Ovestin

Podmiot odpowiedzialnyAspen Pharma Trading Ltd.
Kod ATCG03CA04
ProceduraNAR
SubstancjaEstriol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ovestin?

Lek Ovestin stosowany jest w ramach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Lek zawiera żeński hormon płciowy estriol (estrogen). Ovestin stosowany jest u kobiet po menopauzie, co najmniej 12 miesięcy po ustaniu naturalnych miesiączek.

Lek Ovestin stosuje się:
w celu złagodzenia objawów występujących po menopauzie
Podczas menopauzy stopniowo zmniejsza się ilość estrogenów wytwarzanych w organizmie kobiety. Jeśli przed menopauzą usunięte zostaną operacyjnie jajniki (zabieg zwany owariektomią), wytwarzanie estrogenów zmniejsza się bardzo szybko.
Niedobór estrogenów może spowodować suchość i zwiększoną wrażliwość ścian pochwy, co jest przyczyną bolesnych stosunków płciowych i występowania stanów zapalnych i nasilonego świądu pochwy. Niedobór estrogenów może także wywołać objawy nietrzymania moczu i nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Dolegliwości te często ustępują po zastosowaniu leków zawierających estrogeny. Zauważalna poprawa występuje zazwyczaj po kilku dniach lub tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Ovestin łagodzi objawy występujące po menopauzie. Poprawa może być zauważalna dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach. Ovestin zalecany jest przez lekarza wyłącznie w przypadku, gdy objawy poważnie zakłócają życie codzienne pacjentki.

Poza opisanymi powyżej wskazaniami Ovestin globulki może być także stosowany w celu:
– przyspieszenia gojenia ran pooperacyjnych u kobiet poddanych operacjom pochwowym
– dokładnej oceny wymazu szyjkowego u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Jaki jest skład Ovestin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Ovestin jest estriol w ilości 0,5 mg.

Pozostałe składniki to: Witepsol S 58.

Dawkowanie preparatu Ovestin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo–płciowych zwykle stosuje się 1 globulkę na dobę przez pierwsze tygodnie, następnie dawkę zmniejsza się stopniowo do 1 globulki dwa razy w tygodniu.

W celu poprawy gojenia się ran u kobiet po menopauzie, u których wykonywano zabiegi pochwowe, zazwyczaj stosuje się 1 globulkę na dobę w okresie 2 tygodni przed zabiegiem i 1 globulkę dwa razy w tygodniu w okresie 2 tygodni po zabiegu.
W celu ułatwienia interpretacji wyników wymazu z szyjki macicy u kobiet po menopauzie zazwyczaj stosuje się 1 globulkę co drugi dzień w tygodniu poprzedzającym pobranie wymazu.

Globulkę należy wprowadzić głęboko do pochwy w pozycji półleżącej przed udaniem się na spoczynek nocny. Globulek nie należy stosować doodbytniczo.

Lekarz prowadzący będzie starał się przepisać możliwie najniższą dawkę, która powinna być przyjmowana najkrócej, jak to konieczne w celu złagodzenia występujących objawów.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Ovestin jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku połknięcia globulek, nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia. Niemniej jednak, należy poinformować o tym lekarza. Objawy przedawkowania to najczęściej nudności i wymioty; u kobiet po kilku dniach może także wystąpić krwawienie z dróg rodnych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ovestin – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm i płyny nie wpływają na skuteczność leczenia lekiem Ovestin.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ovestin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Ovestin jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u kobiet po menopauzie. W przypadku zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie leku Ovestin i zgłosić się do lekarza.

Kobiety karmiące piersią przed zastosowaniem leku Ovestin powinny poradzić się lekarza.

Ulotka Ovestin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ovestin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ovestin - 2 mg, Tabletki (Estriolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ovestin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ovestin - 2 mg, Tabletki (Estriolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Ovestin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ovestin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Ovestin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

8 komentarzy do “Ovestin”

  1. Podczas stosowania globulek Ovestin doświadczam bardzo intensywnego i nieprzyjemnego pieczenia w miejscu aplikacji. Jest to na tyle dokuczliwe uczucie, że zastanawiam się nad kontynuacją terapii. Mam wątpliwości, czy te nieprzyjemne objawy są przejściowe i z czasem ustaną, czy może jest to reakcja organizmu, która powinna skłonić mnie do przerwania kuracji. To uczucie dyskomfortu znacząco wpływa na moje codzienne samopoczucie i powoduje niepewność co do dalszego stosowania leku.

    Odpowiedz
  2. Drugi dzień przyjmuję dopochwowo Ovestin w kremie, ginekolog mi przepisała zamiast globulek, bo po pierwszej uczucie ognia. Po kremie to samo, występuje pieczenie w pochwie, nie do zniesienia, muszę przerwać.

    Odpowiedz
  3. Ja biorę Ovestin globulki na suchość pochwy. Mam bakterie w moczu i pochwie. Miałam metronidazol i antybiotyki doustne Duomox i Zinat i nic nie pomaga. Dzisiaj 13 dzień Ovestinu i całą noc mnie tak piekło w pochwie. Pomocy, czym się smarujecie, aby sobie ulżyć? Czy to w ogóle minie? Jestem wykończona, proszę doradźcie, co dalej robić.

    Odpowiedz
  4. Stosuję globulki Ovestin i moje doświadczenia są bardzo złe. Po trzeciej dawce pojawiły się nieprzyjemne objawy: świąd, pieczenie i upławy. Mój ginekolog zlekceważył te dolegliwości, sugerując, że to wynik wprowadzenia bakterii, a nie reakcja na lek. Przepisał Macmiror 500 do stosowania naprzemiennie z Ovestinem. Niestety, po Ovestinie objawy się powtarzały – pieczenie i palenie, jakby skóra była zdarta. Zaznaczam, że stosowałam lek w rękawiczkach jednorazowych. Obecnie ciągle odczuwam pieczenie i zaczerwienienie. Na własną rękę rozpoczęłam stosowanie Lacalovagine, który przynosi ulgę. Jestem przekonana, że mam uczulenie na te hormony i definitywnie rezygnuję z ich stosowania.

    Odpowiedz
  5. Od rozpoczęcia stosowania kremu Ovestin dopochwowo pojawił się u mnie problem z biegunką. Czy może to być skutek uboczny tego leku?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz