Azitro-Mepha

Azytromycyna zawarta w Azitro-Mepha należy do grupy leków zwanych antybiotykami makrolidowymi. Azytromycyna zapobiega rozwojowi bakterii poprzez zahamowanie syntezy ich białek.

Azytromycyna może być stosowana w leczeniu zakażeń wywołanych przez wrażliwe bakterie. Takimi zakażeniami są:
– zakażenia górnych dróg oddechowych: zapalenie zatok, zapalenie gardła (ból gardła), zapalenie migdałków;
– zakażenie ucha środkowego;
– zakażenia dolnych dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli oraz lekkie do umiarkowanie ciężkiego zapalenie płuc;
– zakażenia skóry i tkanek miękkich;
– niektóre choroby bakteryjne przenoszone drogą płciową (wywołane przez bakterie Chlamydia trachomatis).

Jaki jest skład Azitro-Mepha, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest azytromycyna jednowodna w ilości odpowiadającej 250 mg lub 500 mg azytromycyny.

Inne składniki leku to:

rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna P 101, hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa (typ A), sodu stearylofumaran; celuloza mikrokrystaliczna PH 102;

otoczka: tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, makrogol 6000, talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Azitro-Mepha – jak stosować ten lek?

Tabletki zawierające 250 mg / 500 mg azytromycyny przyjmuje się raz na dobę. Można je przyjmować z posiłkiem w celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych dotyczących żołądka i jelit.

Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg, którzy są w stanie połknąć tabletki
Zwykle stosowana dawka to 500 mg raz na dobę przez trzy dni lub 500 mg w pojedynczej dawce pierwszego dnia, a następnie 250 mg raz na dobę przez cztery dni.

Dawka w chorobach przenoszonych drogą płciową wywołanych przez Chlamydia trachomatis wynosi 1000 mg w pojedynczej dawce.

Młodzież i dzieci o masie ciała poniżej 45 kg
Tabletki zawierające 250 mg / 500 mg azytromycyny nie są wskazane do stosowania u tych pacjentów.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub wystąpienia takich objawów przedawkowania, jak: utrata słuchu, ciężkie nudności, wymioty lub biegunka, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub ze szpitalem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Azitro-Mepha – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Azitro-Mepha można przyjmować z posiłkiem ponieważ zmniejsza to działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Azitro-Mepha w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie w czasie ciąży. Nie ma odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań u kobiet ciężarnych. Lek Azitro-Mepha można stosować podczas ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne i nie jest dostępny żaden odpowiedni lek alternatywny.

Stosowanie w czasie karmienia piersią. Nie wiadomo czy azytromycyna przenika do mleka. Azitro-Mepha można stosować u kobiet karmiących piersią tylko wtedy, gdy korzyść przewyższa ryzyko dla niemowlęcia i gdy nie jest dostępny żaden odpowiedni lek alternatywny.

Ulotka Azitro-Mepha – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Azitro-Mepha m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Azitro-Mepha - forum pacjentów

Stosujesz Azitro-Mepha? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz