Flutixon Neb

Flutixon Neb to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie propionian flutykazonu. Jest to glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym w obrębie płuc. Lek ten jest stosowany w leczeniu chorób obturacyjnych dróg oddechowych, takich jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Zmniejsza nasilenie objawów oraz częstość występowania zaostrzeń tych chorób. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Flutixon Neb. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancją czynną leku Flutixon Neb jest propionian flutykazonu, który należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami (grupa hormonów syntetycznych nazywanych często steroidami).

Flutixon Neb działa przez zmniejszenie obrzęku i podrażnienia płuc. Lek wywiera działanie przeciwzapalne. Ponieważ lek wdychany jest bezpośrednio do płuc, konieczna jest bardzo mała dawka leku. Flutixon Neb pomaga zapobiegać i leczy napady astmy oskrzelowej u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 16 lat, którzy wymagają regularnego leczenia. Z tego powodu lek określany jest czasem mianem „leku zapobiegawczego”. Lek wymaga regularnego stosowania, każdego dnia. Flutixon Neb pomaga także leczyć napady astmy oskrzelowej u dzieci w wieku 4 lat i starszych.

Lek Flutixon Neb nie jest skuteczny w przerywaniu nagłego napadu astmy przebiegającego z dusznością.
– W leczeniu nagłych napadów astmy stosuje się inne leki (nazywane lekami rozszerzającymi
oskrzela).
– Jeśli pacjent przyjmuje więcej niż jeden lek, należy uważać, aby nie pomylić leków.

Jaki jest skład Flutixon Neb, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest flutykazonu propionian.
• Każda ampułki 0,5 mg/2 ml zawiera 0,5 mg flutykazonu propionianu w 2 ml zawiesiny. 1 ml zawiesiny zawiera 0,25 mg flutykazonu propionianu.
• Każda ampułka 2 mg/2 ml zawiera 2 mg flutykazonu propionianu w 2 ml zawiesiny. 1 ml zawiesiny zawiera 1 mg flutykazonu propionianu.

Pozostałe składniki leku to: Polisorbat 20, sorbitanu laurynian, sodu diwodorofosforan dwuwodny, sodu fosforan dwuzasadowy bezwodny, sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Flutixon Neb – jak stosować?

Jak stosować lek
– Przed użyciem wstrząsnąć. Trzymając ampułkę poziomo w oznakowanym miejscu, kilkukrotnie „pstryknąć” drugi koniec ampułka i wstrząsnąć przez 1 minutę.
– Nie należy wstrzykiwać ani połykać płynu. Flutixon Neb jest przeznaczony do stosowania z nebulizatorem pneumatycznym. Nie zaleca się stosowania leku z nebulizatorami ultradźwiękowymi.
– Nebulizator pneumatyczny wytwarza delikatną mgiełkę, która następnie jest wdychana za pomocą ustnika lub maski twarzowej.
– Należy unikać dostania się płynu lub mgiełki wytworzonej przez nebulizator do oczu. W celu ochrony oczu zaleca się stosowanie okularów lub gogli ochronnych.
– Każda niewielka plastikowa ampułka (Nebule®), zawiera niewielką ilość płynu.
– Płyn jest wprowadzany do nebulizatora. Powstaje delikatna mgiełka, która następnie jest wdychana poprzez ustnik lub maskę twarzową. Zaleca się inhalację leku za pomocą ustnika, aby uniknąć ryzyka pojawienia się zmian na skórze twarzy w przypadku długotrwałego podawania leku przy użyciu maski twarzowej. W przypadku gdy pacjent preferuje stosowanie maski twarzowej lub podaje lek dziecku za pomocą maski twarzowej, skórę twarzy należy chronić kremem lub dokładnie umyć po inhalacji.
– Nebulizator należy stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, ponieważ cześć aerozolu przedostaje się do powietrza i może być wdychana przez inne osoby.
– Działanie leku następuje po kilku dniach, dlatego bardzo ważne jest, aby lek stosować regularnie.

Dawkowanie – Dorośli i dzieci w wieku powyżej 16 lat
– Zwykle dawka początkowa wynosi od 0,5 do 2,0 mg (500 do 2000 mikrogramów) dwa razy na dobę.
– Flutixon Neb 0,5 mg/2 ml zawiera dawkę 500 mikrogramów.
– Flutixon Neb 2,0 mg/2 ml zawiera dawkę 2000 mikrogramów.

Dawkowanie – Dzieci (w wieku od 4 do 16 lat)
– Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 1 mg (1000 mikrogramów) dwa razy na dobę. Zaleca się aby lekarz regularnie kontrolował wzrost dzieci leczonych steroidami, w tym również lekiem Flutixon Neb.

Jeśli pacjent stosuje długotrwale duże dawki steroidów wziewnych, konieczne może okazać się podanie dodatkowej dawki steroidu w sytuacji stresowej, takiej jak wypadek samochodowy lub przed zabiegiem chirurgicznym. Lekarz może zalecić przyjęcie dodatkowych leków steroidowych w takiej sytuacji.

Pacjenci przyjmujący długotrwale duże dawki steroidów, w tym również leku Flutixon Neb, nie powinni nagle odstawiać leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nagłe przerwanie stosowania leku może być przyczyną złego samopoczucia oraz wystąpienia objawów, takich jak: wymioty, senność, nudności, bóle głowy, zmęczenie, utrata apetytu, małe stężenie cukru we krwi i drgawki.

Szczegółowe informacje na temat obsługi nebulizatora znajdują się w ulotce załączonej w dolnej części tej strony.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Flutixon Neb – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Flutixon Neb w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Prowadzenie pojazdów

Brak informacji.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Flutixon Neb

Ulotka Flutixon Neb – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Flutixon Neb przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Flutixon Neb m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Sprawdź cenę i dostępność Flutixon Neb w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Flutixon Neb

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Flutixon Neb? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Flutixon Neb. Podziel się doświadczeniami na forum.