Konsultacja merytoryczna:

Pronasal

Co to jest lek Pronasal?
Pronasal, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina zawiera mometazonu furoinian, który należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami. Mometazonu furoinianu nie należy mylić ze steroidami anabolicznymi w postaci tabletek lub zastrzyków, które są używane niezgodnie z przeznaczeniem przez niektórych sportowców. Mometazonu furoinian podany do nosa w małych ilościach łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa, kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Kiedy jest stosowany Pronasal?
Pronasal stosowany jest w leczeniu objawów kataru siennego (zwanego także sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa) i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych.
Pronasal jest także stosowany w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych w wieku powyżej 18 lat.

Co to jest katar sienny i całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa?
Katar sienny, który występuje w określonych porach w ciągu roku, jest reakcją alergiczną spowodowaną wdychaniem pyłków drzew, traw, a także innych roślin oraz zarodników pleśni i grzybów. Całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa występuje przez cały rok, a objawy mogą być spowodowane zwiększoną wrażliwością na różnorodne czynniki, w tym kurz domowy, sierść zwierząt (lub złuszczony naskórek), pierze oraz niektóre pokarmy. Do objawów alergii należą: wydzielina z nosa, kichanie oraz obrzęk błony śluzowej nosa powodujący uczucie zatkanego nosa.

Pronasal zmniejsza obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa oraz łagodzi objawy kichania, swędzenia, uczucia zatkanego nosa oraz zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Co to są polipy nosa?

Polipy nosa są to małe narośla na błonie śluzowej nosa, zwykle występujące w obu nozdrzach.

Główne objawy to uczucie zatkanego nosa, który może utrudniać oddychanie przez nos. Inne objawy to wodnista wydzielina z nosa, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, utrata smaku i węchu. Pronasal zmniejsza stan zapalny w nosie, powodując stopniowe zmniejszanie się polipów w nosie.

Jeśli po kilku dniach nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Pronasal, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian. Jedna dawka leku (0,1 ml) dostarcza 50 mikrogramów mometazonu furoinianu, co odpowiada 52 mikrogramom mometazonu furoinianu jednowodnego. Całkowita masa jednej dawki to 100 mg.

– Pozostałe składniki to: mieszanina (Avicel RC – 591) o składzie: mikrokrystaliczna celuloza z karmelozą sodową; glicerol; sodu cytrynian (dwuwodny); kwas cytrynowy jednowodny; polisorbat 80; benzalkoniowy chlorek, roztwór (patrz punkt 2); woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Pronasal – jak stosować ten lek?

Lek Pronasal należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Aerozolu do nosa nie należy stosować w większych dawkach, częściej lub przez dłuższy czas niż zalecił to lekarz prowadzący.

Katar sienny i całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa
Dorośli oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat
W katarze siennym oraz całorocznym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa zwykle zaleca się stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę u dorosłych (również w podeszłym wieku) oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.
· Po uzyskaniu poprawy lekarz prowadzący może zalecić stosowanie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.
· Jeżeli pacjent nie odczuwa poprawy, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej dawki dobowej, tj. czterech dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz prowadzący może zalecić zmniejszenie dawki, tj. stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Dzieci w wieku od 6 do 11 lat
Zaleca się stosowanie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.
· U dzieci długotrwałe leczenie dużymi dawkami kortykosteroidów stosowanych do nosa może spowodować spowolnienie wzrostu. W trakcie leczenia lekarz prowadzący może regularnie kontrolować wzrost dziecka, a w przypadku, gdy stwierdzi spowolnienie wzrostu, może zmniejszyć dawkę leku.

Jeśli pacjent ma nasilone objawy kataru siennego, lekarz prowadzący może zalecić rozpoczęcie stosowania leku Pronasal od dwóch do czterech tygodni przed rozpoczęciem się sezonu pylenia.

Pomoże to zapobiec wystąpieniu objawów kataru siennego. Lekarz może zalecić zastosowanie innych leków razem z lekiem Pronasal, w szczególności gdy występuje swędzenie lub podrażnienie oczu. Pod koniec okresu pylenia może wystąpić poprawa i leczenie może nie być już konieczne.

Polipy nosa
U dorosłych w wieku 18 lat i starszych leczenie rozpoczyna się zwykle od dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.
· Jeżeli po 5 do 6 tygodniach stosowania leku nie nastąpi poprawa, lekarz może zalecić zwiększenie dawki do dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz zaleci zmniejszenie dawki leku do najmniejszej dawki, zapewniającej skuteczne usunięcie objawów.
· Jeżeli po 5 do 6 tygodniach stosowania leku dwa razy na dobę nie nastąpi poprawa, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który może zalecić zmianę leku Pronasal na inny lek.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli przypadkowo zastosowano większą dawkę leku niż jest zalecana.

Jeśli glikokortykosteroidy stosowane są przez długi okres lub w dużych dawkach, w rzadkich przypadkach mogą wywoływać niekorzystny wpływ na hormony pacjenta. U dzieci mogą wpływać na wzrost i rozwój.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pronasal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pronasal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Pronasal u kobiet w ciąży, chyba że lekarz prowadzący wyraźnie zaleci takie leczenie. Należy poinformować lekarza, że pacjentka jest w ciąży przed rozpoczęciem leczenia. Nie należy karmić piersią w czasie stosowania tego leku, chyba że lekarz prowadzący wyraźnie zaleci takie leczenie.

Ulotka Pronasal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pronasal, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina (Mometasoni furoas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 213 razy

Rozmiar plku 132.18 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pronasal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pronasal, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina (Mometasoni furoas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 78 razy

Rozmiar plku 125.97 KB

Cena - ile kosztuje Pronasal?

Cena Pronasal i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Pronasal.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Pronasal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Pronasal”

  1. Są skuteczniejsze leki jak Dymista,a w przeszłości na zapalenie zatok i gardła wycofany z Europy BIOPAROX i szczepionka IRS 19 .Szkoda słów jak i czym Nas teraz leczą i wyleczyć nie mogą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Acti Vita-miner Prenatal+DHA (Opakowanie: 30 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

33.40 

Endocare Lotion Sca 4 (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

69.99 

Zastosowanie Vichy Neovadiol Serum (Opakowanie: 30 ml)Vichy Neovadiol Serum (Opakowanie: 30 ml) to koncentrat przeciwstarzeniowy i regenerujący dla skóry dojrzałej. Skóra staje się gładsza, jędrniejsza i promienna. Kosmetyk zawiera składniki o działaniu nawilżającym, dzięki czemu wygładza zmarszczki. Jest odpowiedni także dla skóry wrażliwej.Efekt działania Vichy Neovadiol Serum (Opakowanie: 30 ml)Vichy Neovadiol Serum (Opakowanie: 30 ml)…

135.99 

Zastosowanie Sora Forte szampon leczniczy (Opakowanie: 50 ml)Sora Forte szampon leczniczy (Opakowanie: 50 ml) jest lekiem stosowanym w przypadku wystąpienia wszawicy głowowej. Skutecznie usuwa pasożyty, ale działa także profilaktycznie u osób pozostających w bezpośrednim kontakcie z tymi, u których stwierdzono występowanie wszawicy.
Po upływie około 10 dni od wykonania pierwszego zabiegu należy go powtórzyć, aby zachować skuteczność dział…

20.71 

SEBORADIN MEN Szampon Men+ Ampułki Men + Żel Men Sport 2 w1gratis) (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

68.31 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief