Fanipos

Fanipos to lek w postaci aerozolu do nosa, zawierający substancję czynną flutykazonu propionianu. Lek stosuje się w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak katar sienny, uczucie zatkanego nosa, kichanie i swędzenie wywołane kurzem domowym lub sierścią zwierząt, takich jak koty czy psy.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Fanipos ma właściwości przeciwzapalne. Po podaniu do nosa zmniejsza obrzęk i podrażnienie.

Jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (np. kataru siennego) i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa (np. uczucie zatkanego nosa lub wydzielina z nosa, kichanie i swędzenie wywołane kurzem domowym lub sierścią zwierząt, takich jak koty czy psy). Może być stosowany u dorosłych i dzieci w wieku 4 lat i starszych.

Skład

Substancją czynną leku Fanipos jest flutykazonu propionian. Każda dawka donosowa zawiera 50 mikrogramów flutykazonu propionianu.

Inne składniki leku to: glukoza bezwodna, celuloza dyspersyjna (Avicel RC 591), 2-fenyloetanol, benzalkoniowy chlorek, roztwór 50% (40 μg/dawkę donosową), polisorbat 80, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka leku Fanipos to:

Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) i dzieci w wieku 12 lat i starszych:

Na początku stosowania leku, zazwyczaj przyjmuje się dwie dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę, najlepiej rano. Lekarz może zalecić zastosowanie maksymalnie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę.

Po uzyskaniu kontroli objawów, lekarz może zalecić zmniejszenie dawki do jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeśli podczas stosowania tej mniejszej dawki objawy nasilą się, dawkę będzie można ponownie zwiększyć do dawki początkowej.

Dzieci w wieku od 4 do 11 lat:

U dzieci w wieku od 4 do 11 lat zazwyczaj zaleca się stosowanie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę, najlepiej rano. Lekarz może zalecić zastosowanie maksymalnie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę.

Lek nie jest wskazany dla dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Przedawkowanie

W przypadku nieumyślnego zastosowania większej niż zalecana dawki leku Fanipos należy skontaktować się z lekarzem.

Należy wziąć niniejszą ulotkę oraz butelkę z lekiem w celu pokazania ich lekarzowi.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie, jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje ciążę lub karmi piersią. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Fanipos

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Fanipos (forum)

Stosujesz Fanipos? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

12 komentarzy do “Fanipos”

 1. Na zatoki owszem pomógł, niestety wkrótce po stosowaniu pojawiły się skutki uboczne w postaci bólu głowy i pokrzywki na całym ciele. Fanipos przepisał mi lekarz rodzinny, który wspomniał że lek jest na sterydzie, ale że po jego długim stosowaniu pojawią się zaburzenia ostrości widzenia to już nie wspomniał. Dopiero okulista mi to wyjaśnił, bo już się zaczynałem bać że może tracę wzrok.

  Odpowiedz
 2. Bardzo skuteczny przy zatkanych zatokach ja dodatkowo płukałem irigasinem. Rano w umywalce widać było skutek no i ulga ?.Bez tabletek przeciwbólowych ?

  Odpowiedz
 3. Pomaga mi na oszczędzaniu zatok.. jest rewelacja. Zawsze miałem zapchane i bolące zatoki, pracuje w lokalu tam gdzie suche i zakurzone powietrze. Fanipos nawliza i usuwa z nosa. Polecam.

  Odpowiedz
 4. Jestem niezadowolona z leku Fanipos. Katar praktycznie nic zelżał. Dodatkowo to, że ten lek jest sterydem i dla mnie nie skutecznym, tym bardziej mnie odraża do niego.

  Odpowiedz
 5. tak fanipos likwiduje stan zapalny udrażnia zatoki jeden ze skutecznych lekow bardzo dobre po tym leczeniu so krople z rokitnika które doleczo blony sluzowe nosa można je stosować przez dluzszy czas .zycze zdrowia dzof.

  Odpowiedz
 6. 2 miesiace walczylam z zatokami laryngolog zapisal mi Fanipos i Zatoxin , po trzech dniach mialam udroznione zatoki. Ja jestem zadowolona

  Odpowiedz
 7. Biorę Fanipost od 2 miesięcy. Wg mnie jest skuteczny. Odpoczęłam trochę od innych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dzięki niemu. Jak zaczynają mnie znowu bolec zatoki zwiększam dawkę do 2 razy po 2 dozy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fanipos. Podziel się doświadczeniami na forum.