Acatar

Acatar jest stosowany w obrzęku błon śluzowych, występującym w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych.

Afrin ND

Afrin ND

Afrin ND to aerozol do nosa, zawierający substancję czynną oksymetazolinę chlorowodorek. Jest stosowany w objawowym leczeniu niedrożności nosa, występującej w przebiegu kataru siennego, przeziębienia i zapalenia zatok2. Oksymetazolina zwęża naczynia krwionośne błon śluzowych nosa, dzięki czemu zmniejsza niedrożność nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Afrin ND Glicerol

Afrin ND Glicerol to lek dostępny bez recepty, który ma postać aerozolu do nosa. Zawiera substancję czynną oksymetazolinę, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła. Dzięki temu lek ułatwia oddychanie. Stosowany jest w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok.

Afrin ND Mentol

Afrin ND Mentol to lek, który pomaga w udrażnianiu górnych dróg oddechowych. Jego składnikiem aktywnym jest oksymetazolina chlorowodorek. Dzięki zwężeniu naczyń krwionośnych w nosie, lek przynosi ulgę przy zatkanym nosie. Jest stosowany w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok. Afrin ND Mentol jest dostępny bez recepty.

Afrin ND Rumianek

Afrin ND Rumianek to aerozol do nosa, który zawiera substancję czynną oksymetazoliny chlorowodorek. Jest to lek udrożniający górne drogi oddechowe, który przynosi ulgę przy zatkanym nosie poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w nosie. Stosowany jest w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok. Lek jest dostępny bez recepty.

Allergodil

Allergodil to lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną azelastynę. Jest dostępny w postaci kropli do oczu oraz aerozolu do nosa. Krople do oczu są wskazane w leczeniu i profilaktyce objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci po ukończeniu 4. roku życia oraz w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci po ukończeniu 12. roku życia. Aerozol do nosa jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny) oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Asmenol

Asmenol

Asmenol to lek przeciwastmatyczny o działaniu przeciwzapalnym i zapobiegającym skurczom oskrzeli. Jest zalecany dodatkowo lub jako alternatywa do innych leków przeciwzapalnych (kortykosteroidów) w długotrwałym leczeniu astmy. Efekt leczniczy występuje już po podaniu pierwszej dawki i utrzymuje się przez 24 godziny. Asmenol jest dostępny na receptę.

Avamys

Avamys to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera furoinian flutykazonu. Jest to syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Lek jest stosowany w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 lat. Avamys jest dostępny na receptę.

Azelamed

Azelamed to lek dostępny bez recepty, który zawiera azelastynę – substancję z grupy leków przeciwhistaminowych. Działa poprzez zapobieganie działaniu histaminy wytwarzanej przez organizm w wyniku reakcji alergicznej. Azelamed jest stosowany w leczeniu objawów kataru siennego (sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Jeśli po upływie 2 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Azelastine Galenicum

Azelastine Galenicum to lek przeciwhistaminowy II generacji, który blokuje łączenie się histaminy z receptorami. Działa przeciwalergicznie i jest stosowany miejscowo w objawowym leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa, profilaktyce i leczeniu objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek oraz leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek. Lek jest dostępny na receptę.

Beclonasal Aqua

Beclonasal Aqua – aerozol do nosa, zawiesina . Lek stosowany w profilaktyce i leczeniu całorocznego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Beclonasal Aqua zawierający beklometazonu dipropionian jest stosowany bezpośrednio na błonę śluzową nosa, co minimalizuje narażenie ogólnoustrojowe. Beklometazonu dipropionian należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami.

Bloctimo

Bloctimo zawiera mometazonu furoinian jednowodny, który jest glikokortykosteroidem. Lek ten jest przeznaczony do leczenia bardzo suchej, łuszczącej się i spierzchniętej skóry. Nie powinien być stosowany przewlekle (dłużej niż 3 tygodnie) ani na duże powierzchnie skóry (więcej niż 20% powierzchni ciała u dorosłych i więcej niż 10% u dzieci). Na skórę twarzy nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni. Lek jest dostępny na receptę.

Buderhin

Buderhin to lek w postaci aerozolu do nosa stosowany w otolaryngologii i alergologii. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne, redukując uczucie zatkanego nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, świąd śluzówki oraz katar.

