Flutykazon - opis substancji i lista leków

Flutykazon – lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, zaliczany do grupy kortykosteroidów. Mechanizm działania flutykazonu polega na hamowaniu stanu zapalnego. Lek redukuje podrażnienie, świąd, przekrwienie błon śluzowych, wzmożone wydzielanie śluzu w drogach oddechowych oraz obrzęk. Flutykazon stosuje się w leczeniu astmy od łagodnej do ciężkiej, przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc, chorobach skóry (m.in liszaj, toczeń rumieniowaty, łojotokowe zapalenie skóry) oraz w profilaktyce i leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Flutykazon dostępny jest w postaci aerozolu wziewnego, proszku do inhalacji, aerozolu i kropli do nosa, maści/kremu oraz zawiesiny do nebulizacji. Występuje również w połączeniu z innymi substancjami takimi jak salmeterol oraz azelastyna.

Możliwe działania niepożądane: mogą być różne w zależności od drogi podania. Po podaniu wziewnym mogą wystąpić m.in. drożdżyca jamy ustnej i gardła, chrypka, bezgłos, zapalenie płuc. Flutykazon stosowany na skórę może powodować świąd i miejscowe pieczenie skóry. Po podaniu donosowym może wystąpić ból głowy, krwawienie z nosa oraz wrażenie nieprzyjemnego zapachu i smaku.

Aktualności

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik