Blissel

Lek Blissel jest preparatem z grupy hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), który stosowany jest miejscowo, dopochwowo. Jego głównym celem jest łagodzenie objawów menopauzy, takich jak suchość i podrażnienie pochwy, które są wynikiem atrofii pochwy. Atrofia pochwy to zjawisko, które występuje naturalnie po menopauzie i jest spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie. Lek Blissel działa poprzez zastępowanie estrogenu, który jest wytwarzany przez jajniki kobiety. Dzięki temu, że lek podawany jest dopochwowo, hormon uwalniany jest tam, gdzie jest najbardziej potrzebny, co przyczynia się do łagodzenia odczuć dyskomfortu w pochwie.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Blissel należy do grupy leków określanej jako hormonalna terapia zastępcza (HTZ) do podawania dopochwowego (miejscowego).

Jest stosowany w celu łagodzenia objawów menopauzy występujących w pochwie, takich jak suchość lub podrażnienie. W terminologii medycznej zjawisko to nazywa się „atrofią pochwy”. Jest ona spowodowana zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie i naturalnie występuje po menopauzie.

Lek Blissel działa poprzez zastępowanie estrogenu, który jest wytwarzany przez jajniki kobiety. Lek podawany jest dopochwowo, a więc hormon uwalniany jest tam, gdzie jest potrzebny. Może to łagodzić odczucie dyskomfortu w pochwie.

Skład

Substancją czynną jest estriol.
Jeden aplikator napełniony do oznaczenia dostarcza dawkę 1 g żelu dopochwowego, który zawiera 50 mikrogramów estriolu.

Pozostałe składniki to: glicerol (E 422), metylu parahydroksybenzoesan sodowy (E 219), propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E 217), polikarbofil, karbomer, sodu wodorotlenek , kwas solny stężony, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem zawartym w tej ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka w pierwszych 3 tygodniach leczenia to jedna dawka podana za pomocą aplikatora raz na dobę, najlepiej przed pójściem spać. Po 3 tygodniach stosowania dyskomfort powinien się zmniejszyć i dawka powinna zostać zmniejszona. Może wystarczać tylko jedna dawka stosowana dwa razy na tydzień.

W celu wprowadzenia żelu do pochwy należy stosować aplikator (zalecane jest stosowanie przed pójściem spać).

Lekarz powinien przepisać pacjentce najmniejszą dawkę zapewniającą leczenie objawów, do stosowania przez możliwie najkrótszy czas. Jeśli pacjentka uważa, że dawka leku jest zbyt duża lub za mała, powinna skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Jeśli w dowolnym momencie zostanie podana zbyt duża dawka żelu lub jeśli ktoś przypadkowo połknie pewną ilość żelu, nie ma powodu do niepokoju. Niemniej należy poradzić się lekarza.
Pacjentka może odczuwać nudności lub mogą wystąpić u niej wymioty, a u niektórych pacjentek może wystąpić krwawienie z pochwy po kilku dniach.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Blissel nie stosować w okresie ciąży.
Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie leczenia, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi i przerwać stosowanie leku Blissel.
Lek Blissel nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Ulotka Blissel

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Blissel (forum)

Stosujesz Blissel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Blissel. Podziel się doświadczeniami na forum.