Cayston

Cayston to lek zawierający aztreonam, który jest aktywny przeciwko tlenowym drobnoustrojom Gram-ujemnym, w tym Pseudomonas aeruginosa. Lek jest stosowany do supresyjnego leczenia przewlekłych infekcji dróg oddechowych wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa u pacjentów z mukowiscydozą (CF) w wieku 6 lat i starszych. Po podaniu wziewnym stężenie aztreonamu w krążeniu systemowym jest małe, w porównaniu ze standardową dawką aztreonamu do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.

CromoHEXAL

CromoHEXAL

CromoHEXAL to lek przeciwalergiczny dostępny w postaci kropli do oczu. Zawiera substancję czynną – kromoglikan sodu, który hamuje degranulację komórek tucznych (mastocytów) i uwalnianie mediatorów reakcji zapalnych po ekspozycji na antygen. Lek jest szczególnie zalecany przy alergicznym, ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek oraz przy katarze siennym. Jest dostępny bez recepty.

Disnemar Xylo

Disnemar Xylo to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ksylometazolinę. Jest to lek stosowany do krótkotrwałego leczenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, co zmniejsza jej obrzęk i ułatwia oddychanie przez nos. Wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 10 lat, szczególnie przy niedrożności przewodów nosowych wywołanej stanem obrzękowym śluzówki i katarem, a także przy katarze siennym i zapaleniu zatok przynosowych.

Envil katar

Envil katar

Envil Katar to lek w postaci aerozolu do nosa, który łagodzi katar, udrażnia nos oraz ułatwia oddychanie przy nieżytach nosa – także o podłożu alergicznym i przy zapaleniu zatok. Dodatkowo preparat wykazuje także działanie przeciwbakteryjne. Lek jest dostępny bez recepty.

Fanipos

Fanipos to lek w postaci aerozolu do nosa, zawierający substancję czynną flutykazonu propionianu. Lek stosuje się w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak katar sienny, uczucie zatkanego nosa, kichanie i swędzenie wywołane kurzem domowym lub sierścią zwierząt, takich jak koty czy psy.

Flixodil

Flixodil to lek na receptę, który jest dostępny w postaci aerozolu do nosa. Jego substancją czynną jest flutykazonu propionian, który należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Flixodil wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 4 roku życia w celu przeciwdziałania i leczenia uczuleniowego, sezonowego zapalenia śluzówki nosa (także kataru siennego) oraz przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej nosa.

Flixonase

Flixonase to lek z grupy kortykosteroidów, dostępny na receptę. Jego substancją czynną jest propionian flutykazonu. Stosowany jest głównie w zapobieganiu i leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia śluzówki nosa (w tym kataru siennego) i całorocznego alergicznego zapalenia śluzówki nosa. Flixonase może być także stosowany w objawowym leczeniu polipów nosa.

Flonase Allergy

Flonase Allergy to lek dostępny na receptę, który ma postać aerozolu do nosa. Jego substancją czynną jest propionian flutykazonu, który należy do grupy leków steroidowych. Stosowany jest do zmniejszenia podrażnienia i obrzęku nosa, zmniejszenia kichania, świądu, uczucia zatkanego nosa i kataru. Może być również stosowany w leczeniu polipów nosa.

Fluenz Tetra

Fluenz Tetra to szczepionka dostępna na receptę, która zapewnia ochronę przed czterema szczepami wirusa grypy. Jest stosowana u dzieci i młodzieży w wieku od 24 miesięcy do poniżej 18 lat. Szczepionka ta jest podawana donosowo i działa poprzez wywołanie odpowiedzi immunologicznej, skierowanej przeciwko antygenom wirusa grypy zawartym w szczepionce. Po podaniu szczepionki układ odpornościowy pacjenta wytworzy własną ochronę przeciw wirusowi grypy.

Imigran

Imigran to lek przeciwmigrenowy, który należy do grupy selektywnych agonistów receptorów serotoninowych 5-HT1D. Jest stosowany w doraźnym leczeniu napadów migreny z aurą lub bez aury. Lek Imigran działa dopiero po wystąpieniu napadu migrenowego. Jest dostępny na receptę.

