytrynowy jednowodny (E 330), glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), aromat truskawkowy, płynny 502301 T, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ambrosolvan – jak stosować ten lek?

Ambrosolvan, 15 mg/5 ml,

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Przez pierwsze 2 do 3 dni należy stosować 10 ml syropu (2 łyżki miarowe) 3 razy na dobę; następnie dawkę należy zmniejszyć do 10 ml syropu (2 łyżki miarowe) 2 razy na dobę.

Dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat:
5 ml syropu (1 łyżka miarowa) 2 do 3 razy na dobę.

Dzieci w wieku od 2 lat do 6 lat:
2,5 ml syropu (½ łyżki miarowej) 3 razy na dobę

Dzieci w wieku od 1 do 2 lat:
2,5 ml syropu (½ łyżki miarowej) 2 razy na dobę

Ambrosolvan, 30 mg/5 ml

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Przez pierwsze 2 do 3 dni należy stosować 5 ml syropu (1 łyżka miarowa) 3 razy na dobę; następnie dawkę należy zmniejszyć do 5 ml syropu (1 łyżka miarowa) 2 razy na dobę.

Dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat:
2,5 ml syropu (½ łyżki miarowej) 2 do 3 razy na dobę.

Dzieci w wieku od 2 lat do 6 lat:
1,25 ml syropu (¼ łyżki miarowej) 3 razy na dobę.

Dzieci w wieku od 1 do 2 lat:
1,25 ml syropu (¼ łyżki miarowej) 2 razy na dobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie opisano przypadków przedawkowania ambroksolu.
Po zażyciu większej niż zalecona dawki leku Ambrosolvan mogą wystąpić objawy wymienionew punkcie 4 „Możliwe działania niepożądane” załączonej ulotki. Zaleca się leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ambrosolvan – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ambrosolvan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie zaleca się stosowania leku Ambrosolvan w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Ambroksol przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania leku Ambrosolvan w okresie karmienia piersią.

Ulotka Ambrosolvan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ambrosolvan, 15 mg/5 ml, syrop (Ambroxoli hydrochloridum)


Ambrosolvan, 30 mg/5 ml, syrop (Ambroxoli hydrochloridum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ambrosolvan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ambrosolvan, 15 mg/5 ml, syrop (Ambroxoli hydrochloridum)


Ambrosolvan, 30 mg/5 ml, syrop (Ambroxoli hydrochloridum)

Opinie o Ambrosolvan - forum pacjentów

Stosujesz Ambrosolvan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz