Abiazyt

Abiazyt to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną o nazwie azytromycyna. Jest to antybiotyk makrolidowy, który należy do grupy azalidów. Azytromycyna hamuje syntezę białka bakteryjnego, co pozwala na skuteczne zwalczanie zakażeń o podłożu bakteryjnym wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę. Lek jest dostępny na receptę.

Activelle

Activelle to lek hormonalny stosowany w terapii zastępczej u kobiet, u których upłynął co najmniej rok od ostatniej miesiączki. Preparat zawiera estradiol i noretysteron, które pomagają w łagodzeniu objawów niedoboru estrogenów, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, suchość pochwy i zmniejszenie libido. Ponadto, Activelle może być stosowany w celu zapobiegania osteoporozie u kobiet po menopauzie zwiększając gęstość kości.

Adablok

Adablok to lek, którego substancja czynna należy do grupy leków cholinolitycznych. Dzięki temu, że zmniejsza aktywność nadreaktywnego pęcherza moczowego, pozwala na dłuższe odstępy w korzystaniu z toalety i zwiększa ilość moczu utrzymywanego w pęcherzu. Adablok stosuje się w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego, takich jak parcia naglące, częstomocz i nietrzymanie moczu. Jest dostępny na receptę.

Adadut

Adadut to lek na receptę, który jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego). Lek ten pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak utrudnione oddawanie moczu i częstsze oddawanie moczu. Adadut może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innym lekiem, tamsulozyną. Zalecana dawka to 0,5 mg raz na dobę.

Adaring

Adaring

Adaring to innowacyjny system terapeutyczny dopochwowy, który służy jako metoda antykoncepcji hormonalnej dla kobiet. Każdy system terapeutyczny dopochwowy zawiera niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych – etonogestrelu i etynyloestradiolu. Hormony te powoli uwalniają się z systemu do krwioobiegu. Adaring jest przeznaczony do antykoncepcji u kobiet w wieku rozrodczym. Jest dostępny na receptę.

Adatam Duo

Adatam Duo to lek stosowany w leczeniu powiększonego gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego) u mężczyzn. Jest to połączenie dwóch różnych leków: dutasterydu i tamsulosyny. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest nienowotworowy rozrost gruczołu krokowego spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu zwanego dihydrotestosteronem.

Afenix

Afenix to lek na receptę, który zawiera substancję czynną solifenacynę. Lek ten zmniejsza aktywność nadreaktywnego pęcherza moczowego, co pozwala na dłuższe odstępy między korzystaniem z toalety i zwiększa ilość moczu utrzymywanego w pęcherzu. Afenix jest przeznaczony dla osób dorosłych i stosowany jest w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego, takich jak częstomocz, nietrzymanie moczu i nagłe parcie na mocz.

Agni casti fructus extractum siccum Bionorica

Agni casti fructus extractum siccum Bionorica to produkt leczniczy roślinny, który został stworzony z myślą o kobietach dorosłych, które ukończyły 18 lat i borykają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Ten naturalny preparat pomaga w łagodzeniu dolegliwości, które pojawiają się cyklicznie przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Aidee

Aidee to złożony doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen (etynyloestradiol) i progestagen (dienogest). Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Dodatkowo, jest pomocny w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie doustnego środka antykoncepcyjnego. Każda tabletka zawiera 2 mg dienogestu i 0,03 mg etynyloestradiolu.

Akraz

Akraz to lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne: etynyloestradiol i drospirenon. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który działa poprzez zahamowanie owulacji oraz wywołanie zmian w endometrium. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Akraz jest zapobieganie ciąży.

Albothyl

Albothyl

Albothyl to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w miejscowym leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Substancją czynną preparatu jest polikrezulen, który działa wybiórczo na białka tkanek martwiczo i chorobowo zmienionych, nie oddziałując na tkanki zdrowe. Jego kwaśny odczyn niszczy bakterie. Preparat występuje w formie globulek dopochwowych.

Alfulek 10

Alfulek 10 to lek zawierający substancję czynną alfuzosyna, która jest antagonistą receptorów alfa-1-adrenergicznych, znajdujących się w układzie moczowym. Działa poprzez rozluźnienie mięśniówki gładkiej w obrębie pęcherza moczowego oraz prostaty, co prowadzi do rozszerzenia przewodów moczowych, łatwiejszego przepływu moczu i lepszego opróżniania pęcherza. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Alfulek 10 obejmują leczenie czynnościowych objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego oraz leczenie wspomagające ostrego zatrzymania moczu (AUR) związanego z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego w połączeniu z założeniem cewnika.