Meprelon

Meprelon to lek, którego substancją czynną jest metyloprednizolon, glikokortykosteroid. Lek ten ma wpływ na procesy zapalne i immunologiczne, a także oddziałuje na metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Meprelon jest stosowany w chorobach, które wymagają układowego przyjmowania glikokortykosteroidów, takich jak zapalne i układowe choroby reumatyczne, choroby autoimmunologiczne, stany alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, ciężka postać astmy oraz odrzucenie przeszczepu. Lek jest dostępny na receptę.

Metmin

Metmin

Metmin to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Stosuje się go w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Lek jest dostępny na receptę.

Momester

Momester

Momester to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. Działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, niwelując obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa, a także zmniejszając ilość wydzieliny, świąd i odruch kichania w przebiegu alergii. Głównym zastosowaniem Momesteru jest łagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz zapaleniem zatok. Jest dostępny na receptę.

Momester Nasal

Momester Nasal

Momester Nasal to lek w formie aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. Mometazonu furoinian jest glikokortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwświądowym. Lek jest stosowany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (kataru siennego) oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Może być również stosowany w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych. Momester Nasal jest dostępny bez recepty.

Munosin

Munosin to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: mepiraminy maleinian i fenylefryny chlorowodorek. Jest wskazany do leczenia nieżytu nosa (kataru) w zapaleniu błony śluzowej nosa, w tym nieżytu występującego w przypadku alergii (uczulenia), oraz zapalenia zatok. Lek podaje się donosowo, a zalecana dawka to 2 dawki do każdego przewodu nosowego co 4 do 6 godzin.

Nasacort

Nasacort to lek stosowany w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. Zawiera substancję czynną o nazwie acetonid triamcynolonu, która jest kortykosteroidem. Działa przeciwzapalnie, zmniejszając obrzęk i podrażnienie w nosie. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest alergiczny nieżyt nosa.

Nasehaler

Nasehaler to lek wziewny zawierający substancję czynną mometazon, który jest glikokortykosteroidem. Działa przeciwzapalnie i jest stosowany miejscowo, co minimalizuje ogólnoustrojowe działania niepożądane. Lek jest wskazany do leczenia objawów sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych i u dzieci w wieku od 3 lat, a także do leczenia polipów nosa u osób dorosłych w wieku od 18 lat. Nasehaler jest dostępny na receptę.

Nasic

Nasic to lek w postaci aerozolu do nosa, który pomaga udrożnić zatkany nos podczas przeziębienia lub po operacji nosa. Substancjami czynnymi leku są chlorowodorek ksylometazoliny oraz deksopantenol. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa. Nasic jest dostępny bez recepty.

Nasic Kids

Nasic Kids to lek w postaci aerozolu do nosa przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia. Pomaga udrożnić małe noski i łagodzi podrażnienia. Stosowany jest w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych przy przeziębieniu oraz po operacji nosa. Nasic Kids ułatwia oddychanie i sprawia, że zatkany nos przy przeziębieniu staje się mniej uciążliwy dla maluchów. Jest dostępny bez recepty.

Nasivin Classic

Nasivin Classic to lek w formie aerozolu do nosa, który jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych jam nosa w przypadkach nieżytów różnego pochodzenia. Preparat skraca czas kataru o 2 dni. Aerozol Nasivin Classic pozwala na błyskawiczne odblokowanie zatkanego nosa u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Jest dostępny bez recepty.

Nasivin Kids

Nasivin Kids to aerozol do nosa, którego substancją czynną jest oksymetazolina. Lek jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat. Zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, hamuje nadmierne wydzielanie i ułatwia swobodne oddychanie. Jest wskazany w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego nieżytu nosa oraz w przypadku zapalenia ucha bądź trąbki słuchowej. Nasivin Kids jest dostępny bez recepty.

Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus

Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus to aerozol do nosa, który łagodzi objawy niedrożności nosa, towarzyszące przeziębieniu albo zapaleniu błony śluzowej nosa. Produkt leczniczy może być stosowany do krótkotrwałego leczenia dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych. Substancją czynną leku jest chlorowodorek oksymetazoliny. Lek dostępny jest bez recepty.

