Konsultacja merytoryczna:

Salmeson

Salmeson zawiera dwa leki, salmeterol i propionian flutykazonu:
– Salmeson należy do grupy leków nazywanych długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela. Leki rozszerzające oskrzela powodują, że drogi oddechowe w płucach pozostają otwarte, co umożliwia łatwiejszy przepływ powietrza z i do płuc. Działanie leku utrzymuje się przez co najmniej 12 godzin.

– Propionian flutykazonu należy do grupy leków nazywanych glikokortykosteroidami, które zmniejszają obrzęk i podrażnienie płuc.

Lekarz przepisał ten lek, aby zapobiec problemom z oddychaniem, takim jak:
– Astma
– Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Lek Salmeson stosowany w ilości 50/500 μg zmniejsza liczbę zaostrzeń POChP.

Codzienne stosowanie leku Salmeson zgodnie z zaleceniami lekarza zagwarantuje, że lek będzie działał prawidłowo w leczeniu objawów astmy i POChP.

Salmeson pomaga zatrzymać wystąpienie uczucia zadyszki i sapania. Lek nie działa, gdy występuje już zadyszka i świszczący oddech, w takiej sytuacji należy zastosować szybko działające leki uśmierzające te objawy, jak np. salbutamol.

Jaki jest skład Salmeson, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są salmeterolu ksynafonian i flutykazonu propionian.

Pojedyncza dawka Salmesonu gotowa do użycia zawiera:
50 mikrogramów salmeterolu (ksynafonianu salmeterolu) oraz 250 mikrogramów flutykazonu propionianu
lub
50 mikrogramów salmeterolu (ksynafonianu salmeterolu) oraz 500 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Salmeson – jak stosować ten lek?

Salmeson należy stosować codziennie dopóki lekarz nie zaleci inaczej.

Zawsze używaj leku Salmeson dokładnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie niepewności należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Po użyciu leku, usta należy przepłukać wodą.
Zalecane dawki:
Dorośli z astmą
Salmeson 50 μg/250 μg/dawkę: Jedna dawka wziewna dwa razy na dobę.
lub
Salmeson 50 μg/500 μg/dawkę: Jedna dawka wziewna dwa razy na dobę.

Dla dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
Salmeson 50 μg /500 μg/dawkę: Jedna dawka wziewna, dwa razy na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Salmeson u dzieci i młodzieży.

Objawy można kontrolować stosując Salmeson dwa razy dziennie. W takiej sytuacji lekarz może zdecydować się na obniżenie dawki i stosowanie leku raz na dobę. Dawkę można zamienić na:
– jedną dawkę w nocy – w przypadku objawów występujących w nocy
– jedną dawkę rano – w przypadku objawów występujących w dzień

Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie liczby wziewów i częstości przyjmowania leku.

Lekarz będzie regularnie monitorował stan pacjenta, jeśli lek Salmeson jest stosowany do leczenia astmy.

Należy niezwłocznie powiadomić lekarza w przypadku nasilonych objawów astmy lub trudności z oddychaniem. W przypadku wystąpienia trudności z oddychaniem, częstego występowania uczucia ucisku w klatce piersiowej lub potrzebie użycia szybko działających leków uśmierzających, należy kontynuować leczenie Salmesonem, jeśli występują powyższe objawy, ale bez zwiększania liczby dawek wziewnych. W przeciwnym razie objawy w klatce piersiowej mogą ulec pogorszeniu prowadząc do poważnej choroby. Należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może istnieć potrzeba wprowadzenia dodatkowego leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ważne jest, aby inhalator używać zgodnie z instrukcjami. Po przypadkowym przyjęciu większej dawki, niż została zalecona należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady. Przyjęcie większej dawki może powodować objawy niepożądane takie jak: przyspieszona czynność serca, drżenia, ból głowy, osłabienie mięśni i bóle stawów.

W przypadku przyjmowania większych dawek przez długi okres należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady, ponieważ przyjmowanie większych dawek Salmesonu może powodować zmniejszenie wytwarzania hormonów steroidowych przez nadnercza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Salmeson – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Salmeson w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lekarz oceni, czy pacjentka może przyjmować lek Salmeson w tym okresie.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Salmeson

Ulotka Salmeson – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

SALMESON, (50 mikrogramów + 250 mikrogramów)/dawkę; (50 mikrogramów + 500 mikrogramów)/dawkę, proszek do inhalacji, podzielony (Salmeterol + Flutykazonu propionian)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 379.61 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Salmeson m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

SALMESON, (50 mikrogramów + 250 mikrogramów)/dawkę; (50 mikrogramów + 500 mikrogramów)/dawkę, proszek do inhalacji, podzielony (Salmeterol + Flutykazonu propionian)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 485.63 KB

Cena - ile kosztuje Salmeson?

Cena Salmeson i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Salmeson.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Salmeson? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz