Gynazol

Gynazol to lek przeciwgrzybiczy w postaci kremu dopochwowego, którego substancją czynną jest azotan butakonazolu. Jest stosowany w miejscowym leczeniu drożdżakowego zapalenia sromu i pochwy, wywołanego przez drożdżaki z rodzaju Candida, zwłaszcza Candida albicans. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Gynazol. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Krem dopochwowy Gynazol wskazany jest w miejscowym leczeniu drożdżakowego zapalenia sromu i pochwy.

Każdy wypełniony aplikator zawiera 5 g kremu dopochwowego. Taka ilość kremu zawiera 100 mg azotanu butokonazolu – pochodnej imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym.

Jaki jest skład Gynazol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest azotan butokonazolu (20 mg w 1 g kremu).
Każdy wypełniony aplikator zawiera 5 g kremu dopochwowego, w tym 100 mg azotanu butokonazolu.

Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły, krystalizujący; parafina ciekła; glicerolu monoizostearynian; poliglicerolu-3-oleinian; wosk mikrokrystaliczny; krzemionka koloidalna bezwodna; edetynian disodu; metylu parahydroksybenzoesan; propylu parahydroksybenzoesan; glikol propylenowy; woda oczyszczona.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Gynazol – jak stosować?

Lek Gynazol jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego. Całą zawartość aplikatora należy podać jednorazowo.

Zalecana dawka wynosi około 100 mg azotanu butokonazolu (5 g kremu zawartego w jednym aplikatorze). Lek należy zastosować dopochwowo jednorazowo, bez względu na porę dnia (najlepiej wieczorem).

Etap 1. Przygotowanie aplikatora

− Zdjąć ochronną folię i wyjąć aplikator.
− Aplikator należy użyć z końcówką, która jest oryginalnie założona.
− Nie zdejmować końcówki.
− Nie używać aplikatora, jeżeli końcówka była zdjęta.
− Nie należy podgrzewać aplikatora przed zastosowaniem.
− Delikatnie trzymając aplikator pociągnąć za pierścień aż do całkowitego odciągnięcia tłoka

Etap 2. Wprowadzenie aplikatora

Ostrożnie wprowadzić aplikator do pochwy tak głęboko, jak to jest możliwe bez wystąpienia
dolegliwości
− W celu ułatwienia wprowadzenia aplikatora, czynność tę można wykonać w pozycji leżącej

Etap 3. Zastosowanie kremu

− Wprowadzić krem do pochwy powoli naciskając tłok.
− Po zastosowaniu należy wyjąć z pochwy pusty aplikator.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego połknięcia leku, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdyż może być konieczne wykonanie płukania żołądka. Nie odnotowano przypadków przedawkowania leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gynazol – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Gynazol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie przeprowadzono odpowiednich, dobrze kontrolowanych badań klinicznych z zastosowaniem leku Gynazol u kobiet w ciąży. Dlatego też Gynazol można stosować w ciąży tylko na zalecenie i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Nie wiadomo, czy substancja czynna leku Gynazol przenika do mleka kobiety karmiącej piersią. Z tego powodu należy zawsze pytać lekarza, czy można zastosować ten lek w czasie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Gynazol

Ulotka Gynazol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Gynazol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gynazol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Gynazol w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Gynazol

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Gynazol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Gynazol. Podziel się doświadczeniami na forum.