Nasivin Soft 0,025%

Nasivin Soft 0,025% to lek dostępny bez recepty, który zawiera chlorowodorek oksymetazoliny. Jest to substancja czynna, która zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa i hamując nadmierne wydzielanie. Dzięki temu ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Lek jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat i stosowany jest w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych jam nosa w przypadkach różnego rodzaju nieżytów nosa.

Nasivin Soft 0,05%

Nasivin Soft 0,05% to lek dostępny bez recepty, który zawiera oksymetazolinę. Działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych, co zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Stosowanie leku prowadzi do zmniejszenia obrzęku zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wydzielanie, co ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat w przypadkach takich jak ostry nieżyt nosa, naczynioruchowy nieżyt nosa, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie trąbki słuchowej oraz zapalenie ucha środkowego.

Nasometin

Nasometin to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. Jest to glikokortykosteroid o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Stosuje się go w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Lek jest dostępny na receptę.

Nasonex

Nasonex to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. Działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Stosuje się go w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Jest dostępny na receptę.

Nasopronal

Nasopronal to aerozol do nosa, który zawiera mometazonu furoinian – substancję z grupy kortykosteroidów. Dzięki temu, że mometazonu furoinian jest podawany donosowo, łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa, takie jak obrzęk, podrażnienie, kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa. Nasopronal stosowany jest w leczeniu objawów kataru siennego (zwanego także sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa) i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych. Jest również stosowany w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych. Lek jest dostępny na receptę.

Leki sterydowe udrożniające nos

Spis preparatów donosowych stosowanych m.in. w leczeniu nieżytów nosa i zatok.

Zobacz także:

Leki na astmę
Leki na katar sienny
Wszystkie leki stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego

Nieżyt nosa i zatok – jak sobie radzić?

Nieżyt nosa i zatok jest bardzo nieprzyjemny. Katar, zatkany nos, trudności z oddychaniem, uporczywy ból zatok i uczucie ucisku w okolicach nosa i oczu. Można łagodzić nieprzyjemne objawy domowymi sposobami. Płukanie (irygacja) nosa i zatok roztworem soli morskiej lub soli fizjologicznej, napary z rumianku lub szałwii, inhalacje z olejków eterycznych, ciepłe okłady, aromatyczne maści, nawilżanie powietrza w mieszkaniu i picie dużych ilości płynów może przynieść pewną ulgę. Skuteczniejsze w radzeniu sobie z tym problemem są leki donosowe. Spray (aerozol), żel lub krople do nosa są także wygodniejsze w użyciu.

Dlaczego warto stosować preparaty donosowe?

Tkanka nabłonka wyścielającego jamę nosową ma doskonałe właściwości przepuszczające. Pod nią znajdują się liczne naczynia krwionośne włosowate. Dzięki takiej budowie błona śluzowa nosa szybko wchłania substancje czynne zawarte w preparatach donosowych. Może to przynieść natychmiastową ulgę i ułatwić oddychanie. Udrożnienie nosa, zmniejszenie obrzęku błon śluzowych, rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie jej usuwania to podstawowe zadanie leków donosowych. Leki donosowe zawierają często składniki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Substancje czynne zawarte w lekach donosowych.

Podstawową substancją czynną środków donosowych na katar jest chlorowodorek ksylometazoliny, który powoduje szybkie zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błon śluzowych. Substancja ta ma jednak działanie uzależniające. Preparaty donosowe często zawierają sól morską lub dekspantenol, które nawilżają błonę śluzową i przyspieszają jej regenerację. Stosuje się także olejki eteryczne np. olejek eukaliptusowy. Preparaty donosowe o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwalergicznym mogą zawierać sterydy.

Substancje czynne stosowane do leczenia schorzeń układu oddechowego:

Ambroksol
Amoksycylina
Babka lancetowata
Bromheksyna
Cyprofloksacyna
Dekstrometorfan
Doksycyklina
Erytromycyna
Fenspiryd
Gwajafenezyna
Jeżówka purpurowa
Klarytromycyna
Klindamycyna
Liść bluszczu
Olejek eukaliptusowy
Pseudoefedryna
Salbutamol
Salmeterol
Sosna
Sulfogwajakol
Teofilina