Aliane

Aliane to lek hormonalny, który jest stosowany jako środek antykoncepcyjny. Składa się z dwóch aktywnych składników: drospirenonu i etynyloestradiolu. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Aliane jest zapobieganie ciąży.

Alocutan

Alocutan to lek stosowany w leczeniu łysienia typu androgenowego, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Substancją czynną preparatu jest minoksydyl, który pobudza porost włosów oraz hamuje ich wypadanie. Lek dostępny jest bez recepty. Alocutan dostępny jest w różnych stężeniach, a jego dawkowanie powinno być dostosowane indywidualnie.

Alocutan Forte

Alocutan Forte to lek dostępny bez recepty, który jest przeznaczony do stosowania na skórę głowy. Jest wskazany do leczenia łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) w obrębie tonsury na przestrzeni o średnicy od 3 do 10 cm owłosionej skóry głowy u mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat. Lek zawiera substancję czynną minoksydyl, która pobudza wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego.

Altforalle

Lek ALTFORALLE jest środkiem antykoncepcyjnym. Został wycofany z obrotu.

Anapran EC

Anapran EC

Anapran EC to lek zawierający substancję czynną naproksen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten jest stosowany w celu zmniejszenia zapalenia i bólu w stawach i mięśniach. Wskazany jest w objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych oraz bolesnego miesiączkowania u pacjentów powyżej 16 lat. Anapran EC jest dostępny na receptę.

Anastrozole Aurovitas

Anastrozole Aurovitas to lek w formie tabletek powlekanych, który jest stosowany w leczeniu raka piersi u kobiet po menopauzie. Lek ten działa poprzez zmniejszenie produkcji jednego z żeńskich hormonów – estrogenu, który jest związany z rozwojem raka piersi. Jest dostępny na receptę.

Anastrozole Eugia

Anastrozole Eugia to lek, który zawiera substancję czynną anastrozol. Jest to silny niesteroidowy inhibitor aromatazy, który hamuje wytwarzanie estronu i estradiolu, co prowadzi do zmniejszenia stężenia estrogenów w surowicy. Lek jest stosowany w leczeniu zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie, u których stwierdzono obecność receptora estrogenowego w guzie. Anastrozole Eugia jest dostępny na receptę.

Aneea

Aneea to lek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera niewielką ilość tych dwóch hormonów. Lek jest dostępny na receptę.

Angeliq

Angeliq to lek hormonalny, który jest najczęściej przepisywany kobietom w okresie menopauzy. Lek ten łagodzi nieprzyjemne objawy menopuzy, takie jak uderzenia gorąca. Angeliq zapobiega również rozwojowi osteoporozy. Jest dostępny na receptę.

Angiletta

Angiletta to lek hormonalny o działaniu antykoncepcyjnym, występujący w formie tabletek powlekanych. Jest dostępny na receptę. Stosowany jest głównie jako środek antykoncepcyjny, ale może być również używany w leczeniu niektórych zaburzeń hormonalnych. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, który dokona indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Angusta

Angusta to lek zawierający substancję czynną mizoprostol. Jest stosowany do indukcji porodu, czyli ułatwienia rozpoczęcia procesu porodu. Mizoprostol należy do grupy leków zwanych prostaglandynami, które wywierają podwójne działanie podczas porodu. Jedno polega na rozluźnieniu szyjki macicy tak, aby dziecko mogło łatwiej urodzić się przez pochwę. Drugie polega na wywołaniu skurczów, które pomogą w wypchnięciu dziecka z macicy. Lek jest dostępny na receptę.

Aposoli

Aposoli to lek, którego substancją czynną jest solifenacyna. Należy on do grupy leków cholinolitycznych, które zmniejszają aktywność nadreaktywnego pęcherza moczowego. Dzięki temu działaniu, pacjent może korzystać z toalety rzadziej i zwiększa się ilość moczu utrzymywanego w pęcherzu. Lek stosuje się w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego, takich jak parcie naglące (niespodziewana, pilna potrzeba oddania moczu), częstomocz i nietrzymanie moczu. Aposoli jest dostępny na receptę.

Aridya

Aridya to lek na receptę, który zawiera dienogest – hormon z grupy progestagenów. Działa on na błonę śluzową macicy (endometrium), pomagając kontrolować rozrost endometrium poza macicą, co prowadzi do zmniejszenia objawów bólowych związanych z endometriozą. Regularne stosowanie Aridya może znacznie poprawić jakość życia pacjentek z endometriozą.

