Leki dla kobiet
Leki ginekologiczne na receptę oraz bez recepty
Wykaz leków przeznaczonych dla kobiet, stosowanych m.in. w leczeniu chorób żeńskiego układu płciowego. Przygotowana przez nas lista uwzględnia nie tylko leki dla kobiet dostępne bez recepty i na receptę, które sprawdzą się w leczeniu stanów zapalnych miejsc intymnych, ale także wyroby medyczne, suplementy oraz hormonalne środki antykoncepcyjne, które mogą być stosowane, w celu zapobiegania ciąży czy leczenia trądziku. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach ginekologicznych.
Leki ginekologiczne
Każda z nas potrzebuje czasem wsparcia farmakologicznego w sprawach intymnych. Hormony regulujące cykl, antykoncepcja, stany zapalne, czy menopauza to tylko kilka spraw, z którymi współczesna medycyna radzi sobie doskonale. Oprócz sprawdzonego ginekologa z każda z nas powinna mieć pod ręką aktualną bazę leków, w której nie tylko odnajdzie właściwy specyfik, ale np. wybierze tańszy zamiennik. Do najczęściej stosowanych substancji czynnych w lekach hormonalnych dla kobiet należą: drospirenon, etynyloestradiol, dienogest, gestoden, czy estradiol.
Jakie leki dla kobiet można znaleźć na rynku?
Leki ginekologiczne to osobna kategoria farmaceutyków – kapsułki, tabletki, plastry, maści, globulki to tylko kilka z ogromnej listy form, które przyjmują w celu wspierania nas w profilaktyce i leczeniu. Dodatkowo ta sama substancja może przyjmować zupełnie różne nazwy lekarstw, co nieco komplikuje poszukiwania preparatu, zaleconego przez lekarza. Dobra baza leków dla kobiet pomoże się w tym odnaleźć – alfabetyczna kolejność, określenie kategorii medycznej, do jakiej należy lek oraz aktualna lista preparatów, również refundowanych – to niezbędne funkcje internetowej „apteki”. Dobrze, jeżeli wraz z bazą otrzymamy listę porad, które dotyczą zdrowia, profilaktyki i leczenia.
Dla każdej kobiety istotne będą informacje na temat interakcji leków ginekologicznych z innymi farmaceutykami, pożywieniem, alkoholem, trybem snu, czy nawet rodzajem wykonywanej pracy. Na przykład antykoncepcyjne pigułki hormonalne źle znoszą towarzystwo antybiotyków, a antybiotyki właśnie – np. na stany zapalne pochwy – przestają działać pod wpływem alkoholu oraz wywołują zmiany grzybicze, dlatego konieczne jest stosowanie dodatkowej osłony podczas ich przyjmowania. W dodatku, wiele specyfików hormonalnych, np. pod wpływem promieni słonecznych wywołuje reakcje alergiczne!
Dzięki takiej wiedzy, będziemy wiedzieć lepiej, jakich zachowań unikać oraz jakie objawy można uznać za niepokojące. Ważne jest aby na bieżąco informować lekarza o wszystkich objawach, które odnotowujemy po zastosowaniu leku, także tych które wydają nam się nieistotne, jak np. bóle głowy. Np. w przypadku leków hormonalnych, każdy objaw może być sygnałem istotnego – negatywnego i pozytywnego – wpływu na stan zdrowia pacjentki oraz informacją, że np. lek przestał działać.