Azitro-Mepha

Azitro-Mepha to lek zawierający substancję czynną azytromycynę, która jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Lek jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, łagodne do umiarkowanie ciężkiego pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis. Azitro-Mepha jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Azytromycyna zawarta w Azitro-Mepha należy do grupy leków zwanych antybiotykami makrolidowymi. Azytromycyna zapobiega rozwojowi bakterii poprzez zahamowanie syntezy ich białek.

Azytromycyna może być stosowana w leczeniu zakażeń wywołanych przez wrażliwe bakterie. Takimi zakażeniami są:
– zakażenia górnych dróg oddechowych: zapalenie zatok, zapalenie gardła (ból gardła), zapalenie migdałków;
– zakażenie ucha środkowego;
– zakażenia dolnych dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli oraz lekkie do umiarkowanie ciężkiego zapalenie płuc;
– zakażenia skóry i tkanek miękkich;
– niektóre choroby bakteryjne przenoszone drogą płciową (wywołane przez bakterie Chlamydia trachomatis).

Skład

Substancją czynną jest azytromycyna jednowodna w ilości odpowiadającej 250 mg lub 500 mg azytromycyny.

Inne składniki leku to:

rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna P 101, hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa (typ A), sodu stearylofumaran; celuloza mikrokrystaliczna PH 102;

otoczka: tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, makrogol 6000, talk.

Dawkowanie

Tabletki zawierające 250 mg / 500 mg azytromycyny przyjmuje się raz na dobę. Można je przyjmować z posiłkiem w celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych dotyczących żołądka i jelit.

Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg, którzy są w stanie połknąć tabletki
Zwykle stosowana dawka to 500 mg raz na dobę przez trzy dni lub 500 mg w pojedynczej dawce pierwszego dnia, a następnie 250 mg raz na dobę przez cztery dni.

Dawka w chorobach przenoszonych drogą płciową wywołanych przez Chlamydia trachomatis wynosi 1000 mg w pojedynczej dawce.

Młodzież i dzieci o masie ciała poniżej 45 kg
Tabletki zawierające 250 mg / 500 mg azytromycyny nie są wskazane do stosowania u tych pacjentów.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub wystąpienia takich objawów przedawkowania, jak: utrata słuchu, ciężkie nudności, wymioty lub biegunka, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub ze szpitalem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Azitro-Mepha można przyjmować z posiłkiem ponieważ zmniejsza to działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie w czasie ciąży. Nie ma odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań u kobiet ciężarnych. Lek Azitro-Mepha można stosować podczas ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne i nie jest dostępny żaden odpowiedni lek alternatywny.

Stosowanie w czasie karmienia piersią. Nie wiadomo czy azytromycyna przenika do mleka. Azitro-Mepha można stosować u kobiet karmiących piersią tylko wtedy, gdy korzyść przewyższa ryzyko dla niemowlęcia i gdy nie jest dostępny żaden odpowiedni lek alternatywny.

Ulotka Azitro-Mepha

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Azitro-Mepha (forum)

Stosujesz Azitro-Mepha? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Azitro-Mepha. Podziel się doświadczeniami na forum.