Arilin rapid

Arilin Rapid to lek w postaci globulek dopochwowych, zawierający substancję czynną metronidazol, który należy do grupy chemioterapeutyków. Jest stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych i pasożytniczych, w tym w obrębie narządów płciowych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania w rzęsistkowicy lub nieswoistym bakteryjnym zapaleniu pochwy.

Aromasin

Aromasin to lek w postaci tabletek powlekanych, który jest stosowany w leczeniu uzupełniającym u kobiet po menopauzie z inwazyjnym wczesnym rakiem piersi. Lek ten hamuje wydzielanie jednego z hormonów żeńskich, estrogenu, mającego wpływ na rozwój raka. Jest dostępny na receptę.

Artilla

Artilla to doustny środek antykoncepcyjny w postaci tabletek drażowanych. Preparat zawiera dwa hormony: etynyloestradiol i gestoden. Mechanizm działania leku polega na zahamowaniu owulacji oraz zmianie składu śluzu szyjkowego, co zapewnia skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą. Lek jest dostępny na receptę.

Asolfena

Asolfena to lek na receptę, którego substancja czynna, solifenacyna, należy do grupy leków antycholinergicznych. Stosuje się go w celu ograniczenia aktywności pęcherza nadreaktywnego, co umożliwia dłuższe przerwy między kolejnymi potrzebami skorzystania z łazienki i zwiększa ilość moczu, jaką można utrzymać w pęcherzu. Wskazany jest do leczenia objawowego nietrzymania moczu i/lub częstomoczu oraz parcia naglącego, które mogą występować u chorych z zespołem pęcherza nadreaktywnego.

Astha

Astha to jednofazowy doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera substancje dienogest i etynyloestradiol. Jest stosowany w antykoncepcji hormonalnej oraz w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu, po niepowodzeniu leczenia miejscowego lub antybiotykoterapii doustnej, u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie doustnego środka antykoncepcyjnego. Lek jest dostępny na receptę.

Asubtela

Asubtela to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny w postaci tabletek powlekanych. Preparat zawiera dwa hormony żeńskie – drospirenon i etynyloestradiol. Stosowany jest do zapobiegania ciąży. Asubtela, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie zabezpiecza przed wirusem HIV powodującym AIDS ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Lek jest dostępny na receptę.

Atosiban EVER Pharma

Atosiban EVER Pharma to lek na receptę, który zawiera atozyban. Jest stosowany do opóźnienia porodu przedwczesnego. Przeznaczony jest dla dorosłych kobiet w ciąży, między 24. a 33. tygodniem ciąży. Działanie Atosiban EVER Pharma polega na zmniejszeniu siły skurczów macicy oraz na zmniejszeniu ich częstotliwości.

Atywia

Atywia to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa składniki aktywne: etynyloestradiol i dienogest. Jest stosowany głównie w celu zapobiegania ciąży. Ponadto, Atywia jest również stosowana w leczeniu łagodnego trądziku u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i u których inne formy leczenia okazały się nieskuteczne. Lek jest dostępny tylko na receptę.

Atywia Daily

Atywia Daily to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera kombinację estrogenów (etynyloestradiolu) i progestagenów (dienogestu). Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży oraz w leczeniu średnio nasilonych postaci trądziku u kobiet, u których stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazane i u których odpowiednie leczenie miejscowe okazało się nieskuteczne. Lek jest dostępny na receptę.

Aulin

Aulin jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych, stosowanym w leczeniu ostrego bólu oraz bolesnego miesiączkowania. Znajduje swoje zastosowanie w dziedzinach medycyny takich jak traumatologia, ortopedia oraz ginekologia. Lek ten dostępny jest jedynie na receptę i niekiedy podlega częściowej refundacji. Wskazania do stosowania Aulin to leczenie ostrego bólu, leczenie objawowe dolegliwości bólowych w przebiegu zapalenia kości i stawów, a także pierwotne bolesne miesiączkowanie.

Avodart

Avodart to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną dutasteryd. Jest to inhibitor 5-α-reduktazy steroidowej typu I i II. Lek jest stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu i konieczności leczenia chirurgicznego u pacjentów z umiarkowanymi i ciężkimi objawami łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Avodart jest dostępny na receptę.

Axia

Axia

Axia to lek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu. Axia jest dostępna w różnych formach, takich jak Axia Plus i Axia Forte.

Axia Conti

Axia Conti

Axia Conti to złożony, monofazowy, doustny preparat antykoncepcyjny. Każda z 24 różowych tabletek zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, o nazwie drospirenon i etynyloestradiol. Cztery białe tabletki nie zawierają substancji czynnych i nazywane są także tabletkami placebo. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Axia Conti jest antykoncepcja doustna.

Axia Forte

Axia Forte

Axia Forte to lek antykoncepcyjny w postaci tabletek, który zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Lek jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każde opakowanie zawiera 21 tabletek, które należy przyjmować codziennie przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. Lek Axia Forte jest dostępny na receptę.

Axia Forte Plus

Axia Forte Plus

Axia Forte Plus to lek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony żeńskie: drospirenon i etynyloestradiol. Jest przyjmowany codziennie przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest antykoncepcja doustna.

Leki ginekologiczne na receptę oraz bez recepty

Wykaz leków przeznaczonych dla kobiet, stosowanych m.in. w leczeniu chorób żeńskiego układu płciowego. Przygotowana przez nas lista uwzględnia nie tylko leki dla kobiet dostępne bez recepty i na receptę, które sprawdzą się w leczeniu stanów zapalnych miejsc intymnych, ale także wyroby medyczne, suplementy oraz hormonalne środki antykoncepcyjne, które mogą być stosowane, w celu zapobiegania ciąży czy leczenia trądziku. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach ginekologicznych.

Zobacz także:

Antykoncepcja
Choroby weneryczne (przenoszone drogą płciową)
Infekcje intymne
Menopauza
Nietrzymanie moczu

Leki ginekologiczne

Każda z nas potrzebuje czasem wsparcia farmakologicznego w sprawach intymnych. Hormony regulujące cykl, antykoncepcja, stany zapalne, czy menopauza to tylko kilka spraw, z którymi współczesna medycyna radzi sobie doskonale. Oprócz sprawdzonego ginekologa z każda z nas powinna mieć pod ręką aktualną bazę leków, w której nie tylko odnajdzie właściwy specyfik, ale np. wybierze tańszy zamiennik. Do najczęściej stosowanych substancji czynnych w lekach hormonalnych dla kobiet należą: drospirenon, etynyloestradiol, dienogest, gestoden, czy estradiol.

Jakie leki dla kobiet można znaleźć na rynku?

Leki ginekologiczne to osobna kategoria farmaceutyków – kapsułki, tabletki, plastry,  maści, globulki to tylko kilka z ogromnej listy form, które przyjmują w celu wspierania nas w profilaktyce i leczeniu. Dodatkowo ta sama substancja może przyjmować zupełnie różne nazwy lekarstw, co nieco komplikuje poszukiwania preparatu, zaleconego przez lekarza. Dobra baza leków dla kobiet pomoże się w tym odnaleźć – alfabetyczna kolejność, określenie kategorii medycznej, do jakiej należy lek oraz aktualna lista preparatów, również refundowanych – to niezbędne funkcje internetowej „apteki”. Dobrze, jeżeli wraz z bazą otrzymamy listę porad, które dotyczą zdrowia, profilaktyki i leczenia.

Dla każdej kobiety istotne będą informacje na temat interakcji leków ginekologicznych z innymi farmaceutykami, pożywieniem, alkoholem, trybem snu, czy nawet rodzajem wykonywanej pracy. Na przykład antykoncepcyjne pigułki hormonalne źle znoszą towarzystwo antybiotyków, a antybiotyki właśnie – np. na stany zapalne pochwy – przestają działać pod wpływem alkoholu oraz wywołują zmiany grzybicze, dlatego konieczne jest stosowanie dodatkowej osłony podczas ich przyjmowania. W dodatku, wiele specyfików hormonalnych, np. pod wpływem promieni słonecznych wywołuje reakcje alergiczne!

Dzięki takiej wiedzy, będziemy wiedzieć lepiej, jakich zachowań unikać oraz jakie objawy można uznać za niepokojące. Ważne jest aby na bieżąco informować lekarza o wszystkich objawach, które odnotowujemy po zastosowaniu leku, także tych które wydają nam się nieistotne, jak np. bóle głowy. Np. w przypadku leków hormonalnych, każdy objaw może być sygnałem istotnego – negatywnego i pozytywnego – wpływu na stan zdrowia pacjentki oraz informacją, że np. lek przestał działać.

Substancje stosowane w lekach dla kobiet:

Antykoncepcja:

Dezogestrel
Drospirenon
Etonogestrel
Etynyloestradiol
Gestoden
Lewonorgestrel

Stan zapalny, zakażenia bakterynje i grzybica miejsc intymnych:

Nagietek
Itrakonazol
Jodowany powidon
Metronidazol

Menopauza:

Soja
Estradiol
Kwas ibandronowy
Lewonorgestrel

Ciąża:

Witamina B9 (kwas foliowy)
Żelazo